FB TW PIN NWS
BioRank 4885

Erkan Baş

Doğum tarihi : 14.Temmuz.1979
Erkan Baş kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Erkan Baş doğum yeri : Berlin, Almanya

Erkan Baş Biyografisi

Türkiye Komünist Partisi genel başkandır.
Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde doğmuştur. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aile olan anne babası Almanya'ya çalışmaya giden işçilerdendi. Alibeyköy'de büyüdü. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünü bitirdi. Aynı alanda yüksek lisans çalışması yaptı.

Üniversite sonrasında “Bilim Tarihi Araştırmaları” dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Aynı yıllarda Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Üniversitede yemekhanenin özelleştirilmesine karşı işçileri örgütleyince uzaklaştırma cezası aldı ve akademisyenlik hayatı da böylece yarıda kaldı.

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi oldu. Bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi'nde çeşitli sorumluluklar üstlendi. Türkiye Komünist Partisi İstanbul il sekreterliğini yaptı. Partinin 2008 yılı 1 Mayıs eylemlerinde Taksim Meydanı'ndaki basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Erkan BAŞ, 2009 yılının Şubat ayında sonlanan Türkiye Komünist Partisi (TKP) 9. Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçilmiştir. Yaklaşık 6 ay sonrasında "genel başkanlık" makamını kaldırmıştır. TKP, parti Merkez Komitesi tarafından kolektif önderlikle yönetilmektedir.

Erkan Baş, evlidir.

24 Haziran 2018 tarihindeki Türkiye genel seçimleri için (HDP) Halkların Demokratik Partisi'nden milletvekili adayı olarak seçildi. HDP'den TBMM'ne giren Erkan Baş ve Barış Atay, 6 Ekim 2018 tarihinde de yaptıkları basın toplantısıyla HDP'den ayrılarak Türkiye İşçi Partisine katıldıklarını duyurdu.

Kaynak:Biyografi.info

Erkan Baş için yapılan aramalar

Erkan Baş, Erkan Baş biyografi, Erkan Baş hayatı, Erkan Baş özgeçmişi, Erkan Baş hakkında, Erkan Baş doğum yeri, Erkan Baş fotoğraf, Erkan Baş video, Erkan Baş resim, Erkan Baş kimdir?, Erkan Baş kaç yaşında?, Erkan Baş nereli, Erkan Baş memleketi