FB TW PIN NWS
BioRank 2371

Ertürk Yöndem

Doğum tarihi : ??.??.1944
Ertürk Yöndem kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Ertürk Yöndem doğum yeri : Aşkale , Erzurum

Ertürk Yöndem Biyografisi

Haber programı yapımcısı
Ertürk Yöndem, 1944 yılında Erzurum'un Aşkale İlçesi, Pınarkapan Köyünde doğdu. Köy eğitmeni bir baba, ev hanımı bir annenin yedi çocuğundan biridir. 10 yaşına kadar köyde kalır. 1953 yılında ailesi ile Ankara'ya göç edip “Bentderesi” semtine yerleşirler. İlk ve orta eğitimini gecekondu mahallesinde tamamladı. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü kazandı. 1. Sınıfı bitirir bitirmez de İstanbul'a gider. Bir anda kendini Yeşilçam'da bulur. Set işçiliğinden reji asistanlığına kadar birçok yerde çalışır. Bir müddet sonra sinemanın kendi inançlarına ters düştüğünü görünce bir daha gitmemek üzere ayrılır Yeşilçam'dan. Ankara'ya dönüp tiyatro eğitimini 1969 yılında tamamladı.

1970 yılında topçu yedek subay olarak önce polatlı ardından da Kars’da yaptığı askerlik hizmetinden sonra 1971 yılında TRT'nin açtığı sınavı kazanan ve TRT’ye kameraman olarak işe başlayan Ertürk Yöndem,1978 yılına kadar kameraman olarak görev yaptı. Önce televizyon dairesinde sonra haber dairesinde çalıştı. 1979 yılında prodüktörlük sınavını kazanan Yöndem, 'Olayların içinden', 'Günün olayı' gibi kuşaklarda programlar yaptı. 1980 e kadar haber dairesi başkanlığı dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 1980 yılında prodüktör kadrosuna atandı. Bu güne kadar 456 haber programı yaptı. Yaklaşık 456 programla, ülke gerçeğini, tarafsız, insan haklarına saygılı, hukuktan yana, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, milli birlik ve beraberlik anlayışı içinde mesaj vermeye çalıştı.

1974 yılında, Genelkurmay Başkanlığı’nın verdiği savaş muhabiri kartıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki harekâtını izledi. Türkiye'nin ilk resmi savaş muhabiri oldu. Bir grup gazeteciyle birlikte Kıbrıslı Rum güçlere esir düştü ve beş gece hücrede kaldı.

Tek kanallı, siyah beyaz televizyon döneminde, TRT'de 1980'den Sonra 'Haberden Habere' Adlı Kuşak Programına başlayan Ertürk Yöndem, 1987 Yılında Kuşağın Adını 'Perde Arkası' Olarak Değiştirdi. Tek Kanallı Yıllarda Özgün Sunumuyla Bütünleşen 'Perde Arkası' Adlı Programla Tanındı. 2002 Yılı Sonuna Kadar Devam Eden Program Özellikle TRT'li Yıllarda Büyük Beğeni Topladı. İşe ilk başladığı 1971'den bugüne kadar TRT'de görev yapan, kimilerince 'Kahraman', kimilerince 'Irkçı' diye nitelenendirildi.

Ertürk Yöndem; 1979 yılında yazdığı tiyatro oyunu "Köyün Ötesinde" ile Türkiye Tiyatro Yazarları 1. Mansiyon ödülünü aldı.

TRT program yapımcısı Ertürk Yöndem'in Kastamonu Araç ilçesinin Boyalı ve çevresinin sorunlarını konu ettiği programı, o dönemde büyük ses getirmiş, programdan sonra bölgeye yapılan hizmetler artmıştır.Bölgenin en önemli eksiklerinden biri olarak görülen eğitim için Boyalı'ya Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yapılması kararlaştırılarak 1993 yılında temeli atılan okul 1996 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Katkılarından dolayı da bu okula Ertürk Yöndem'in adı verilmiştir.

Ertürk Yöndem 1970 yılında Reyhan Hanımla evlenmiştir. Türker (d.1971)ve Sencer adında iki oğlu var.

Ertürk Yöndem, halen Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Ertürk Yöndem için yapılan aramalar

Ertürk Yöndem, Ertürk Yöndem biyografi, Ertürk Yöndem hayatı, Ertürk Yöndem özgeçmişi, Ertürk Yöndem hakkında, Ertürk Yöndem doğum yeri, Ertürk Yöndem fotoğraf, Ertürk Yöndem video, Ertürk Yöndem resim, Ertürk Yöndem kimdir?, Ertürk Yöndem kaç yaşında?, Ertürk Yöndem nereli, Ertürk Yöndem memleketi