FB TW PIN NWS
BioRank 8373

Conrad Potter Aiken

Doğum tarihi : 05.Ağustos.1889 Ölüm tarihi : 17.Ağustos.1973
Conrad Potter Aiken kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Yazar, Şair
Conrad Potter Aiken doğum yeri : Savannah, Gürcistan
Ölüm yeri : Savannah, Gürcistan

Conrad Potter Aiken Biyografisi

Gürcistan asıllı ünlü yazar ve şair.
Conrad Potter Aiken, 5 Ağustos 1889'da Savannah, Gürcistan'da doğdu. Aiken henüz çocukluk yıllarındayken, evinde anne ve babasının cesetleri ile karşılaşması sonucu ciddi bir travma geçirdi. Doktor olan babası, annesini ve kendisini öldürmüştü. Bu olayın ardından 11 yaşında Massachusetts'deki teyzesine gönderildi ve onun yanında yaşamaya başladı.

Harvard'a girmeden önce özel okullar olan Middlesex School ve Concord'da eğitim aldı. Harvard'ta T.S.Eliot ile aynı sınıftaydı. 1912'de Eliot, Walter Lippman, Van Wyck Brooks, ve E.E. Cummings ile aynı dönemde Harvard'tan mezun oldu.

Belli bir süre gazete muhabiri olarak çalıştıktan sonra, kendini yazmaya adadı. Bu dönemde ufak bir kazancıda vardı. Şiirlerinde ve yazılarında Sigmund Freud, Havelock Ellis, William James, Edgar Allan Poe gibi önemli yazar ve düşünürlerin yazı ve görüşlerine de yer verdi.

Aiken'in ilk şiir koleksyonu, "Earth Triumphant"ın, 1914'de yayınlanması, Aiken adının şair olarak tanınmasının öncüsü oldu.

Bütün güzel şeylerin sonu var,
Bütün güzellikler solup gidecekler,
Ve sen gençlik, çok cesurca harcanan,
Bir peni için yalvaracak ve sonra hoşçakal.
"Bütün güzel şeylerin bir sonu vardır"dan bir dörtlük.


Kaynak:Biyografi.info

Conrad Potter Aiken için yapılan aramalar

Conrad Potter Aiken, Conrad Potter Aiken biyografi, Conrad Potter Aiken hayatı, Conrad Potter Aiken özgeçmişi, Conrad Potter Aiken hakkında, Conrad Potter Aiken doğum yeri, Conrad Potter Aiken fotoğraf, Conrad Potter Aiken video, Conrad Potter Aiken resim, Conrad Potter Aiken kimdir?, Conrad Potter Aiken kaç yaşında?, Conrad Potter Aiken nereli, Conrad Potter Aiken memleketi