FB TW PIN NWS
BioRank 6409

Cemal Kaşıkçı

Doğum tarihi : 13.Ekim.1958 Ölüm tarihi : 02.Ekim.2018
Cemal Kaşıkçı kaç yaşında öldü : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Gazeteci
Cemal Kaşıkçı doğum yeri : Medine, Suudi Arabistan
Ölüm yeri : İstanbul

Cemal Kaşıkçı Biyografisi

Cemal Kaşıkçı, (Jamal Khashoggi) 13 Ekim 1958 tarihinde Suudi Arabistan, Medine'de doğmuştur. Tam adı Cemal Ahmed Kaşıkçı’dır. Suudi Arabistanlı silah tüccarı ve milyarder iş adamı Adnan Kaşıkçı amcasıdır. Kaşıkçılar, bizdeki yaygın kanaate göre aslen Kayseri'nin "Germir" köyündendir, ailenin bazı erkekleri üç asır önce hac için Arabistan'a gidip Medine'ye yerleşmiş, "Kaşıkçı" ismi zamanla Arapçalaşıp "Kaşşugi" olmuş, 1900'lerin başında İttihat ve Terakki'ye katılmışlar, Medine'nin "muhtesip"i, yani vergi toplayıcısı olmuşlar ve Adnan Kaşıkçı'nın Avrupa'da tıp tahsil eden babası Muhammed Halid Khashoggi, yani "Kaşıkçı", Suudi Arabistan'ın kurucusu olan Kral Abdülaziz İbni Suud'un doktorluğunu yapmıştır. İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'na girip de çıkmayan Cemal Kaşıkçı işte bu Muhammed Halid Kaşıkçı'nın oğlu, Ahmed Kaşıkçı'nın çocuğudur.
Cemal Kaşıkçı, ilkokul ve orta öğrenimini Suudi Arabistan'da yaptıktan sonra ABD’de Indiana Devlet Üniversitesi'nde işletme bölümünde yüksek lisans eğitimi tamamlayıp 1982 yılında sonra ülkesi Suudi Arabistan'na döndü.

Cemal Kaşıkçı, çeşitli Suudi Gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. OKAZ, Al Sharq Al Awsat, Al Majalla ve Al Muslimoon da dahil olmak üzere çeşitli günlük ve haftalık Arap gazeteleri için bir muhabirlik yaptı. 1991 yılından 1999 yılına kadar Medine’de Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Cezayir, Kuveyt, Sudan ve Orta Doğu gibi ülkelerde yabancı medya kuruluşlarının muhabirliklerini yaptı. 1987-1995 yılları arasında El Kaide lideri Usame bin Ladin ile bir kaç defa röportaj yaptı.

1999 yılından 2003 yılına kadar Suudi Arabistan'ın İngiliz gazetesi Arab News'te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı. Buradan Al Watan'a geçtikten sonra iki ay boyunca yazı işleri müdürlüğü yaptı ancak Suudi Arabistan'ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle Suudi Arabistan hükümeti tarafından kovuldu. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, radikal İslam'ın önüne geçebilmek için ülkedeki din eğitiminin gözden geçirilmesi gerektiğini, din eğitiminin yalnızca dini okullarda verilmesini, çocuklara bir dinin empoze edilmemesi gerektiğini savunuyordu.

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Cemal Kaşıkçı, Londra'da büyükelçilik yapan Suudi Arabistan'ın kurucusu ve ilk kralı Abdülaziz İbni Suud’un torunu Prens Türki al Faysal'ın medya danışmanlığını yaptı.

2007 yılını Nisan ayında ikinci kez Al Watan'da yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı. 17 Mayıs 2010 tarihinde yazdığı bir başka eleştirel yazıdan dolayı yeniden istifa etmek zorunda kaldı. Al Watan gazetesinden istifa etmesinin ardından El Velid bin Talal tarafından Bahreyn'deki el-Arab News Channel'ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı.

Cemal Kaşıkçı, 18 Eylül 2017 tarihinde Suudi Arabistan'ı terk ederek Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington DC’de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Düzenli olarak ülkesi Suudi Arabistan ve Muhammed Bin Selman hakkında eleştirel yazılar yayınladı.

Cemal Kaşıkçı’nın kraliyet sarayında çalışan eski eşi Alaa Nasif'den olma Salah (d.1983), Abdullah (d.1985) adında iki oğlu ve Noha (d.1991) ile Razan (d.1993) adlarında iki kızı vardır.

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde gittiği İstanbul'daki Suudi Arabistan konsolosluğuna evlilik işlemleri (Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'daki eşinden boşandığını gösteren belge) için girdi, bir daha da dışarı çıkmadı. Dışarıda Cemal Kaşıkçı'yı bekleyen Türkiye vatandaşı nişanlısı Hatice Cengiz, konsolosluk kapısının kapanmasından sonra polise Cemal Kaşıkçı'nın kaybolduğu yönünde şikâyette bulundu.

20 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı, Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta yaşanan arbede sırasında öldüğünü iddia etti.

Suudi Arabistanlı yetkililer cinayetten 18 gün sonra 20 Ekim 2018 tarihinde Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul'daki Suudi Arabistan konsolosluğunda Suudi Arabistan’dan gönderilen infaz timince vahşice öldürüldüğünü kabul etti.

Kaynak:Biyografi.info

Cemal Kaşıkçı hakkında haberler

Tüm Cemal Kaşıkçı haberleri

Cemal Kaşıkçı için yapılan aramalar

Cemal Kaşıkçı, Cemal Kaşıkçı biyografi, Cemal Kaşıkçı hayatı, Cemal Kaşıkçı özgeçmişi, Cemal Kaşıkçı hakkında, Cemal Kaşıkçı doğum yeri, Cemal Kaşıkçı fotoğraf, Cemal Kaşıkçı video, Cemal Kaşıkçı resim, Cemal Kaşıkçı kimdir?, Cemal Kaşıkçı kaç yaşında?, Cemal Kaşıkçı nereli, Cemal Kaşıkçı memleketi