FB TW PIN NWS
BioRank 6811

Christian Wolff

Doğum tarihi : 24.Ocak.1679 Ölüm tarihi : 09.Nisan.1754
Christian Wolff kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Filozof
Christian Wolff doğum yeri : Wrocław, Polonya
Ölüm yeri : Halle, Saksonya-Anhalt, Almanya

Christian Wolff Biyografisi

Aydınlanma çağının da ünlü bir düşünürüdür. 1679-1754 yılları arasında yaşamış olan Alman rasyonalist filozof.

Christian Wolff, 24 Ocak 1679 tarihinde Wrocław, Polonya’da doğmuştur. Babası dericilikle uğraşan aydın biri idi. Liseden sonra Breslau Üniversitesinde tanrı bilim ve felsefe okuduktan sonra Friedrich Schiller Jena Üniversitesinde matematik ve fizik okumuştur. 1703 yılında mezun oldu.

Leipzig Üniversitesinde doçent oldu. Leibnitz’in önerisi ile Halle Üniversitesinde matematik, fizik ve felsefe profesörü oldu.

Akıl ilkelerine dayalı bir görüş yöntemi benimsemesi ve felsefe sorunlarının açıklanmasında gösterdiği başarı aşırı dincileri ve tanrıbilimcileri öfkelendirince, Christian Wolff dinsizlikle suçlandı. Bu suçlamaya katılan Prusya yönetimi onu ülkeden çıkardı. Christian Wolff, 1740 yılına kadar Marburg Üniversitesinde matematik, fizik ve felsefe okuttu. 1740 yılında yeniden Halle Üniversitesine atandı ve ölene kadar orada görev yaptı.

Özgün bir düşünür olmayan Christian Wolff, Leibnitz felsefesinin yılmaz savunuculuğu ve felsefeye yönelik sistematik yaklaşımıyla ün kazanmıştır. Felsefenin varoluşu değil de, özü konu alması gerektiğini belirten Christian Wolff, felsefedeki tüm kabul ve sonuçların Leibnitz'in özdeşlik ve yeter neden ilkelerinden türetilebilir olduğunu iddia etmiştir. O, tıpkı Leibnitz gibi, evrende yeter neden ilkesinin geçerli olduğunu savunmuş ve bunun, evrende her şeyin aklın egemenliği altında olduğu anlamına geldiğini düşünmüştür.

Tümdengelim yöntemini dini doğruların kanıtlanmasını da kapsayacak şekilde genişleten Christian Wolff, dini de çelişmezlik ilkesine bağlamış ve vahye dayanan dinin akla aykırı olan bilgileri kapsayamayacağını öne sürmüştür.

Christian Wolff'un akla ve inanca, özgürlük ve otoriteye aynı derecede değer veren dini ve ahlaki felsefesi, zaman zaman Immanuel Kant'ın da saygısını kazanmıştır. Christian Wolff, ontoloji kavramını felsefede ilk kullanan filozoftur. Wollf'un ontolojiden anladığı, Tanrı'nın, ruhun ve dünyanın varlığını ispat etmek isteyen ispatçı bir metafizikti. Aynı zamanda aydınlanma çağının da ünlü bir düşünürüdür.

Christian Wolff, 9 Nisan 1754 tarihinde Halle, Saksonya-Anhalt, Almanya’da 75 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Christian Wolff için yapılan aramalar

Christian Wolff, Christian Wolff biyografi, Christian Wolff hayatı, Christian Wolff özgeçmişi, Christian Wolff hakkında, Christian Wolff doğum yeri, Christian Wolff fotoğraf, Christian Wolff video, Christian Wolff resim, Christian Wolff kimdir?, Christian Wolff kaç yaşında?, Christian Wolff nereli, Christian Wolff memleketi