FB TW PIN NWS
BioRank 5669

Ferdinand Macellan

Doğum tarihi : ??.??.1480 Ölüm tarihi : 27.Nisan.1521
Ferdinand Macellan kaç yaşında öldü : 41
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Kaşif
Ferdinand Macellan doğum yeri : Sabrosa, Portekiz
Ölüm yeri : Maktan Adası, Cebu, Filipinler

Ferdinand Macellan Biyografisi

Güney Afrika Ümit Burnu'nu ve Macellan boğazını geçerek dünyayı gemiyle dolaşmıştır.

Ferdinand Macellan, 1480 yılının ilkbaharında Portekiz’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 10 yaşına geldiği zaman amcasının başında olduğu kraliyet donanma okuluna yazılarak eğitim hayatına ilk adımını attı. GençIiği Portekiz'li denizciler yanında gemilerde denizciliği öğrenmekle geçti. Ferdinand Macellan’ın maceraları; onun seyahatlerine eşlik eden eden Portekiz’li Antonio Pigafetta'nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır.

Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında, henüz 25 yaşındayken çıktı. Bu ilk görevinde Francisco de Almeida'yı Portekiz genel valisi olarak Hindistan'a götürdü. 1511 yılında Fas'a gönderildi ve burada Azamor Savaşı'na katıldı. Bu savaşta dizinden ciddi biçimde yaralandı.

Hindistan’da, Doğu Hintler’de ve Fas’ta çarpışmalara katıldı. Fas’taki çarpışmalar sonunda sakatlandı. Daha sonra Portekiz kralı ile arası açıldı. Gözden düştü ve kısa bir süre sonra Portekiz donanmasındaki görevine son verildi. 1517 yıIında İspanya’ya gitti. Kral Beşinci Şarl tarafından İspanya donanmasında görevlendirildi. Denizciliğin yanı sıra coğrafyaya da meraklı idi. Hep batı istikametinde yol alınması halinde doğu ülkelerine ulaşılabileceğini savunmaktaydı.

Hatta bu teorisinin gerçekleştirilmesi için zamanın Portekiz kralından yardım istedi. O zamana kadar, Amerika kıtasının Labrador’dan Rio de Plata’ya kadar olan kısmı keşfedilmişti. MaceIIan, kıtanın kuzeyden ve güneyden bir geçit vereceğine inanıyordu. Ancak bu isteği kabul edilmemişti. Aynı teklifin, İspanya Kralı Beşinci Şarl tarafından kabul edilmesi üzerine, 20 EyIül 1519 tarihinde beş gemi ve 270 mürettebat ile Sanlúcar de Barrameda'dan yola çıkan Macellan, 13 Aralıkta Rio de Janerio’ya ulaştı. Buradaki nehirler vasıtasıyla batıya geçmek isteyen Macellan bir geçit bulamayacağını anlayınca Latin Amerika’nın güneyine doğru yelken açtı. Kıyı boyunca güneye doğru inmeye başladı.

1520′de Macellan ismi verilen geçidi keşfetti. Macellan Boğazına giren filo, bu boğazdan büyük sıkıntılardan sonra çıkabildi. Böylece Büyük Okyanusu kuzeybatı doğrultusunda aşmış oldu. Bu sırada, hava şartları, açlık ve denizle boğuştu. Gemilerde isyan çıktıysa da bastırıldı. Sonunda binbir güçlükIe boğazı aşabilen Macellan bu yeni okyanusun sularını Atlas Okyanusundan daha sakin bulduğundan ona, Pasifik adını verdi. Pasifik Okyanusunda 98 gün açlık ve sıkıntı iIe geçen zor bir yolculuk yapıldı.

Güney Afrika Ümit Burnu'nu ve Macellan boğazını geçerek dünyayı gemiyle dolaşmıştır. Pasifik okyanusuna sakin-durgun anlamına gelen “Pasif” ismini yani "Pasifik" o vermiştir.

1521′de Mariona Adalarında Fuan’da karaya ayak basan kafile, 16 Mart’ta Filipin Adalarına geçti. Filipinlerde geçirdiği günler esnasında yerliIer ile arasında çıkan tartışma çarpışmaya döndü ve bu sırada Macellan 27 Nisan 1521′de öldürüldü.

Güney Amerika'daki Macellan boğazından geçerek Atlas ile Büyük Okyanus'u birleştiren ilk deniz yolculuğu dünya çevresinde yapılan ilk seyahattir.

Ferdinand Macellan, son yolculuğunu tamamlayamadan 27 Nisan 1521 tarihinde Filipinler’de Maktan Adasında yapılan savaşta 41 yaşında ölmüştür.

Daha sonra, Maqellan’ın mürettebatından, geriye kalanIar yolculuklarına devam etti. 6 Eylül 1522′de İspanya’ya dönen kafilede 18 kişi kalmıştı. Dünyanın yuvarlak olduğu deniz yoluyla dolaşılarak da ispat edilmiş oldu ve Büyük Okyanusun varlığı ortaya çıktı.

Kaynak:Biyografi.info

Ferdinand Macellan için yapılan aramalar

Ferdinand Macellan, Ferdinand Macellan biyografi, Ferdinand Macellan hayatı, Ferdinand Macellan özgeçmişi, Ferdinand Macellan hakkında, Ferdinand Macellan doğum yeri, Ferdinand Macellan fotoğraf, Ferdinand Macellan video, Ferdinand Macellan resim, Ferdinand Macellan kimdir?, Ferdinand Macellan kaç yaşında?, Ferdinand Macellan nereli, Ferdinand Macellan memleketi