FB TW PIN NWS
BioRank 3499

Çiğdem Kılıçgün Uçar

Doğum tarihi : ??.??.1978
Çiğdem Kılıçgün Uçar kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Çiğdem Kılıçgün Uçar doğum yeri : Erzincan

Çiğdem Kılıçgün Uçar Biyografisi

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Yeşil Sol Parti’den İstanbul milletvekili seçildi.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, 1978 yılında Erzincan’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünden 1999 yılında mezun oldu.

İstanbul’da bir dönem öğretmenlik yapan Çiğdem Kılıçgün Uçar, siyasete aktif olarak 1999 yılında HADEP Bakırköy ilçe örgütünde başladı.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, Şiddet ve ayrımcılığa maruz kalmış kadınların haklarının sözlü savunucusu oldu ve kadın haklarını koruyan yasal reformları teşvik etmek için çalıştı. Uçar, kariyerini toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini desteklemeye adadı ve kadın haklarıyla ilgili çeşitli yüksek profilli davalarda çalıştı. Şiddet ve ayrımcılığa maruz kalmış kadınların sözlü savunucusu olmuştur ve kadın haklarını koruyan yasal reformların desteklenmesinde aktif olarak yer almıştır.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Toplum Partisi’nde uygulanan eş başkanlık sisteminin, 2009 yılında il bazında İstanbul’da uygulanması ile ilk İl Eşbaşkanı olarak seçilldi. DTP kapatılınca aynı görevi 2011 yılına kadar Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Eş Başkanı olarak yürüttü. 22 Haziran 2014 tarihindeki HDP 2. Olağanüstü Kongresi’nde PM üyesi olarak seçildi.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, HDP PM üyeliğinden sonra Halkların Demokratik Partisi Kongresi Genel Meclis üyeliği ile Halklar ve İnançlar Meclisi’nde çalışmalarını yürüttü. Sultangazi Kadın Dayanışması girişimi kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, 16 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti 2. Olağanüstü Kongre’sinde İbrahim Akın ile birlikte Eş Sözcülüğüne seçildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Emek ve Özgürlük İttifakı'nı oluşturan partilerden Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı İbrahim Akın İzmir 2. Bölge'den milletvekili olmaya hak kazanırken, diğer Eş Genel Başkan Çiğdem Kılıçgün Uçar, İstanbul 1. Bölge'den milletvekili seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Çiğdem Kılıçgün Uçar için yapılan aramalar

Çiğdem Kılıçgün Uçar, Çiğdem Kılıçgün Uçar biyografi, Çiğdem Kılıçgün Uçar hayatı, Çiğdem Kılıçgün Uçar özgeçmişi, Çiğdem Kılıçgün Uçar hakkında, Çiğdem Kılıçgün Uçar doğum yeri, Çiğdem Kılıçgün Uçar fotoğraf, Çiğdem Kılıçgün Uçar video, Çiğdem Kılıçgün Uçar resim, Çiğdem Kılıçgün Uçar kimdir?, Çiğdem Kılıçgün Uçar kaç yaşında?, Çiğdem Kılıçgün Uçar nereli, Çiğdem Kılıçgün Uçar memleketi