FB TW PIN NWS
BioRank 1682

Eva Bender

Doğum tarihi : 03.Ocak.1944
Eva Bender kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Eva Bender doğum yeri : Junsele, İsveç

Eva Bender Biyografisi

Eva Bender, özellikle başrolünü Kartal Tibet'in oynadığı Tarkan filmi serisindeki Tarkan Viking Kanı, Tarkan Gümüş Eyer, Tarkan Altın Madalyon filmlerinde "Büyücü Gosha" rolüyle tanındı.

Eva Bender, 3 Ocak 1944 tarihinde Junsele, İsveç'de doğmuştur. Asıl adı Eva Märta Elisabet Abrahamsson’dır. 16 yaşına kadar Stockholm'de yaşamış olan Eva Bender, 16 yaşındayken öğretmen yardımcılığı ve kariyerinin ilk zamanlarında spor hocalığı yapmıştır.

1966 yılında, henüz 22 yaşındayken ülkesi İsveç’ten Türkiye’ye geldi. Sarı saçlı mavi gözlü Eva kendini her yerde fark ettiriyordu. Türkiye’ye gelince striptiz kulüplerinde sahneye çıktı. Şansı tam da o sıralarda değişti. Yönetmen Halit Refiğ onu kulüpte gördü ve yeni filmi için rol teklif etti.

Yapımcılığını Memduh Ün’ün yaptığı, senaryosunu yazıp yönetmenliğini Halit Refiğ’in yaptığı ve başrollerinde Fatma Girik ve Sadri Alışık’ın oynadığı “Kız kolunda damga var” adlı filmde oynayarak sinema oyunculuğuna başladı.

1971 yılında senaristliğini ve yönetmeliğini Muharrem Gürses'ın yaptığı “Şehzade Sinbad Kaf Dağında” filminde Fikret Hakan, Perihan Savaş, Erol Taş, Suna Pekuysal, Şener Şen, Süheyl Eğriboz ile birlikte rol aldı.

Birçok Yeşilçam filminde rol alan Eva Bender, özellikle başrolünü Kartal Tibet'in oynadığı Tarkan filmi serisindeki Tarkan Viking KanıTarkan Gümüş Eyer, Tarkan Altın Madalyon filmlerinde "Büyücü Gosha" rolüyle tanındı.

Arzu Film adı altında birçok filmde oynadı. Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Yılmaz Güney, Engin Çağlar, Tarık Akan, Ediz Hun gibi isimlerle kamera karşısına geçti.

1969 yılında yönetmenliğini Halit Refiğ'in yaptığı “Bir Türk'e gönül verdim” filminde başrollerini Eva BenderAhmet Mekin ve Bilal İnci paylaştı.

1970’lere gelindiğinde ise Türk sinemasının en karanlık dönemlerinden olan erotik film furyası Eva Bender’i de etkiledi. Aventür ve erotik içerikli filmlerde sahne aldı.

Eva Bender, 6 Kasım 1968 tarihinde yönetmen Halit Refiğ ile evlendi. 1972 yılında boşandı.

Eva Bender, bu boşanmanın ardından bunalıma girdi. Bir akşam kendini Galata Rıhtımı'ndan denize atıverdi. Çevredekilerin yardımlarıyla denizden çıkarılıp Alman Hastanesi'ne götürdü. Eva Bender, bu olayın ardından İsveç'e döndü.

1988 yılında bir veda mektubu bırakıp ortadan kaybolan Eva Bender, İsveç'te yaşıyor.

Filmleri ve Dizileri :
1973 - Tarkan: Altın Madalyon (Gosha) Sinema filmi)
1972 - Aşka Susayanlar: Seks ve Cinayet (Oya) Sinema filmi)
1972 - Çapkınlar Şahı Donjuan 72 (Sinema filmi)
1972 - Gece (Sinema filmi)
1972 - Kızgın güneş (Leyla) (Sinema filmi)
1971 - Azrail peşimizde (Gosha) Sinema filmi)
1971 - Şehzade Sinbad kaf dağında (Prenses Saliha)(Sinema filmi)
1971 - Tarkan: Viking Kanı (Ursula) Sinema filmi)
1970 - Şampiyon (Leyla) (Sinema filmi)
1970 - Tarkan: Gümüs Eyer (Gosha) Sinema filmi)
1970 - Son kızgın adam (Sinema filmi)
1970 - Eyvah (Tevfik'in Karısı) (Sinema filmi)
1969 - Yaşamak ne güzel şey (Monica, Meral Tunç) (Sinema filmi)
1969 - Bir Türk'e gönül verdim (Eva) (Sinema filmi)
1968 - İlk ve son (Sinema filmi)
1967 - Son gece (Sinema filmi)
1967 - Kız kolunda damga var (Madam Eva) Sinema filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Eva Bender için yapılan aramalar

Eva Bender, Eva Bender biyografi, Eva Bender hayatı, Eva Bender özgeçmişi, Eva Bender hakkında, Eva Bender doğum yeri, Eva Bender fotoğraf, Eva Bender video, Eva Bender resim, Eva Bender kimdir?, Eva Bender kaç yaşında?, Eva Bender nereli, Eva Bender memleketi