FB TW PIN NWS
BioRank 7561

Caryl Churchill

Doğum tarihi : 03.Eylül.1938
Caryl Churchill kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Caryl Churchill doğum yeri : Londra, İngiltere

Caryl Churchill Biyografisi

Caryl Churchill İngiltere'nin önde gelen yetenekli, çağdaş kadın oyun yazarlarından biridir.

Caryl Churchill, 3 Eylül 1938 tarihinde Londra, İngiltere’de doğmuştur. 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada'ya göç etti. 1948 ile 1955 yılları arasında Lake District ve Montreal'de büyüdü. Üniversite çağına geldiğinde İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nin kolejlerinden bir tanesi olan Lady Margaret Hall'a gitti ve İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimini 1960 yılında tamamlayıp lisans diplomasını aldıktan sonra İngiltere'de kaldı.

Marksist-feminist tiyatro yazarı olarak adını duyuran İngiliz tiyatro yazarı Caryl Churchill’in oyunları, savaşlar, kapitalizm, siyasi tarih, sömürgecilik, devrimler, cadılık, şiddet, psikiyatri, sınırlandırılmış kimlikler, kontrol sistemleri ve çevre kirliliği gibi konuları işler. Oyunlarında sürekli güncel siyasi konulara yer vermesi, ırkçılığa ve faşizme karşı söylem geliştirmesi, Filistin gibi dünyanın farklı coğrafyalarında ve özellikle savaşların hiç bitmediği Ortadoğu’da ezilmiş insanları gündeme getirmesi yazarı farklı kılan noktalardır.

Henüz üniversitedeyken yazdığı ilk oyunu olan Alt Kat, ilk kez 1958'de sahnelendi ve Sunday Times Ulusal Öğrenci Birliği Drama Festivali'nde ödül kazandı.

Özellikle natüralist olmayan teknikleri ve feminist temalarıyla tanınan İngiliz oyun yazarı Caryl Churchill, İngiliz dili bağlamında önemli bir oyun yazarı olarak görüldüğü gibi önde gelen bir kadın yazar olarak da görülmektedir.

Caryl Churchill, 1960'lı ve 70'li yıllarda İngiliz televizyonu için radyo dramaları ve ardından televizyon oyunları yazdı. İlk büyük teatral çalışması 1972 yılında yazdığı Owners (Sahipler) oldu.

1970 ile 1980 arasında on altı oyun yazan Churchill’in bu dönemde öne çıkan oyunları Vinegar Tom, Softcops ve Cloud Nine olmuştur. 1980 ve 1982 yılları arasında yazdığı Top Girls (Zirvedeki Kızlar) ise Churchill’i uluslararası anlamda ön plana çıkaran eseri olmuştur.

Caryl Churchill, Londra'daki Royal Court Tiyatrosu'nda 1974-1975 yıllarında yerleşik oyun yazarı olarak görev yaptığı süre boyunca oyunlar yazdı.

“Savaş” teması, Caryl Churchill'in, tiyatro oyunlarında vurguladığı önemli konulardandır. The Hospital at the time of the Revolution (1972), Light Shining in Buckinghamshire (1976), Cloud Nine (1978), Mad Forest (1990), This is a Chair (1997), Far Away (2000), Drunk Enough to Say I Love You (2006), Seven Jewish Children (2009) gibi oyunları ve Thyestes (1994) çevirisi doğrudan savaşlar ile ilgilidir. Oyunlarda, savaş ve şiddet; kapitalist-ataerkil toplumun kaçınılmaz evrensel sonuçları olarak sunulur. Bu savaşlarda, güçlünün güçsüze, çoğunluğun azınlığa, toplumun bireye ve hatta hayvanlara uyguladığı şiddet farklı şekillerde gösterir kendisini. Yazar, şiddetin kimi zaman fiziksel, kimi zaman psikolojik bir baskı unsuru olarak kullanıldığını ve şiddet mağdurlarının en çok kadınlar olduğunu göstermeye çalışır.

Caryl Churchill’in erken dönem eserleri Bertolt Brecht'in Epik tiyatrosunun modernist dramatik ve tiyatral tekniklerini, cinsiyet ve cinsellik meselelerini irdeleyecek şekilde geliştirmiştir.

Cinsel politikayla ilgili bir saçmalık olan Cloud 9 (1979), hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de Britanya'da başarılı oldu ve 1982'de oyun yazarlığı dalında Obie Ödülü'nü kazandı. Ertesi yıl başka bir Obie kazandı.Erkek egemen bir ortamda güç elde etmek için insanlıklarını kaybeden kadınların konu edildiği Top Girls (1982) .19. yüzyıl Fransa'sında geçen, hükümetin yasa dışı eylemleri depolitize etmeye yönelik girişimlerini konu alan gerçeküstü bir oyun olan Softcops (yapım yılı 1984), Royal Shakespeare Company tarafından üretildi. Serious Money (1987), finans dünyasındaki aşırılıkları konu alan bir komedidir veIcecream (1989) Anglo-Amerikan stereotiplerini araştırıyor. İlki, en iyi yeni Amerikan oyunu dalında Obie ödülünü aldı.

Caryl Churchill, 1986 yılında yazdığı “A Mouthful of Birds” isimli eserinden itibaren, Antonin Artaud'un "Acımasızlık Tiyatrosu" (Theatre of Cruelty)yla başlattığı performans geleneğinden geliştirilen teknikleri katarak dans tiyatrosunun formlarıyla denemeler yapmaya başlamıştır. Açık Fabel dramaturjiden uzaklaşan, gittikçe daha fazla parçalanan ve sürrealistik olan anlatılar, Churchill'in eserlerini postmodern olarak karakterize etmiştir.

Caryl Churchill’in neredeyse bütün oyunlarında vurguladığı yabancılaşma, yanılsama, kültür farklılıkları, ahlaksızlık, bencillik, değerlerin kaybolması gibi faktörler, yabancı olmadığımız modern yaşamın yansımaları olarak dikkat çeker.

Günümüz insanları tıpkı Churchill‟in karakterleri gibi anlamsız bir koşuşturma içinde devinip dururlar. Aynı dili konuşan, aynı kültürü paylaşan ve hatta aynı aile içinde yaşayan modern birey, yabancılaşmış ve köklerini yitirmiştir. Korkunç bir yalnızlığa mahkûm olan birey, mutlu olamaz ve etrafındakilerle iletişim kuramaz. Çözüm bulmakta zorlandığı için kimi zaman son çare olarak şiddete başvurur veya çoğunlukla, Churchill‟in oyunlarında tanık olduğumuz gibi, gerçeklerden kaçarak hayal dünyasına sığınır. Yaşadıkları dünya sanal bir dünya olduğu için de anlamsız ve birbiriyle çelişen eylemlere girişirler. Artık gerçek ve yanılsamayı birbirinden ayıramamaya başlayan bireyin ve dolayısıyla toplumun yozlaşması ivme kazanır. Korkular, belirsizlikler, riskler, terör, kâbuslar arasında bocalayan ve yaşamdan beklentileri kalmayan modern için son bir yol kalır: intihar.

Caryl Churchill evlidir ve 3 oğlu vardır. Caryl Churchill Londra'da yaşamaktadır.

Eserleri :
1958 - Downstairs (Alt Kat)
1960 - Having a Wonderful Time (Harika Zaman Geçirmek)
1967 - Lovesick (Aşk hastası)
1971 - Abortive (Sonuçsuz)
1972 - Yargıcın Karısı
1972 - Owners (Sahipler)
1972 - The Hospital at the time of the Revolution (Devrim Zamanında Hastane)
1975 - Objections to Sex and Violence (Seks ve Şiddete İtirazlar)
1976 - Light Shining in Buckinghamshire
1976 - Vinegar Tom
1977 - Traps
1979 - Cloud Nine (Bulut 9)
1982 - Top Girls (Zirvedeki Kızlar)
1983 - Fen
1984 - Softcops
1986 - A Mouthful of Birds (Bir Ağız Dolu Kuş)(David Lan ile birlikte yazdı)
1987 - Serious Money
1989 - Ice Cream
1990 - Mad Forrest: A Play from Romania
1991 - Lives of Great Poisoners
1994 - The Skriker
1997 - Blue Heart
1997 - Hotel
1999 - This is a Chair
2000 - Far Away (Çok Uzak)
2001 - Thyestes 2002 - Übersetzung von Senecas Stück
2002 - A Number (Bir sayı)
2006 - Drunk Enough to Say I love You?
2009 - Seven Jewish Children (Yedi Yahudi Çocuk)
2012 - Love and Information (Sevgi ve Bilgi )
2013 - Ding Dong the Wicked
2015 - Here We Go
2016 - Escaped Alone (Tek Başına Kaçtı)
2016 - Pigs And Dogs
2021 - Ya Keşke


Kaynak:Biyografi.info

Caryl Churchill için yapılan aramalar

Caryl Churchill, Caryl Churchill biyografi, Caryl Churchill hayatı, Caryl Churchill özgeçmişi, Caryl Churchill hakkında, Caryl Churchill doğum yeri, Caryl Churchill fotoğraf, Caryl Churchill video, Caryl Churchill resim, Caryl Churchill kimdir?, Caryl Churchill kaç yaşında?, Caryl Churchill nereli, Caryl Churchill memleketi