FB TW PIN NWS
BioRank 4151

Efkan Ala

Doğum tarihi : 21.Şubat.1965
Efkan Ala kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Bürokrat, Bakan
Efkan Ala doğum yeri : Oltu, Erzurum

Efkan Ala Biyografisi

İçişleri Bakanı

Efkan Ala, 21 Şubat 1965 tarihinde Erzurum, Oltu’da doğmuştur. Annesi Gönül Ala, babası Temel Ala Oltu’da yaşamaktadır. İlkokulu Çanakpınar köyünde okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1987 yılında bitirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 1988 yılında kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü. Bir yıl İngiltere'de hizmet içi eğitimden sonra, 1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. İki yıl Trabzon Dernekpazarı ilçesinde, iki yıl Ordu Kabataş ilçesinde kaymakamlık yaptı.

Tunceli'de vali yardımcılığı yaptı. Ardından İçişleri Bakanlığı'nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı'nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. 30 Ocak 2003 tarihinde Batman valiliğine atandı. Batman'ın köylerine kadar götürdüğü hizmetlerle halkın sevgisini kazandı. İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) her ay yayımladığı hak ihlalleri raporunu alan Ala, bunlara tek tek cevap verdi. Vali Ala'nın bu tavrı başta İHD olmak üzere sivil toplum kuruluşlarınca takdir edildi. Efkan Ala’nın Batman valiliği sırasında sigaraya karşı tavrı ile bilinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman ziyaretinde, Ala'dan sigarayı bırakmasını istemesiyle Ala, bir daha sigara kullanmayacağına dair söz verdi, sözünü de tuttu.

Sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği'ne atandı. Efkan Ala Diyarbakır Valiliği sırasında, polise, sivil toplum örgütlerinin demokratik etkinliklerine müdahale etmemesi talimatını verdi, terör örgütü sempatizanlarıyla terörist cenazelerindeki gösterilerde sınırın aşılmamasını ve örgütü simgeleyen sarı-kırmızı-yeşil renklere karışılmamasını istedi.

8 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarı oldu. Bu görevine 25 Aralık 2013 tarihine kadar devam etti.

25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı hükümet revizyonunda "dışardan", yani milletvekili olmayan tek isim; İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Görevi Bakan Muammer Güler’den devraldı.

Efkan Ala, Gülseren Ala ile evlidir ve iki çocuğu vardır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Efkan Ala bulunmuş olduğu İçişleri Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

Efkan Ala, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum olarak seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde XXVI. dönem Bursa milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlıktan istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde İçişleri Bakanlığı görevine devam etti.

31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti. Yerine Süleyman Soylu atandı.

Efkan Ala, 10 Kasım 2020 tarihinde AK Parti’de dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Efkan Ala hakkında haberler

Tüm Efkan Ala haberleri

Efkan Ala için yapılan aramalar

Efkan Ala, Efkan Ala biyografi, Efkan Ala hayatı, Efkan Ala özgeçmişi, Efkan Ala hakkında, Efkan Ala doğum yeri, Efkan Ala fotoğraf, Efkan Ala video, Efkan Ala resim, Efkan Ala kimdir?, Efkan Ala kaç yaşında?, Efkan Ala nereli, Efkan Ala memleketi