FB TW PIN NWS
BioRank 9304

Fikret Şadi

Doğum tarihi : ??.??.1890 Ölüm tarihi : 29.Aralık.1941
Fikret Şadi kaç yaşında öldü : 51
Kilo & Boy :
Burcu :
Fikret Şadi doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Fikret Şadi Biyografisi

1920 ve 1930'lu yılların ün yapmış güldürü sanatçısı olan tiyatrocudur.
Fikret Şadi, asıl adı Hüseyin Şadi Karagözoğlu’dur. 1890 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. Daha okuldayken sahneye çıktı. İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra arkadaşları ile kurdukları profesyonel topluluğa girdi. 1910'da Rumeli turnesinden döndükten sonra kumpanyadan ayrıldı. Donanma Cemiyeti tiyatro heyetinde çalıştı.

Birinci Dünya Savaşı'nda askere gitti. Savaştan sonra "Hisse-i şâyia" komedisini sahneye koydu. Bu eserde “Bican Efendi” rolünü o kadar iyi başardı ki, bu isim ona lâkap oldu.

1917 yılında Şarlo'nun ilk filmlerini hatırlatan “Bican efendi vekilharç” adlı 22 dakikalık kısa filmiyle Türk sinemasında ilk güldürü tipini yaratmıştır. Bican Efendi Vekilharç, Bican Efendi Mektep Hocası, Bican Efendi'nin Rüyası filmlerinde, yönetmen, senarist ve oyunculuğu ile ve Bican efendi tiplemesiyle başarıya ulaşmış, 1927 de sinema işletmeciliğine başlamıştır.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çeşitli roller üstlendi. 1921 yılında sinemaya geçerek, 1923'te Darülbedayi'de Milli Sahnenin kuruluşunda önemli yer aldı.

Kendisi gibi oyuncu olan Şehper Karagözoğlu ile evlendi.

Filmleri :
1921 - Bican Efendinin Rüyası
1921 - Bican Efendi Mektep Hocası
1917 - Bican Efendi Vekilharç

Kaynak:Biyografi.info

Fikret Şadi için yapılan aramalar

Fikret Şadi, Fikret Şadi biyografi, Fikret Şadi hayatı, Fikret Şadi özgeçmişi, Fikret Şadi hakkında, Fikret Şadi doğum yeri, Fikret Şadi fotoğraf, Fikret Şadi video, Fikret Şadi resim, Fikret Şadi kimdir?, Fikret Şadi kaç yaşında?, Fikret Şadi nereli, Fikret Şadi memleketi