FB TW PIN NWS
BioRank 6960

Doğan Güreş

Doğum tarihi : ??.??.1926 Ölüm tarihi : 14.Ekim.2014
Doğan Güreş kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Doğan Güreş doğum yeri : Adana
Ölüm yeri : Ankara

Doğan Güreş Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21.Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Doğan Güreş, 1926 yılında Adana'da doğmuştur. Aslen Kilislidir. 1945 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1947 yılında Kara Harp Okulundan Nakliye (Ulaştırma) Asteğmen rütbesi ile, 1949 yılında Ulaştırma Sınıf Okulundan teğmen olarak mezun olmuştur.
1963 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde ve Takım ve Bölük Komutanlığı yapmıştır. 1963 yılında girdiği Kara Harp Akademisini 1965 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 28'inci Tümen Ulaştırma Tabur Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığında Karargâh Subaylığı, 51'inci Tümen Kurmay Başkanlığı, Atina Kara Ataşeliği ve Genelkurmay Harekât Dairesi Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür.

1973 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Lojistik Daire Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tugay Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 1977 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevinde bulunmuş, 1981 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1985 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 4 Aralık 1990 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinde iken dönemin başbakanı Tansu Çiller tarafından görev süresi uzatıldı.

Doğan Güreş'in Genelkurmay Başkanlığı görev süresi 27 Temmuz 1993'te Bakanlar Kurulu kararı ile uzatılmıştı. Aynı tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı olan Muhittin Füsunoğlu, 30 Ağustos'u beklemeden görevinden alınmış, yerine İsmail Hakkı Karadayı atanmıştı.

30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrılmıştır. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Doğan Güreş'in Genelkurmay Başkanlığından emeli olmasının ardından yerine orgeneral İsmail Hakkı Karadayı getirilmiştir.

Doğan Güreş, emekli olduktan sonra Kenan Evren'e komşu olarak Marmaris Armutalan'daki konutunda yaşadı. Doğan Güreş 2006 yılında Marmaris'ten ayrılıp, Bodrum'da yaşamaya başlamıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev süresi bitmesinin ardından Tansu Çiller’in başkanlığındaki Doğru Yol Partisi ile politikaya girdi. 20. dönem (8 Ocak 1996 - 18 Nisan 1999) ve 21. dönemde (18 Nisan 1999 - 14 Kasım 2002) Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yaptı.

Orgeneral Güreş; TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Altın Şeref Madalyası sahibidir.

Bayan Evser Güreş ile evli olan Orgeneral Doğan Güreş'in Serdar ve Hakan adında iki oğlu vardır.

14 Ekim 2014 tarihinde, Ankara'da tedavi gördüğü GATA'da 88 yaşında vefat etmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Doğan Güreş için yapılan aramalar

Doğan Güreş, Doğan Güreş biyografi, Doğan Güreş hayatı, Doğan Güreş özgeçmişi, Doğan Güreş hakkında, Doğan Güreş doğum yeri, Doğan Güreş fotoğraf, Doğan Güreş video, Doğan Güreş resim, Doğan Güreş kimdir?, Doğan Güreş kaç yaşında?, Doğan Güreş nereli, Doğan Güreş memleketi