FB TW PIN NWS
BioRank 7538

Edwin Wagensveld

Doğum tarihi : ??.??.1969
Edwin Wagensveld kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Aktivist
Edwin Wagensveld doğum yeri : Hollanda

Edwin Wagensveld Biyografisi

Aktivist, silah tüccarı Edwin Wagensveld, 2015 yılından beri aşırı sağcı protesto örgütü PEGIDA Hollanda'nın yüzü olmuştur.

Edwin Wagensveld, 1969 yılında Hollanda'da doğmuştur.

Edwin Wagensveld, 2015 yılından beri aşırı sağcı protesto örgütü PEGIDA Hollanda'nın yüzü olmuştur. Pegida Hollanda, Alman hareketi Pegida'nın (Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar - Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes Vatansever Avrupalılar) Hollanda şubesidir.

Almanya'da yaşayan bir Hollandalı ve mesleği silah tüccarı olan Edwin Wagensveld, 2018'de şirketinden beyan edilmeyen gelir nedeniyle vergi kaçakçılığından Almanya'da mahkum edildi.

Edwin Wagensveld, 22 Ocak 2023 tarihinde Hollanda, Lahey'de Hollanda Parlamentosu önünde, İsveç’te Kur'an-ı Kerim yakan Danimarka merkezli ırkçı Stram Kurs partisi lideri Rasmus Paludan’a destek amacıyla Kur'an-ı kerim yırttı.

Daha önce de 23 Ekim 2022 ve 20 Kasım 2022 tarihlerinde Kuran yakma girişimi nedeniyle aynı şeyi yapan ve gözaltına alınan Edwin Wagensveld'e bu kez müdahale bile edilmedi.

22 Ekim 2022 tarihinde Hollanda'nın Rotterdam kentinde megafon kullanarak Hz Muhammed’e hakaret ettiği için polis tarafından gözaltına alındı. Polisin hazırladığı dosyaya göre bunun Müslüman topluluğuna bir hakaret olarak kabul edilebileceği aktarılmıştı. Dosya incelendikten sonra Edwin Wagensveld, herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle serbest bırakılmış ve yargılanmamıştı.

22 Ocak 2023 tarihinde Lahey’deki parlamento binası önünde gösteride, Müslümanlar için kutsal olan kitabı ateşe vermesine güvenlik güçleri engel oldu. Polis, “Hollanda’ya Müslüman göçü ve İslamlaşmayı” protesto etmek amacıyla Kur'an yakmak istediği için daha önce iki kez gözaltına alınan Pegida lideri Edwin Wagensveld’e, Pazar günü aynı girişimde bulunmaması uyarısında bulundu ve yakma girişimi durumunda gözaltına alınacağı söylendi. Bunun üzerine Edwin Wagensveld, kitabı çiğneyip sayfalarını yırtarak yere attı. Edwin Wagensveld, Kur'an'ın sayfalarını yırtarken, "Burada sadece ifade özgürlüğü söz konusu. Bunun Hollanda'da mümkün olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Bir polis sözcüsü, yerel medyaya, Edwin Wagensveld'in Kur'an yakmaktan vazgeçerek, gösteri hakkında belediye ile yapılan anlaşmalara bağlı kaldığı için gözaltına alınmadığını söyledi.

18 Ağustos 202 tarihinde Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yırttı.

Türk Dışişleri Bakanlığı olaya sert tepki gösterdi. Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi bakanlığa çağrılarak, protesto notası verildi.

23 Eylül 2023 tarihinde Hollanda'nın Lahey kentinde aralarında Türkiye Büyükelçiliğinin de bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkelerin Büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim yırttı.

Kaynak:Biyografi.info

Edwin Wagensveld için yapılan aramalar

Edwin Wagensveld, Edwin Wagensveld biyografi, Edwin Wagensveld hayatı, Edwin Wagensveld özgeçmişi, Edwin Wagensveld hakkında, Edwin Wagensveld doğum yeri, Edwin Wagensveld fotoğraf, Edwin Wagensveld video, Edwin Wagensveld resim, Edwin Wagensveld kimdir?, Edwin Wagensveld kaç yaşında?, Edwin Wagensveld nereli, Edwin Wagensveld memleketi