FB TW PIN NWS
BioRank 8736

Cengiz Ergün

Doğum tarihi : ??.??.1960
Cengiz Ergün kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Cengiz Ergün doğum yeri : Manisa

Cengiz Ergün Biyografisi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı

Cengiz Ergün, 1960 yılında Manisa'da doğmuştur. Eğitim ve askerlik gibi zorunlu ayrılıklar dışında hayatının büyük bir bölümünü Manisa’da geçirdi. Merhum Cemal Ergün ve merhume Nihal Ergün'ün oğlu olan Cengiz Ergün İlkokulu sırasıyla Murat Germen, Necatibey ve Gazi İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu Şehitler Orta Okulu'nda, Liseyi İzmir Fatih Lisesi'nde tamamladı. Üniversite Lisans eğitimini Muğla Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde aldı ve 1980 yılında mezun oldu.

Erzincan'da vatani görevini yaptıktan sonra Manisa'da inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma kurdu ve iş hayatına atıldı. Müteahhit olarak Uncubozköy Mahallesi başta olmak üzere Manisa’da birçok projeyi başarıyla hayata geçirdi. 30 yıllık ticaret hayatında hiç bir devlet, belediye veya bayındırlık ihalesi almadı.

1981 yılında en büyük destekçisi ve eşi Şeyda Ergün ile hayatını birleştirdi. Cengiz Ergün, Hande ve Merve isimli iki kız evlat babasıdır.

Manisa'ya hizmet edebilmek için çeşitli dönemlerde sosyal faaliyetlerin içinde yer aldı. Bunlardan Manisaspor Kulübü Başkanlığı en büyük gurur kaynağı oldu. 1999 – 2000 futbol sezonun ikinci yarısında yapılan Genel Kurul’da Manisaspor Kulübü Başkanı olarak seçildi. 2000 - 2008 yılları arası Manisaspor başkanlığı yaptı. Manisaspor'u ekibiyle birlikte 3'ncü Lig'den alarak 2004 – 2005 futbol sezonunda tarihinde ilk defa Süper Lig’e taşıdı. Bu başarı Manisa için sportif, sosyal ve ekonomik anlamda bir dönüm noktası oldu.

27 Aralık 2008 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Manisa Belediye Başkan Adayı olarak halkının karşısına çıktı. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Manisalıların teveccühü ile Manisa tarihinin en yüksek oyunu alarak Manisa Belediye Başkanı seçildi. 2009-2014 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdürdü. Çöp sorunundan parklara, kaldırımlardan yollara, sosyal etkinliklerden spora, tarihi alanlardan ilçe ve köylere kadar ayrım yapmadan bir çok prestij projeye imza attı.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden tekrar aday oldu ve kazandı, böylece Manisa'nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olma unvanını aldı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı, Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiştir.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde yüzde 52.77 oranında oyla 3’üncü kez Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Cengiz Ergün, Manisa’da 3 dönem üst üste seçilen ilk belediye başkanı olmuştur.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2008 - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)


Kaynak:Biyografi.info

Cengiz Ergün için yapılan aramalar

Cengiz Ergün, Cengiz Ergün biyografi, Cengiz Ergün hayatı, Cengiz Ergün özgeçmişi, Cengiz Ergün hakkında, Cengiz Ergün doğum yeri, Cengiz Ergün fotoğraf, Cengiz Ergün video, Cengiz Ergün resim, Cengiz Ergün kimdir?, Cengiz Ergün kaç yaşında?, Cengiz Ergün nereli, Cengiz Ergün memleketi