FB TW PIN NWS
BioRank 7331

Fatih Birol

Doğum tarihi : 22.Mart.1958
Fatih Birol kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Fatih Birol doğum yeri : Ankara

Fatih Birol Biyografisi

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü görevini yapmaktadır.

Fatih Birol, 22 Mart 1958 tarihinde Ankara'da doğmuştur. TED Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi'nin elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Viyana Teknik Üniversitesi'nde enerji ekonomisi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Viyana'da eğitim alırken aynı zamanda çalıştı. Fatih Birol'a, 2013 yılında Imperial College London tarafından fahri bilim doktorası verildi.

Fatih Birol, İlk olarak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nde petrol analisti olarak yedi yıl çalıştı. 1995–2015 yılları arasında Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı'nda baş ekonomist ve kurumun enerji ve iklim değişikliği politikasının ekonomik analizinden sorumlu uzman olarak görev aldı. 12 Şubat 2015'te, 29 üye ülkenin oyu ile Dünya enerji politikalarının belirlendiği Uluslararası Enerji Ajansı'nın en yüksek pozisyonu olan icra direktörlüğüne seçildi. Fatih Birol, Amerika ve Avrupa ülkelerinden seçilmeyen ve siyasetçi olmayan ilk başkan oldu. 1 Eylül 2015'te görevi Hollanda Ekonomi Bakanı Maria van der Hoeven'dan devraldı.

Fatih Birol, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomi ve enerji pazarındaki rolünün artması vizyonu ile; başkanlığı süresince Çin, Endonezya, Fas, Hindistan, Meksika ve Singapur'un örgüte üyeliğe kabul edilmesini sağladı. Ayrıca ajansa üye ülkelerin dünya enerji tüketimindeki payının %50'den %70'e yükselmesini sağladı.

2009 yılında Forbes dergisinin yayınladığı, aralarında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de olduğu "Dünya Enerjisini Yönlendiren 7 Kişi" arasında gösterildi.

Fatih Birol Aralık 2017'de İngiliz iş ve ekonomi gazetesi Financial Times tarafından "Yılın Enerji İnsanı" seçildi. 22 Ocak 2018 tarihinde IEA Yönetim Kurulu tarafından bakanlar toplantısında oybirliği ile yeniden başkan seçilen Fatih Birol'un görev süresi dört yıl daha uzatıldı.

Fatih Birol, TIME dergisi tarafından 2021'in en etkili 100 isminden biri olarak seçildi. Amerika Birleşik Devletleri eski dışişleri bakanı ve ABD özel iklim temsilcisi John Kerry, Fatih Birol'un en iyi yüksek teknoloji verilerini, iyimser bilgi birikimi ve eski usul retorik inceliği ile bir araya getirdiğini ve dünya liderleri için güvenilir bir danışman olduğunu ifade etti. John Kerry, ayrıca Birol'un karbon salınımını azaltmak ve gezegeni kurtarmak için gerekenlerin sorulabileceği objektif bir otorite olduğunu ekledi.

Fatih Birol aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü'nün ömür boyu fahri üyesidir.

12 Şubat 2015'te, 29 üye ülkenin oy birliği ile Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü pozisyonuna seçilen Fatih Birol, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü görevini yapmaktadır. Bundan önce, 1995–2015 yılları arasında aynı kurumda baş ekonomist ve Küresel Enerji Ekonomisi Direktörü olarak görev yaptı.

Ayrıca Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Fahri Başkanlığını sürdürmektedir.

Fatih Birol, Fransa'nın başşehri Paris'de yaşamaktadır.

Dünyada haber ve politika alanında en çok okunan dergilerinden Time Dergisi, 2021 yılının en etkili 100 kişisi arasında Fatih Birol da yer aldı.

Fatih Birol, uluslararası zirveler ve konferanslara da çağrılı konuşmacı olarak katılıyor.

Ödülleri :
2002 - Rusya Bilimler Akademisi’nden ödül
2004 - ABD Enerji Bakanlığı’ndan ödül
2005 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet ödülü
2005 - Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin “Mesleğe Olağanüstü Katkı” ödülü
2006 - Fransa tarafından Ordre des Palmes Académiques Nişanı
2007 - Avusturya Hükümeti tarafından Avusturya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
2009 - Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
. 2012 - Paris'te İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
2013 - İsveç Enerji Bakanı Anne-Karin Hatt tarafından, enerji sorununu bölgesel ve küresel alanda analiz eden yıllık raporları ve çalışmaları sebebiyle İsveç Kuzey Yıldızı Nişanı ile ödüllendirildi.
2013 - Paris'te, Irak'ın Enerji Görünümü adlı çalışması ile Irak'ın dünya enerji piyasasında tanıtımına yaptığı katkıdan dolayı Devlet Onur Ödülü verildi.
31 Ocak 2014 tarihinde Japonya'nın en yüksek devlet nişanı olan Yükselen Güneş Nişanı tevcih edildi.


Kaynak:Biyografi.info

Fatih Birol için yapılan aramalar

Fatih Birol, Fatih Birol biyografi, Fatih Birol hayatı, Fatih Birol özgeçmişi, Fatih Birol hakkında, Fatih Birol doğum yeri, Fatih Birol fotoğraf, Fatih Birol video, Fatih Birol resim, Fatih Birol kimdir?, Fatih Birol kaç yaşında?, Fatih Birol nereli, Fatih Birol memleketi