FB TW PIN NWS
BioRank 2256

Canan Kaftancıoğlu

Doğum tarihi : 03.Şubat.1972
Canan Kaftancıoğlu kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Doktor, Siyasetçi
Canan Kaftancıoğlu doğum yeri : Çiftlik Sarıca köyü, Mesudiye ilçesi, Ordu

Canan Kaftancıoğlu Biyografisi

13 Ocak 2018 tarihinde yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi.

Canan Kaftancıoğlu, 3 Şubat 1972 tarihinde Ordu ili, Mesudiye ilçesi, Çiftlik Sarıca köyünde ailesinin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Babası ilkokul öğretmeni, annesi ev hanımıdır. 1979 yılında Ordu Atatürk İlkokulu’nda başladı. Ordu’da bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu’ndan sonra 1986 yılında Ordu Lisesi’ne başladı ve 1989 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarına kadar tüm eğitimim boyunca okul voleybol takımında yer aldı. 1989 yılı ÖYS sınavında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Canan Kaftancıoğlu, doktor olarak mezun olduktan sonra Sivas Suşehri Devlet Hastahanesi acil biriminde hekim olarak çalışmaya başladı. Burada sonradan eşi olacak Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanıştı.

1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı. 2000 yılında TiHV (Türkiye İnsan Hakları Vakfı)’da vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamladı.

2000 yılı nisan ayında Bağcılar’da Özel Işık Tıp Merkezi’nin kurucu hekimlerinden biri olarak yer aldı ve Genel Koordinatör olarak görev yaptı.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasında önayak oldu.

Ardahan ili Koyunpınarı köyüne Ümit Kaftancıoğlu Kütüphanesi yaptırarak MEB’na bağışladı. Yine Esenyurt Erenler Cemevi ve Kültür Vakfı ile Ardahan Dernekler Federasyonun kütüphanelerini kurarak insanlarımızın kitap okumalarına katkıda bulunmaya çalıştı.

2009 yılında yakınları siyasi cinayetlerde kaybetmiş aileleri bir araya getirerek Türkiye’de bu cinayetlerin yeniden tartışılmasına önayak olan Toplumsal Bellek Platformunu kurdu.

Yakın tarihimizde yaşanan faili meçhul bırakılmış cinayetlere dikkat çeken Yalın Ses yayınlarından 2009 yılında yazdığı “Benim Babam Bir Kahramandı” isimli derleme kitabı bulunmaktadır. İletişim yayınlarından Müge Tuzcuoğlu derlemesi “Roboski İstenmeyen Çocuklar” ve Um:Ag yayınlarından Eren Aysan derlemesi “Bir Eflatun Ölüm” isimli kitaplara yazı katkısı sunmuştur.

Bilimsel ve sosyal alanlarda yayınlanmış yüzü aşkın makalesi vardır. Birleşik Haziran Hareketi geçici yürütmesinde görev almıştır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesindedir.

22 Mayıs 2010 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olmasıyla birlikte CHP’de ki değişime katkı sunmak amacıyla 2011 yılı Ekim ayında CHP İstanbul İl yönetiminde görev aldı.

2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

30 Mart 2014 yarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Maltepe belediye başkan adayı oldu

Canan Kaftancıoğlu, toplumsal etkinliklerde sorumluluk almak, motorsiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır.

Canan Kaftancıoğlu, Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı vardır. 8 Ocak 2024 tarihinde Adalar Adliyesi'nde görülen anlaşmalı boşanma davasıyla boşandı.

Canan Kaftancıoğlu'nun eşi Ali Naki Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 günü solcu olduğu için 5 kurşun ile Ahmet Mustafa Kıvılcım tarafından öldürülen yazar, derlemeci ve radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu’nun oğludur.

Ülkücü kimliğiyle bilinen Ahmet Mustafa Kıvılcım, “Onu solcu olduğu için öldürdüm” diye ifade verdikten sonra aldığı ömür boyu hapis cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu, ardından 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

13 Ocak 2018 tarihinde yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından 7 yıl önce yaptığı paylaşımlar yüzünden 5 ayrı suçtan yargılandığı davada 6 Eylül 2019 tarihinde 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu karar istinafa götürülecek.

23 haziran 2020 tarihinde İstinaf mahkemesi, İstanbul 37 . Ağır Ceza Mahkemesi tarafın verilen kararı istinaf incelemesi sonucunda onadı.

Kitapları :
2014 - Roboski İstenmeyen Çocuklar (Müge Tuzcuoğlu derlemesi) katkıda bulundu
2013 - Bir Eflatun Ölüm (Eren Aysan) katkıda bulundu
2009 - Benim Babam Bir Kahramandı


Kaynak:Biyografi.info

Canan Kaftancıoğlu hakkında haberler

Tüm Canan Kaftancıoğlu haberleri

Canan Kaftancıoğlu için yapılan aramalar

Canan Kaftancıoğlu, Canan Kaftancıoğlu biyografi, Canan Kaftancıoğlu hayatı, Canan Kaftancıoğlu özgeçmişi, Canan Kaftancıoğlu hakkında, Canan Kaftancıoğlu doğum yeri, Canan Kaftancıoğlu fotoğraf, Canan Kaftancıoğlu video, Canan Kaftancıoğlu resim, Canan Kaftancıoğlu kimdir?, Canan Kaftancıoğlu kaç yaşında?, Canan Kaftancıoğlu nereli, Canan Kaftancıoğlu memleketi