FB TW PIN NWS
BioRank 9100

Francisco Pacheco

Doğum tarihi : 03.Kasım.1564 Ölüm tarihi : 27.Kasım.1644
Francisco Pacheco kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Ressam
Francisco Pacheco doğum yeri : Sanlúcar de Barrameda, İspanya
Ölüm yeri : Sevilla, İspanya

Francisco Pacheco Biyografisi

İspanyol ressam ve resim kuramcısı Francisco Pacheco, yazdığı kitapları ve yetiştirdiği öğrencileri ile İspanyol resim sanatını etkilemiştir.

Francisco Pacheco, 3 Kasım 1564 tarihinde Sanlúcar de Barrameda, İspanya’da doğmuştur. Gerçek adı Francisco Pérez del Río'Dur. Babasının adı Juan Pérez ve annesinin adı Leonor del Río’dur. Francisco Pacheco, genç yaşta Sanlúcar de Barrameda’dan amcasının Katedral’de bir keşiş olduğu 1580 yılından önce Sevilla'ya taşındı ve Luis Fernandez'in öğrencisi oldu. 1585’te çıraklığını bitirdi ve yerel bir sokakta ressam olarak çalışmaya başladı. Öğreniminin çoğunu İtalyan ustaların eserlerini kopyalayarak yaptı.

Bunu takiben, İspanyol din adamları, aristokrasi ve kraliyet gibi üst sınıflarının üyelerinden oluşan büyük bir müşteri oluşturmaya başladı. Pacheco, bir ressamın hak etmesi gereken haklara inanan biriydi. Bu nedenle, genellikle ressamların çalışmalarına vergi uygulaması gibi engelleyici olan bazı yasalara ve eylemlere karşı aktif olarak kampanya yürüttü. Kampanyasının bir kısmı, onu başka bir ünlü İspanyol sanatçı Juan Martinez Montanes ile bir anlaşmazlığa sürükledi.

Francisco Pacheco, 1611 yılında Madrid ve Toledo'yu ziyaret etti , El Greco'nun çalışmalarını inceledi, sonra Sevilla'ya döndü ve bir sanat okulu açtı. 1594 yılında De Miranda'nın kızı Maria Ruiz de Paramo ile evlendi ve Juana Pacheco (d.1 Haziran 1602 – ö. 10 Ağustos 1660) adında kızı oldu.

Maniyerist ve Erken Barok sanat tarzlarında resim yapmakla tanınan Francisco Pacheco, ressam ve sanat eleştirmenidir. Genellikle, Diego Velazquez'in ustası ve kayınbabası ve heykeltıraş Juan Martinez Montanes'in polikromcusu olarak bilinir.

Francisco Pacheco, Maniyerist ve Erken Barok sanat tarzlarında resim yapmakla en ünlü İspanyol ressamdı . Resminin yanı sıra Pacheco, Diego Velazquez ve Alonso Cano gibi en ünlü Barok İspanyol sanatçıların efendisi ve öğretmeni olarak da bilinir.

Francisco Pacheco, küçük bir biyografisini de yazdığı, içinde yetmiş resim içeren bir eser olan ‘Libro de los retratos’ adlı bir kitap yazdı. Bu çalışma Madrid'deki Kraliyet Sarayı’ndaki Lazaro Galdiano Müzesi ve Kütüphanesinde güvende tutuldu. Daha sonra ise 1884’te Joss Maria Asensio tarafından yayınlandı. Bunu takiben Pacheco, 1641’de tamamlanan ve 1649’da basılan ‘Arte de la Pintura’ (Resim Sanatı) adlı bir kitap daha yazdı. Bu kitap hâlâ İspanyol Barok sanatının en önemli koleksiyonlarından biridir. Francisco Pacheco’nın sanat çalışmalarına katkısı, günümüze kadar pek çok sanatsal hareketin tarihini tanımlamasına yardımcı olduğu için bugün hala hissediliyor.

Francisco Pacheco, 27 Kasım 1644 tarihinde Sevilla, İspanya’da 80 yaşında ölmüştür.

En önemli eserleri:
Santa Isabel Manastırı, Mahşer, Doğada Melekler İsa’ya Hizmet Ederken, Son Karar, Yohakim ve Anna’nın Altın Kapıda Buluşmaları, Vaftizci Aziz John, Aziz Justa, Aziz Ines, Mesih ve Melekler ile Akşam Yemeği, Santa Rufina, Aziz Peter Celestine, Aziz Peter Nolasco Tarafından Tutsak Esirlerin Gemiden İnmesi.

Kitapları :
Libro de los retratos
1641 - Arte de la Pintura (Resim Sanatı)


Kaynak:Biyografi.info

Francisco Pacheco için yapılan aramalar

Francisco Pacheco, Francisco Pacheco biyografi, Francisco Pacheco hayatı, Francisco Pacheco özgeçmişi, Francisco Pacheco hakkında, Francisco Pacheco doğum yeri, Francisco Pacheco fotoğraf, Francisco Pacheco video, Francisco Pacheco resim, Francisco Pacheco kimdir?, Francisco Pacheco kaç yaşında?, Francisco Pacheco nereli, Francisco Pacheco memleketi