FB TW PIN NWS
BioRank 4768

Can Kozanoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1963
Can Kozanoğlu kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Can Kozanoğlu doğum yeri : Adana

Can Kozanoğlu Biyografisi

Sosyolog, Gazeteci, Yazar

Can Kozanoğlu, 1963 yılında Adana’da doğmuştur. İstanbul’da Robert Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi'nin sosyoloji bölümünden mezun oldu.

Gazeteciliğe 1981 yılında Hayat dergisinde başlayan Can Kozanoğlu, aralarında Yeni Gündem, Nokta, Cumhuriyet gazetesi ve Milliyet gazetesi'nin de bulunduğu çok sayıda gazete ve dergide muhabir, editör, köşe yazarı olarak çalıştı. Çeşitli mizah dergilerine takma isimlerle yazılar yazdı.

Can Kozanoğlu, uzun yıllar boyunca TRT'de yayımlanan Okudukça isimli kitap programını sundu. Televizyonculuk kariyerini daha sonra CNN Türk ve NTV'de sunucu, belgeselci, editör, yönetici olarak sürdürdü.

Sosyoloji alanındaki çalışmalarını popüler kültür üzerinde yoğunlaştıran Can Kozanoğlu'nun futbol tutkusunun toplumsal boyutlarını ele aldığı ilk kitabı Bu Maçı Alıcaz 1990'da yayımlandı. Bunu, Türkiye'nin 80'li yıllarda yaşadığı toplumsal değişimi dönemin starları üzerinden anlattığı Cilalı İmaj Devri (1992) izledi. Pop Çağı Ateşi (1995), İnternet Dolunay Cemaat (1997) ve Yeni Şehir Notları'nın (2001) ardından, Kozanoğlu'nun ilk kurgu denemesi olan Acemi Eğitimi (2005) yayımlandı.

Can Kozanoğlu'nun çocukluğunu ve aile çevresini anlattığı Acemi Eğitimi (2005) yazarın ilk anı kitabıdır. Yalan Yıllar (2015) Kozanoğlu'nun ikinci anı kitabıdır. Yazar; bu anılarda gazetelerde, dergilerde, televizyon kanallarında, entelektüel âlemlerde ve romancılık hayallerinin peşinde geçmiş otuz küsur yıllık yetişkinlik dönemini ve meslek hayatını anlatmaktadır.

Bıçkın ve Ağlak / Yeni Türkiye'nin Hikâyesi (2018)'ndeki söyleşilerde ise siyasetin, toplumun, popüler kültürün geçirdiği dönüşüm, dijital hayat, sosyal medya, darbe girişimi gibi konular geçmişi bugüne bağlayan gözlem ve saptamalarla ele alınmaktadır. Kitabın konuları bunlarla sınırlı kalmamış; her sayfada seri katiller, pornografi, Adana mutfağı, 1970’lerin tuhaf dergileri, 1980’lerin haber dergilerindeki çalışma ortamı, siyasi parti mitingleri, günümüzün popüler edebiyat dergiciliği gibi konulara da değinilmiştir.

Can Kozanoğlu, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Türk Populer Kültürü dersi verdi.

2021 yılında Can Kozanoğlu, Mirgün Cabas ile beraber hazırlayıp internet üzerinden Podcast yolu ile “Nereden Başlasam?” adlı programı sundu.

Kitapları :
1990 - Bu Maçı Alıcaz (İnceleme)
1992 - Cilalı İmaj Devri (İnceleme)
1995 - Pop Çağı Ateşi
1997 - İnternet, Dolunay, Cemaat
2001 - Yeni Şehir Notları (İnceleme)
2005 - Acemi Eğitimi (Hatıra)
2015 - Yalan Yıllar (Hatıra)
2018 - Bıçkın ve Ağlak / Yeni Türkiye'nin Hikâyesi (Röportaj)


Kaynak:Biyografi.info

Can Kozanoğlu için yapılan aramalar

Can Kozanoğlu, Can Kozanoğlu biyografi, Can Kozanoğlu hayatı, Can Kozanoğlu özgeçmişi, Can Kozanoğlu hakkında, Can Kozanoğlu doğum yeri, Can Kozanoğlu fotoğraf, Can Kozanoğlu video, Can Kozanoğlu resim, Can Kozanoğlu kimdir?, Can Kozanoğlu kaç yaşında?, Can Kozanoğlu nereli, Can Kozanoğlu memleketi