FB TW PIN NWS
BioRank 6329

Ece Aksoy

Doğum tarihi : 24.Şubat.1943
Ece Aksoy kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : iş kadını
Ece Aksoy doğum yeri : İzmir

Ece Aksoy Biyografisi

İstanbul'da yeme içme denince akla gelen ilk yerlerden olan Ece Bar'ın sahibidir.

Ece Aksoy, 24 Şubat 1943 tarihinde İzmir'de beş çocuklu Şenay ailesinin en küçüğü olarak doğmuştur. Annesi Fatma hanım, babası Hüseyin Şenay beydir. İzmir'in Hatay semtinde iki katlı, ahşap bir evde büyüdü. Babasını 11 yaşında iken kaybetti. Baba tarafı 1913 yılında Yugoslavya'dan göçmüş, anne tarafı ise Giritlidir. İzmir Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra çalışmaya başladı. İlk eşi Yalçın'ı iş yerinde tanıdı.

Ece Aksoy, ilk eşi Yalçın ile 1963 yılında evlendi ve İstanbul'a taşındı. Bir sene sonra boşandı. Kısa bir süre sonra evlendiği İkinci eşi gazeteci Tunca Aksoy'dan Zeynep (d.1974) isminde bir kızı vardır. Kızı Zeynep ABD'de. Müzik eğitimi görmüş, şimdi sahne yönetimi üzerine master yapıyor.

Ece Aksoy, gazeteci Tunca Aksoy ile evli olduğu yıllarda sanat dünyasından birçok insanla tanıştı. Eşi gazeteci Tunca Aksoy 1979 yılında karaciğer hastalığından ölünce, Ece para kazanmanın yollarını aradı. O zamana kadar çalıştığı iş yerlerinden sigorta emeklisi olmuştu ancak para yetmiyordu. Bir yıl boyunca hediyelik eşya yapıp sattı, ancak iş yürümedi. Daha sonra Egemen Bostancı'nın referansıyla üç yıl Hürriyet Gazetesi için fotoroman prodüksiyonu yaptı.

Sonra birgün 1984 yılında Egemen Bostancı Ece Aksoy'a telefon ederek; "Günay restoranın sahibi Günay Tuncel ile Levent’te Nispetiye Caddesinde Stüdyo 54'ü açtık. Yukarısı bekleme odası gibi bir yer. Sen de orayı bar yap, çalıştır" dedi. Böylece Ece Bar açılmış oldu.

Ece Aksoy, Levent’te Nispetiye Caddesinde açtığı Ece bar’ı kapattıktan sonra Arnavutköy’de Kamacı sokak’ta üç katlı eski bir Rum evini lokantaya dönüştürdü. Daha sonra Bodrum Gölköy’e yerleşip 70 yataklı bir otel işletti. Otelciliği sevmedi. Kuruçeşme’de Ece bar’ı ve Aynalı meyhane’yi açtı ve işletmeye başladı. Bir süre sonra bar ve meyhane’nin işletmesini devretti.

İşletmesini devrettikten sonra bir süre evde oturan Ece Aksoy, daha sonra tasarımcı arkadaşı Berna Bora’nın teşvikiyle Tepebaşı’nda eski bir işkembeci dükkânını Berna Bora yeniden iç tasarımını yaparak 2007 yılından beri tekrar işletmeye başladı. Şimdiki ismi ile Dokuz-Ece lokantası’nda hizmet veriyor.

Ece Aksoy, mekanlarında pişecek yemekler için sırf civar pazarlardan hormonsuz sebze toplamak için haftada ortalama 400-500 kilometre yol yapıyor. Cumartesi Yalova Pazarı'ndan, Pazar İnebolulular'ın getirdiği bir pazara gidiyor. Zeytinyağını her seferinde gidip Çanakkale'den alıyor.

Kitapları :
Yemekte Rüzgar Var
1963 - Şiir kitabı


Kaynak:Biyografi.info

Ece Aksoy için yapılan aramalar

Ece Aksoy, Ece Aksoy biyografi, Ece Aksoy hayatı, Ece Aksoy özgeçmişi, Ece Aksoy hakkında, Ece Aksoy doğum yeri, Ece Aksoy fotoğraf, Ece Aksoy video, Ece Aksoy resim, Ece Aksoy kimdir?, Ece Aksoy kaç yaşında?, Ece Aksoy nereli, Ece Aksoy memleketi