FB TW PIN NWS
BioRank 4003

Filiz Kerestecioğlu

Doğum tarihi : 31.Ocak.1961
Filiz Kerestecioğlu kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Filiz Kerestecioğlu doğum yeri : Gölcük, Kocaeli

Filiz Kerestecioğlu Biyografisi

HDP İstanbul milletvekili

Filiz Kerestecioğlu, 31 Ocak 1961 tarihinde Kocaeli, Gölcük’de doğmuştur. Baba adı Ali Haydar, anne adı Hikmet Asuman'dır. Anne tarafı çerkes, baba tarafı ise Meis adasından göçmüş. Kendisi Gölcük doğumlu, ama İstanbul ve Bodrum’da büyümüş. Babası denizci olduğu için çok dolaşmışlar. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1987 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 30 yıl avukatlık yaptı ve 2004-2015 yılları arasında Güncel Hukuk Dergisi Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı.

1991-1992 yıllarında İsviçre'de Nokta Dergisi'nin temsilciliğinde çalıştı. Filiz Kerestecioğlu Bu süreçte İsviçre'de Türkçe ve İngilizce dil öğretmenliği de yaptı.

Filiz Kerestecioğlu’nun yazıları çeşitli kitap ve dergilerde yayımlandı. Aynı zamanda 2008 yılında Doğan Music Company tarafından piyasaya sunulan "Güldünya Şarkıları" Albümünde de yer alan ''Kadınlar Vardır'' şarkısının söz yazarı ve bestecisidir. Ve Osmanlı'dan günümüze kadın hakları mücadelesini konu alan 1995 yılı yapımı ''Kadınlar Vardır'' belgeselinin yapımcısıdır.

1987 yılında “Feminist” ve 1995 yılında “Pazartesi” dergileri Yayın Kurulu üyeliği yaptı.

Filiz Kerestecioğlu, avukatlık kariyerini ve kadın hakları mücadelesini hep birlikte yürüttü. 1987 yılında gerçekleştirilen Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü’nün tertip komitesi başkanı olarak yer aldı. Bunun yanı sıra o günlerin devamında gelen “Mor İğne” gibi tacize tecavüze ve kadına yönelik her türlü şiddete karşı birçok çalışmanın ve feminist mücadelenin içinde aktif olarak yer aldı. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın, Pazartesi Dergisi’ni yayınladıkları Kadın Kültür ve İletişim Vakfı’nın ve 2013 yılında kurdukları Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı’nın, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi'nin kurucuları arasında oldu.

Onun için ‘feminist avukat’ diyorlar

Filiz Kerestecioğlu, 1999 yılında İstanbul Barosu'nda Kadın Hakları Uygulama Merkezi kurucu üyesi oldu ve Dış İlişkiler Komisyonu Sekreterliği yaptı. 2013 yılından itibaren Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı Kurucusu, Mütevelli ve Yöneticisi, 1990 yılından itibaren Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Kurucu Üyesidir.

1995 yılında "Kadınlar Vardır" belgesel filminin yapımında görev aldı ve "Kadınlar Vardır" adlı şarkının söz yazarı ve bestecisi oldu. İstanbul Barosu'nda Kadın Hakları Uygulama Merkezi kurucu üyesi oldu ve Dış İlişkiler Komisyonu Sekreterliği yaptı. 2004-2012 yılları arasında Güncel Hukuk Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Filiz Kerestecioğlu, evlidir ve bir oğlu vardır.

2015 Genel Seçimlerinde 25. Dönem ve 26. Dönem HDP İstanbul 2. bölge 2. sıra milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Filiz Kerestecioğlu, 24 Haziran 2018 seçimleri için HDP'den Ankara 1. bölge 1. sıradan milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Kitapları :
1998 - Yasal Okuryazarlık El Kitabı
2007 - Kadın Odaklı Habercilik
2007 - Duygu Asena'ya Saygı


Kaynak:Biyografi.info

Filiz Kerestecioğlu için yapılan aramalar

Filiz Kerestecioğlu, Filiz Kerestecioğlu biyografi, Filiz Kerestecioğlu hayatı, Filiz Kerestecioğlu özgeçmişi, Filiz Kerestecioğlu hakkında, Filiz Kerestecioğlu doğum yeri, Filiz Kerestecioğlu fotoğraf, Filiz Kerestecioğlu video, Filiz Kerestecioğlu resim, Filiz Kerestecioğlu kimdir?, Filiz Kerestecioğlu kaç yaşında?, Filiz Kerestecioğlu nereli, Filiz Kerestecioğlu memleketi