FB TW PIN NWS
BioRank 2822

Evgeni Plushenko

Doğum tarihi : 03.Kasım.1982
Evgeni Plushenko kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Sporcu
Evgeni Plushenko doğum yeri : Solnechny, Rusya

Evgeni Plushenko Biyografisi

Artistik buz patencisi

Rus buz patencisi. 2006 Olimpiyat şampiyonu, 2002 ve 2010 Olimpiyat ikincisidir. Yedi kez Rusya şampiyonu, dört kez Grand Prix Finalleri şampiyonu, yedi kez Avrupa şampiyonu, üç kez Dünya şampiyonudur.

Evgeni Plushenko, 3 Kasım 1982 tarihinde Rusya’da, Solnechny'de Tatiana Vasilievna Plushenko, Victor Plushenko çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Daha sonra ailesi ile Volgograd'a (eski Stalingrad) taşındı. Babası bir marangoz olan Evgeni Plushenko, 4 yaşında buz patenine başladı. 11 yaşına geldiğinde Volgograd'da çalıştığı buz pateni pisti kapatıldı. O zamanlar antrenörlüğünü Mihail Makoveyev yapıyordu. Öğrencisinin yeteneğinin farkında olan Makoveyev, onu Sankt-Peterburg'a ünlü antrenör Aleksey Mişin'e götürdü. Mişin, o sıralarda, 1994'te Kış Olimpiyatlarına katılan Aleksey Urmanov ile genç bir patenci olan Aleksey Yagudin'i çalıştırıyordu.

Bütün aile Saint Petersburg’a yerleşebilecek durumda değildi. Pluşenko, yalnız başına Mişin'in yanına gitti. Bir yıl sonra annesi de Saint Petersburg’a gelmişti ama marangoz olan babası Viktor ve kız kardeşi Elena Volgograd’da kalmıştı. Basit bir apartman dairesine yerleşen Pluşenko ve annesi, bir süre sonra bu mütevazı hayat şartlarının bile üstesinden gelemeyeceklerini anladılar. Mişin aileye yardım etmeye başladı. Pluşenko'nun yeteneğime inanan Mişin, aylık 60 dolar civarındaki ev kirasının ödenmesine yardımcı oldu. 13 yaşına geldiğinde bütün üçlü jumpları atabiliyordu. Rusya Şampiyonasında jumplarının kalitesi ve Biellmann spini ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. Dörtlü toeloop da çalışmaya başlamıştı. 14 yaşındayken İsveç'te bir yaz çalışması sırasında ilk kez dörtlü toeloop atmıştı.

Evgeni Plushenko, 1996-1997 sezonunda Dünya Gençler Şampiyonasını Timothy Goebel'in önünde kazandı. Sonraki sene, 1997/1998 sezonda Pluşenko Skate America ve Cup of Russia yarışmalarında ikinci oldu ve böylece 1998 yılındaki ISU Grand Prix Finali'ne katılmaya hak kazandı. 1998'de Avrupa Şampiyonasını 2'nci sırada bitirerek Gümüş madalya, Dünya Şampiyonasında da 3'üncü olarak Bronz madalya sahibi oldu. Bu yarışmaları kazandığı parayla Saint Petersburg’da bir apartman dairesi satın alan Plushenko, ayrıca Volgograd’da yaşayan kız kardeşine ve kocasına para yardımı yaptı.

Evgeni Plushenko, 1999 yılında, dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili rittberger kombinasyonu yaparak paten dünyasını şaşırttı. Rakibi Yagudin’i geçerek Rusya şampiyonu oldu. 16 yaşındaydı ve Rusya Şampiyonluğunu kazanan en genç patenci unvanını elde etti. Bu jump kombinasyonu o tarihten beri Plushenko’nun simgesi oldu ve hemen hemen her serbest programına bu kombinasyonla başladı.

2017 yılında buz pateni kariyerini noktaladığını açıkladı.

2006 yılında tekli kayma ve 2014 yılında takım müsabaları dalında Olimpiyat Oyunları şampiyonu olan Plyuşenko, 2001, 2003, 2004 yıllarında dünya; 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010 ve 2012 yıllarında ise Avrupa şampiyonu oldu. Plyuşenko ayrıca, yedi kez Rusya, dört Grand Prix Finalleri şampiyonluğu var.

Evlilikleri :
1.eşi: 18 Haziran 2005 tarihinde Maria Ermak ile St Petersburg'da evlendi. Şubat 2008 yılında boşandı. Egor Evgenievich Plushenko (d.2006) adında bir çocuğu vardır. 2.eşi: 12 Eylül 2009 tarihinde güzellik salonları ve moda butiklerinin sahibi Müzik Yönetim Şirketi'nin yapımcısı ve yönetmeni Yana Rudkovskaya ile evlendi. Alexander Plushenko (d. 2013) adında bir çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Evgeni Plushenko için yapılan aramalar

Evgeni Plushenko, Evgeni Plushenko biyografi, Evgeni Plushenko hayatı, Evgeni Plushenko özgeçmişi, Evgeni Plushenko hakkında, Evgeni Plushenko doğum yeri, Evgeni Plushenko fotoğraf, Evgeni Plushenko video, Evgeni Plushenko resim, Evgeni Plushenko kimdir?, Evgeni Plushenko kaç yaşında?, Evgeni Plushenko nereli, Evgeni Plushenko memleketi