FB TW PIN NWS
BioRank 7689

Faik Öztrak

Doğum tarihi : 26.Mart.1954
Faik Öztrak kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Faik Öztrak doğum yeri : Ankara

Faik Öztrak Biyografisi

12 Şubat 2018 tarihinden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevindedir.

Faik Öztrak, 26 Mart 1954 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Gümrük ve Tekel ve İçişleri Bakanlıkları yapmış olan Orhan Öztrak’dır. Annesinin adı Ayten Öztrak’dır. 1973 yılında İstanbul Saint Joseph Lisesi'nden mezun oldu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de Birmingham Üniversitesi'nden kalkınma finansmanı konusunda yüksek lisansını tamamladı.

Faik Öztrak, Bürokrasi hayatında Devlet Planlama Teşkilatında uzman, Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanı, İktisadi Planlama Başkan Vekili, İktisadi Planlama Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcılığı ve Hazine Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Köşe yazarlığı yaptı. Üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi.

Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği üzerine yazdığı makaleleri yayınlandı. 2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda Başkan Yardımcısı olan Faik Öztrak, 2001 krizinden hemen sonra Hazine Müsteşarı oldu. Bu dönemde Türkiye'nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın hazırlanmasında, uygulanmasında ve uluslararası kuruluşlarla müzakeresinde bürokrasi içinde en üst seviyede koordinasyon görevini üstlendi.

2003 yılında Hazine Müsteşarlığından ayrılan Faik Öztrak, Milliyet gazetesinde ekonomi politikaları üzerine köşe yazarlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde konuk öğretim üyeliği, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğü yaptı.

TBMM. 23.,24., 25., 26. ve 27. Dönemlerde Tekirdağ milletvekili seçilen Faik Öztrak, 23. Dönem TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde, Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubunda yer aldı, Asambleye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Sosyal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı. 24. Dönem TBMM'de NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) üyesi olan Faik Öztrak, NATO-PA Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinde bulundu. Halen NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2008-2016 yılları arasında CHP’de Parti Meclisi üyeliği, Genel Saymanlık, Ekonomi Politikaları, İşveren Sendikaları ve Kuruluşları, Dış İlişkiler (Vekaleten) Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

12 Şubat 2018 tarihinden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevindedir. 10 Ağustos 2018 günü CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. Ekonomi Politikaları genel başkan yardımcılığına ve Parti Sözcülüğüne Faik Öztrak getirildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Faik Öztrak, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Faik Öztrak için yapılan aramalar

Faik Öztrak, Faik Öztrak biyografi, Faik Öztrak hayatı, Faik Öztrak özgeçmişi, Faik Öztrak hakkında, Faik Öztrak doğum yeri, Faik Öztrak fotoğraf, Faik Öztrak video, Faik Öztrak resim, Faik Öztrak kimdir?, Faik Öztrak kaç yaşında?, Faik Öztrak nereli, Faik Öztrak memleketi