FB TW PIN NWS
BioRank 8989

Eagle-Eye Cherry

Doğum tarihi : 07.Mayıs.1971
Eagle-Eye Cherry kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Eagle-Eye Cherry doğum yeri : Stockholm, İsveç

Eagle-Eye Cherry Biyografisi

İsveç asıllı Amerikalı müzisyen, oyuncu. Gerçek adı Eagle-Eye Lanoo Cherry'dir. Save Tonight isimli single çalışmasıyla tüm dünyada sesini duyurmuş, büyük başarı kazanmıştır. "Falling In Love Again", "Are You Still Having Fun", "Long Way Around" "Feels So Right, "Skull Tattoo" ve "Don't Give Up" müzisyenin en çok bilinen şarkılarındandır.
7 Mayıs 1971'de Stockholm, İsveç'te dünyaya geldi. Ünlü Jazz trompetçisi Don Cherry'nin oğlu ve sonraki yıllarda kendisi gibi müzisyen olacak Neneh Cherry'nin kardeşiydi. Tüm aile, müzisyen babanın yaşam tarzına ayak uydurmaya çalışıyor, tur otobüsleri ve sahnenin ışıltısı Eagle-Eye'ın çocukluğunun en önemli figürleri oluyordu. 12 yaşına geldiğinde New York'a okumaya gönderilen Cherry sanat aşkıyla yanıp tutuşuyordu. Yetenekliydi ve potansiyelini kullanmak için sabırsızlanıyordu. Davulcu olarak girdiği birkaç grupta performans gösteren müzisyen, aynı zamanda oyunculuk eğitimi alıyordu. Born on the Fourth of July ve The Doors gibi önemli filmlerde rol alan Cherry'nin asıl yapmak istediği şey müzikti. Bu amaçla, 1996 yılında İsveç’e geri döndü ve ilk solo albümünün çalışmalarına start verdi.

Albüm Desireless adını taşıyordu. Farklı soundlarla zenginleşen bir çalışma olmuştu ve uluslararası bir başarı kazanması uzun sürmeyecekti. Save Tonight ilk single'dı ve klibinin dönmesiyle birlikte tüm dünyanın ilgisini çekti. Ayrıca Permanent Tears ve When Mermaids Cry da single olarak yayınlanan şarkılardandı ve albüm ilk olmasına rağmen Cherry'nin müzikal anlamdaki olgunluğunu ifade ediyordu. Gördüğü ilgiyle paralel olarak müzisyen ikibuçuk yıl sürecek olan uzun bir turneye çıktı.

Çok geçmeden ikinci stüdyo albümü için hazırlıklara başlayan Cherry, prodüktör Rick Rubin'le bir araya geldi. İkinci albümü “Living In The Present Future”, Grammy ödüllü sanatçı Santana’yı da ağırlıyordu ve 2000 yılında müzik marketlerdeki yerini aldı. Ardından yine uzun bir tanıtım programına başlayan müzisyen, turne sırasında şarkılar yazmaya devam etti. Çok geçmeden Present/Future'ı yayınladı ve bu dönemde New York'ta bulunuyordu. 11 Eylül saldırısından oldukça etkilenmişti ve bu olay dünyaya bakışını değiştrmişti. Zira daha önce şarkılarında kişisel hikayelere yer veren sanatçı, bu kez farklı bir perspektifle üretmeye başlamıştı. Bunun için albüm çalışmalarına ara verdi ve uzunca bir süreden sonra 2003 yılında “Sub Rosa” albümüyle hayranlarına yeniden merhaba dedi. Cherry'nin Al Stone, John Kurzweg, Tim Simenon ve Cameron McVey’le gibi önemli isimlerle birlikte hazırladığı “Sub Rosa”, müzik eleştirmenlerinden oldukça iyi yorumlar aldı ve zengin bir albüm olarak değerlendirildi.

Eagle-Eye Cherry halen 2006’da yayınladığı ve konser kayıtlarıundan oluşan “Live and Kicking” adlı albümünden sonra çıkış tarihini 2008 olarak açıkladığı yeni albümü için çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Eagle-Eye Cherry için yapılan aramalar

Eagle-Eye Cherry, Eagle-Eye Cherry biyografi, Eagle-Eye Cherry hayatı, Eagle-Eye Cherry özgeçmişi, Eagle-Eye Cherry hakkında, Eagle-Eye Cherry doğum yeri, Eagle-Eye Cherry fotoğraf, Eagle-Eye Cherry video, Eagle-Eye Cherry resim, Eagle-Eye Cherry kimdir?, Eagle-Eye Cherry kaç yaşında?, Eagle-Eye Cherry nereli, Eagle-Eye Cherry memleketi