FB TW PIN NWS
BioRank 7451

Dizzy Gillespie

Doğum tarihi : 21.Ekim.1917 Ölüm tarihi : 06.Ocak.1993
Dizzy Gillespie kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Müzisyen
Dizzy Gillespie doğum yeri : Cheraw, A.B.D.
Ölüm yeri : New York, A.B.D.

Dizzy Gillespie Biyografisi

Charlie Parker ile beraber bebop ve modern jazzın gelişimine en fazla katkıda bulunmuş insanlardan birisi olan Amerika’lı müzisyen. Miles Davis, Fats Navarro ve Chuck Mangione gibi efsanevi caz müzisyenlerinin ilham kaynağı ve de hocası olan Parker, trompet, trambolin ve piyano enstürmanlarını başarıyla kullanmaktaydı. Dizzy Gillespie, caz dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından tarihin en büyük caz müzisyenlerinden birisi olarak görülmektedir.
Dizzy Gillespie, 21 Ekim 1917 tarihinde, Cheraw, Güney Carolina, A.B.D.’de dünyaya geldi. James ve Lottie Gillespie çiftinin dokuz çocuğunun en küçüğü olan Dizzy, müzisyen olan babası sayesinde henüz dört yaşındayken piyano çalabilmekteydi. Babasının henüz kendisi on yaşındayken gerçekleşen zamansız vefatının ardından tek başına kalan Gillespie, 12 yaşındayken kendi kendisine uğraşarak trompet ve de trambolin çalmayı öğrendi.

1935 yılında profesyonel olarak müzik kariyerine başlayan Gillespie’nin ilk yer aldığı grup, Frank Fairfax Orchestra oldu. 1937 yılında Teddy Hill’in orkestrasına katılan genç müzisyen, burada ilk albümü olan King Porrter Stomp’u kaydetti. Bu grupta çaldığı yıllarda tanıştığı Lorriane adlı hanımefendi ile kısa sürede büyük bir aşk yaşayan Gillespie, Lorriane ile 1940 yılında, Apollo Theatre’da gerçekleşen bir törenle evlendi.

Modern cazın ilk stili olan Bebop, 1940’lı yılların başında ortaya çıktı ve de bu tarzın gelişmesine en büyük katkıda bulunan isimlerden birisi ile Dizzy Gillespie idi. Charlie Parker ile beraber modern cazın altyapısını oluşturan Gillespie dönemin pek çok büyük isminin (Miles Davis, Max Roach vs) kariyerinde eğitmen ve yol gösterici olarak büyük bir rol oynadı.

1945 yılında dönemin pek çok büyük ismini kendi yanına çekmeyi başararak büyük bir orkestra kuran Gillespie, üç yıla yakın bir süre boyunca bu orkestrayla beraber sahne aldı. 1948 yılında bisiklete binerken geçirdiği bir trafik kazası sonucunda eskiden çaldığı bazı üst notalara çıkamadığını farkederek dava açan sanatçı, o dönemdeki yüksek kazancı nedeniyle jüri tarafından sadece 1.000 dolarlık bir çeke mahkum edildi.

Gillespie ayrıca 1940’lı yılların sonlarında Küba ve Afro-Latin elementleri caz müziği ile birleştirerek Afro-Cuban Caz türünün doğmasına yol açtı. Afro-Cuban Caz Gillespie için büyük bir başarı olsa da caz tarihinde gereken önemi kazanamadı ve de tek bir müzisyenin yarattığı bir yan alan olarak tarihteki yerini aldı.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde bebop türünün kökenlerine geri dönen Gillespie, 1960 yılında Down Beat dergisi tarafından Jazz Hall of Fame’e kabul edildi ve 1979 tarihinde To Be or Not to Bop adlı otobiyografisini yayınladı.

Dizzy Gillespie, uzun bir hastalık sürecinin ardından, 6 Ocak 1993 tarihinde, pankreas kanseri sonucunda hayata gözlerini yumdu ve büyük bir törenle New York’da bulunan Flushing Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Dizzy Gillespie için yapılan aramalar

Dizzy Gillespie, Dizzy Gillespie biyografi, Dizzy Gillespie hayatı, Dizzy Gillespie özgeçmişi, Dizzy Gillespie hakkında, Dizzy Gillespie doğum yeri, Dizzy Gillespie fotoğraf, Dizzy Gillespie video, Dizzy Gillespie resim, Dizzy Gillespie kimdir?, Dizzy Gillespie kaç yaşında?, Dizzy Gillespie nereli, Dizzy Gillespie memleketi