FB TW PIN NWS
BioRank 8082

Burt Lancaster

Doğum tarihi : 02.Kasım.1913 Ölüm tarihi : 20.Ekim.1994
Burt Lancaster kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Burt Lancaster doğum yeri : Manhattan, New York, ABD
Ölüm yeri : Los Angeles, Kaliforniya ABD.

Burt Lancaster Biyografisi

ABD'li aktör, yönetmen, yapımcı
Asıl adı, Burton Stephen Lancaster dır. 2 Kasım 1913 de New York’un Manhattan semtinde babası James Henry Bill Lancaster, annesi Elizabeth (Roberts)’in 5 çocuğundan biri olarak doğdu. Anne ve babası İrlanda kökenlidir. Burt Lancaster ; Doğu Harlem’de büyüdü, sert bir sokak çocuğu oldu. Jimnastiğe büyük ilgi gösterdi, New York'ta DeWitt Clinton Lisesine gitti 1930’da mezun oldu, okulda bir basketbol yıldızı oldu. Atletizm bursu ile New York Üniversitesi’ne girdi. 1930'lu yılların başında Burt Lancaster Nick Cravat adında biri ile New York'ta bir yaz kampında tanıştılar ve ömür boyu arkadaş oldular. Bu ikili "Lang ve Cravat" adlı akrobatik bir hareket yarattı ve Florida'da bir sirk’e katılarak çalışmalara başlamışlar, 1939 yılında Lancaster,bir sakatlık sonucu akrobatlığı bırakmak zorunda kaldı.

İlk filmi “The Killers”i 1946 yılında çevirdi.1948 yılında kendi prodüksiyon şirketini kurdu.

Birdman Of Alcatraz, The Swimmer, The Island Of Dr. Moreau, The Professionals En Bilinen Filmleri Sayılabilir. Özellikle 'birdman Of Alcatraz' (Alkatraz Kuşcusu) Filmindeki Oyunculuğu İle Unutulmaz Sinema Oyuncuları Arasına Girdi. Akademi Ödülleri için dört kez aday gösterildi ve bir kez kazandı.1960 Yılında Rol Aldığı Elmer Gantry Filmi İle 'en İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü' Kazandı. Bu Filmin Dışında 1953 Yılı Filmi Olan 'from Here To Eternity' Ve 1981 Yılı Filmi olan Atlantic City İle Oscar Adayı Oldu.

2. Dünya Savaşı sırasında askerliğini, Özel Hizmetler şubesinin bir üyesi olarak İtalya'da görev yaptı.

Onun atletik fiziği ve ayırt edilen bir gülümsemesi vardı. Sirk akrobatı ve çok yönlü bir sporcu olmasına rağmen çok iyi bir yüzücü değildi.

20 Ekim 1994 günü Los Angeles, Kaliforniya’da kalp krizinden vefat etmiştir. Westwood Memorial Park’da, Kendi isteklerine göre, herhangi bir anıt veya cenaze hizmeti olmadan gömülmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Burt Lancaster için yapılan aramalar

Burt Lancaster, Burt Lancaster biyografi, Burt Lancaster hayatı, Burt Lancaster özgeçmişi, Burt Lancaster hakkında, Burt Lancaster doğum yeri, Burt Lancaster fotoğraf, Burt Lancaster video, Burt Lancaster resim, Burt Lancaster kimdir?, Burt Lancaster kaç yaşında?, Burt Lancaster nereli, Burt Lancaster memleketi