FB TW PIN NWS
BioRank 8851

Donald Arthur Glaser

Doğum tarihi : 21.Eylül.1926
Donald Arthur Glaser kaç yaşında : 98
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Donald Arthur Glaser doğum yeri : Cleveland, Ohio ABD

Donald Arthur Glaser Biyografisi

Amerikalı fizikçi, Moleküler Biyoloji Profesörü

Donald Arthur Glaser, 21 Eylül 1926 da Cleveland, Ohio ABD’de doğdu. Rus asıllı Amerikan fizikçi Donald Arthur Glaser, Cleveland Heights Lisesi’nde okuduktan sonra 1946 yılında Case Western Reserve Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı, ardından 1949 yılında da fizik dalında doktorasını “California Institute of Technology” enstitüsünde yaptı. Michigan Üniversitesi ‘nde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve 1957 yılında profesör olduktan sonra “California Berkeley Üniversitesi’nde” fizik profesörü olarak 1959 yılında çalışmaya başladı.

Çok ısıtılmış sıvı hidrojen içinde veya helyum içinde oluşan kabarcıklar aracılığıyla çok küçük parçacıkların geçtiği yolu ve varlıklarını gösteren araç olan "kabarcık odası"nı (Bubble chamber) 1952'de icat etti. Bu araç, ona 1960 Nobel Fizik Ödülü'nü kazandırdı. Kabarcık odası, günümüzde büyük nükleer araştırma laboratuvarları için vazgeçilmez bir alet olmuştur. Bu alet yüksek enerjili partiküllerin varlığını tespite ve incelemeye yarayan Wilson odasının gelişmiş bir şeklidir.

Bir kabarcığın veya başka bir sıvı içinde yüzen bir sıvı damlasının yüzeyinin bütün noktalarda yüzey gerilimi aynı olduğu için kabarcık veya damla küresel bir şekil alır. Sıvı zarları esnek olduğu için uygun tutucular ve karkaslar kullanılarak damlaya sonsuz değişken şekiller verilebilir. İçinde, mesela oksijen gibi bir gaz bulunan bir kabarcığı bir elektro mıknatısın kutupları arasına koyarak kabarcığın alacağı şekilden gazın ne çeşitli bir manyetik (para veya diyamanyetik) olduğu anlaşılır. Kabarcıktaki renklenme olayı bir ince tabaka içine girişim olayıdır.

Donald Arthur Glaser’e 1964 yılında Moleküler Biyoloji Profesörü ek ünvanı verildi. 1989'dan beri de Fizik ve Nörobiyoloji Profesörüdür.

Kaynak:Biyografi.info

Donald Arthur Glaser için yapılan aramalar

Donald Arthur Glaser, Donald Arthur Glaser biyografi, Donald Arthur Glaser hayatı, Donald Arthur Glaser özgeçmişi, Donald Arthur Glaser hakkında, Donald Arthur Glaser doğum yeri, Donald Arthur Glaser fotoğraf, Donald Arthur Glaser video, Donald Arthur Glaser resim, Donald Arthur Glaser kimdir?, Donald Arthur Glaser kaç yaşında?, Donald Arthur Glaser nereli, Donald Arthur Glaser memleketi