FB TW PIN NWS
BioRank 1590

Cemalettin Sarar

Doğum tarihi : 19.Nisan.1944
Cemalettin Sarar kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Cemalettin Sarar doğum yeri : Eskişehir

Cemalettin Sarar Biyografisi

Cemalettin Sarar, 19 Nisan 1944 tarihinde Eskişehir’de 3 kardeşin en büyüğü olarak doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman Sarar’dır. Celalettin ve Sabahattin adlarında kardeşleri vardır. Eskişehir Ticaret Lisesinden mezun oldu.
Cemalettin Sarar, çocuk yaşlarda çalışma hayatına atıldı. Yıllarca babasından kalan Bayatpazarı'ndaki dükkânlarında terzi-konfeksiyon işi ile uğraştı. 1983 yılında kardeşleriyle birlikte fabrikasyon imalata geçerek bugün dünyanın sayılı markaları arasında yer alan Sarar Giyim’i kurdu. 2005-2009 yılları arasında Eskişehir Ticaret Odası başkanlığı yapan, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Cemalettin Sarar, Sarar Giyim San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır. Sarar Şirketler Grubu Onursal Başkanı Cemalettin Sarar, 2010 yılında görevini kardeşi Celaleddin Sarar'ın oğlu Ali Emre Sarar'a devretti. "Emre Sarar, üst yönetici (CEO) olarak görev yapacak. Cemalettin Sarar da grubun onursal başkanı oldu. 2017 yılında Ali Emre Sarar CEO görevinden ayrıldı.

1944 yılında babasının 12 metrekarelik bir dükkanda başlattığı terzi-konfeksiyon işi bugün son teknoloji ile donatılmış 5 fabrikada 5 bin 500 çalışana ulaştı. İstihdam ettiği işçilerin yüzde 90'ı kadın olan firma, Avrupa'nın en büyük hazır giyim üreticilerinden olmayı başardı.

Sarar Grubu’nun ev tekstili ve hazır giyimin yanı sıra turizm, akaryakıt, otomotiv, sigorta, bilişim ve enerji sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde hazır giyim ve tekstil alanında beş üretim tesisi bulunan şirketin Eskişehir’de butik otel, İstanbul’da beş yıldızlı termal otel, Eskişehir Sümerbank yatırımı ve Eskişehir Odunpazarı kültür ve turizm bölgesinde projeleri var.

Sarar, yurt genelinde S’STORE, SARAR, CCS, INTERVIEW, SARAR KADIN, OUTLET ve SAREV olmak üzere 164 adet perakende mağazası, Yurt dışında 11’i Avrupa'da, 9’u ABD'de ve 42’si diğer ülkelerde olmak üzere 62 konsept mağaza ile faaliyet göstermektedir. Sarar; Avrupa, ABD, Rusya, Mısır, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri’nde gerek konsept mağazaları gerekse satış noktaları ile geniş bir satış ağına sahiptir.

Avrupa Birliği ülkelerinde markalaşma, pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütmek amacıyla 3 Ocak 2000’de merkezi Almanya, Düsseldorf kentinde bulunan Sarar Europe şirketini kurdu.

19 Eylül 2001 tarihi itibariyle ABD’deki operasyonları düzenlemek ve yönetmek üzere de faaliyetlere başlamıştır. Sarar şıklığı; Arnavutluk’ta Tiran’da, İran’da Tahran’da 2 ve Tebriz’de 1 olmak üzere 3 mağazasıyla, Kosova’da Pristina şehrinde, Tunus’ta 1 ve Çin’de Urumchi ile Atush olmak üzere 2 mağazasıyla dünyanın birçok noktasına tarzını taşımaktadır. Aynı zamanda Toyota, Renault ve Dacia marka ticari araçların servis istasyonu olarak hizmet vermektedir. 1995 yılında hizmete giren Sarar Sigorta sektörün lider sigorta şirketlerinin acentesi olarak faaliyet göstermektedir. Sarar Bilişim bilgisayar donanımı, telefon ve santral cihazlarının satış ve teknik servisi olarak hizmet vermektedir.

Cemalettin Sarar, Zehra Sarar ile evlidir. Çocuğu yoktur.

Aldığı görevler:
ETO Başkanlığı
TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği
İstanbul Tekstil-Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,
Uludağ İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Üyeliği,
Birleşmiş Markalar Derneği Üyeliği,
Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği

Ödülleri :
2001 yılı Ekonomist Dergisi ‘Yılın İş Adamı’ ödülü
2002 yılı İstanbul İşletme Fakültesi ‘Yılın İş Adamı’ ödülü
2003 yılı Dünya Gazetesi ‘Yılın Girişimcileri’ ödülü
2004 yılı ‘Turquality ödülü
2004 yılı ‘Tüketici 2004 Kalite ödülü
2007 yılı [türk standartları enstitüsü] 'tekstil dalında altın marka ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Cemalettin Sarar için yapılan aramalar

Cemalettin Sarar, Cemalettin Sarar biyografi, Cemalettin Sarar hayatı, Cemalettin Sarar özgeçmişi, Cemalettin Sarar hakkında, Cemalettin Sarar doğum yeri, Cemalettin Sarar fotoğraf, Cemalettin Sarar video, Cemalettin Sarar resim, Cemalettin Sarar kimdir?, Cemalettin Sarar kaç yaşında?, Cemalettin Sarar nereli, Cemalettin Sarar memleketi