FB TW PIN NWS
BioRank 5716

Celalettin Can

Doğum tarihi : -
Celalettin Can kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Celalettin Can doğum yeri : Tunceli

Celalettin Can Biyografisi

12 Eylül 1980 öncesinin tanınmış devrimcilerindendir.
Celalettin Can, Tunceli’lidir. 1975 yılında eğitim için İstanbul’a gelmiştir. Eğitim için geldiği İstanbul'da kısa sürede devrimci gençliğin önderlerinden biri oldu, Dev-Genç'in başkanlığına seçildi. Devrimci Yol-Devrimci Sol ayrışmasında tercihini Devrimci Sol'dan yana yapmış ve sonrasında da bu hareketi Doğu'da örgütlemek için 1977 yılında İstanbul'dan ayrılmıştı.

1981 yılında Malatya’da yakalandı, bir yıl sonra cezaevinden tünel kazarak firar etti. İstanbul'da tekrar yakalandı.

Celalettin Can, 78 kuşağının Dev-Yol lideri. 12 Eylül'de içeri alındı. 19,5 yıl yattıktan sonra 1999'un sonlarına doğru cezasını tamamlayıp çıktı. Bir zamanlar önderi olduğu kuşağın düştüğü hali gören Celalettin Can, 78'liler Vakfı isimli bir örgütlenmeye girişti.

78'liler Vakfı'nı kurarak kendi kuşağının haklarını geri almaya çalıştı. 2004'te amacına ulaştı. Hak-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu ve AKP milletvekili Eyüp Fatsa ile yaptıkları ortak çalışmalar sonucu 78'lilerin kamu yasakları ve vatandaşlık hakları meclis kararıyla iade edildi.

78'liler Vakfı, 1987'ye kadar işlenmiş suçlar nedeniyle kamu hakları kısıtlanmış kişilere, haklarının geri verilmesi için hazırlanan yasa teklifinin, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesini sağladı.

Celalettin Can, 78'liler Vakfı başkanıdır. Bir yandan da kitaplar yazıyor.

Celalettin Can, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Celalettin Can için yapılan aramalar

Celalettin Can, Celalettin Can biyografi, Celalettin Can hayatı, Celalettin Can özgeçmişi, Celalettin Can hakkında, Celalettin Can doğum yeri, Celalettin Can fotoğraf, Celalettin Can video, Celalettin Can resim, Celalettin Can kimdir?, Celalettin Can kaç yaşında?, Celalettin Can nereli, Celalettin Can memleketi