FB TW PIN NWS
BioRank 812

Cevat Akşit

Doğum tarihi : ??.??.1938
Cevat Akşit kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu :
Cevat Akşit doğum yeri : Yatağan kasabası, Serinhisar ilçesi, Denizli

Cevat Akşit Biyografisi

İlahiyatçı, din bilgini, akademisyen, vaiz.

Cevat Akşit, 1938 yılında Denizli’nin Serinhisar ilçesinin Yatağan kasabasında doğmuştur. Tam adı Mustafa Cevat Akşit’dir. Babası Şakir Ali Efendi, O 4 yaşında iken öldü. Annesi Havva Hanımın yanında büyüdü. İlkokulu bitirdikten sonra iki sene amcası Zühtü Akşit'ten Kuranı Kerim ve Arap dili dersleri almıştır. 1952 yılında Isparta İmam hatip Okulu'na girdi. 1956 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’na nakil oldu. 1958 yılında buradan mezun oldu.

Cevat Akşit, 1958 yılında müezzin olarak atandığı İstanbul'un Fatih ilçesi Zeyrek semtindeki Ümmü Gülsüm Mescidi'nde uzun seneler Mehmed Zahid Koktu tarafından öğrenim gördü. 1963 yılında İstanbul şehri Yüksek İslam Enstitüsü ve 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere 2 ayrı fakülteyi bir arada bitirdi. 1975 yılında doktorasını verdi, 1980 yılında doçent, 1988 yılında İslam hukuku profesörü oldu.

Prof. Akşit, 1970-1980 yılları arası dönemde öğretim üyeliğinin yanı sıra Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Traktör Fabrikası A.Ş.’de murakıplık, İzmir ve İstanbul barolarında avukatlık gibi çeşitli idari, hukuki, sınai ve ticari faaliyetleri bir arada yürüttü.

Fransızca ve Arapça bilen Prof. Cevat Akşit’in İşletme Hukuku ve İş Hukuku konularında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan eserlerinin yanında İslam Hukuku ve İş Hukuku alanında çeşitli kitapları ile yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan makale, konferans ve tebliğleri mevcuttur.

Cevat Akşit, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış ve buradan emekli olmuştur. 4 çocuk babasıdır. TV olarak SEMERKAND TV ve TV5 kanallarında sıklıkla vaazlar vermektedir. Oğlu Mahmut Akşit, Sabancı Üniversitesi'nde eğitimcidir.

Kitapları:
2014 - Müslümanın 24 Saati ve Günlük Dualar
2011 - Dinimi Öğreniyorum; İtikat, İbadet, Siyer, Dua ve Sureler
2011 - İslam'da Lanetliler Toplumsal Yaralar
2011 - İslam Ceza Hukuku ve İnsani Esaslar
2011 - İslam’da Ticaret Prensipleri 2011 - Modern Ticaret Hukuku ve İslam Ticaret Hukunda Haksız Rekabet
2011 - Mutlu Evlilik İslami Esasları
2011 - Pratik Hac Rehberi
2007 - İslam'da Ticaret Prensipleri
2007 - İslam'da Lanetliler
2007 - İslam'da Ticaret Prensipleri
2006 - Günlük Dualar
2006 - Mutlu Evlilik


Kaynak:Biyografi.info

Cevat Akşit için yapılan aramalar

Cevat Akşit, Cevat Akşit biyografi, Cevat Akşit hayatı, Cevat Akşit özgeçmişi, Cevat Akşit hakkında, Cevat Akşit doğum yeri, Cevat Akşit fotoğraf, Cevat Akşit video, Cevat Akşit resim, Cevat Akşit kimdir?, Cevat Akşit kaç yaşında?, Cevat Akşit nereli, Cevat Akşit memleketi