FB TW PIN NWS
BioRank 3102

Burhan Bayar

Doğum tarihi : 15.Mayıs.1955
Burhan Bayar kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Burhan Bayar doğum yeri : Adana

Burhan Bayar Biyografisi

Söz yazarı, bestekâr, orkestra şefi ve aranjör.

Birçok aşk hikâyesinin dramatik melodileri olan Mutlu Ol Yeter, Yalnızım, Bir Kulunu Çok Sevdim, Hasret Rüzgârları, Bir Bilebilsen gibi şarkı sözlerinin bestecisidir.

Burhan Bayar, 15 Mayıs 1955 tarihinde Adana'da doğmuştur. Babası dönemin en iyi otellerinden biri olan Santral Palas’ta berberlik yapıyordu. Söz yazarı, bestekâr ve orkestra şefi ve aranjör Uğur Bayar (d. 1 Mayıs 1957) kardeşidir. İskender Paydaş’ın babası, dönemin ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş tarafından müziğe olan ilgisi keşfedildi. Bundan sonra, Adana’da bir saksafoncudan özel dersler almaya başladı. Müslüm Gürses’in çocukluk arkadaşı olan Burhan Bayar, Müslüm Gürses ile beraber amatör olarak müziğe başladılar. Birkaç yıl sonra mimarlığı kazanarak İstanbul’a gitti. İstanbul’da müziğe olan ilgisi de devam ediyordu. Yaptığı besteler ilgi görmeye başladı.

İstanbul'a okumak için geldi ama müzik piyasasında iş yapmaya başladı. iki bestesini Vahdet Vural okudu. Sonrasında Ferdi Tayfur’a çalmaya başladı. 17 yaşında Orhan Gencebay’a çalmaya başladı.

Yaklaşık bir yıl sonra, Almanya’nın dev kaset firması Türkola’da kadrolu aranjör olarak işe başladı. İlk iş olarak da İbrahim Tatlıses’in “Mutlu Ol Yeter” albümünü yaptı. Müslüm Gürses’in “Anlatamadım” adlı albümünü hazırladı. Kardeşi Uğur Bayar’la birlikte Türk müzik tarihinin en iyi işlerini çıkardılar.

Burhan Bayar, İbrahim Tatlıses’ten Müslüm Gürses’e, Orhan Gencebay’dan Ferdi Tayfur’a kadar birçok ünlü sanatçıya kendi bestelerini vermiştir. Ahmet Kaya ile 5 albüm yaptı.

Burhan Bayar, 1982 yılında Kale Plak şirketini kurmuştur. Ardından 1984 yılında ismi Bayar Müzik olarak değişmiştir. Türkiye’nin 12 milyon satış rakamı ile en çok satan albümü Müslüm Gürses’in "Küskünüm" albümü ve İbrahim Tatlıses’in 6.8 milyon satış rakamı ile en çok satan albümü olan "Mavi Mavi" albümü Bayar Müzik şirketinden çıkmıştır.

İbrahim Tatlıses’in “Bu da Geçer” şarkısı ve ardından gelen “Mutlu Ol Yeter / Bir Kulunu Çok Sevdim” 45’lik plağı ile zirveye oturdular. Takip eden yıllarda “Hepsi Geçer, Yalan, Dost Nasihati, Gözlerim Yaşlı, Sevda Ne Yana Düşer Usta, Benim Hayatım, Sevdalandım, Ayşem, Yalnızım, Mavi Mavi, Sevmek, Gülüm Benim, Yıkılmışım Ben, Dertli, Gülümse Biraz, Sevmeyi Dene” gibi birbirinden hit şarkılara imzasını attı.

Küçük Emrah’ın “Yaralı” albümünü, Gökhan Güney’in “Melek Yüzlüm” albümlerini yöneterek hem küçük Emrah’ın hem de Gökhan Güney’in kariyerinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile oldu. Bir yıl sonra tüm zamanların en iyi Müslüm Gürses albümü olan “Küskünüm”ü yönetti, içindeki birçok şarkıyı besteledi.

1980’lerden 1990’ların sonuna kadar her yönüyle müzik piyasasının egemeniydi. Birçok yeniliğin de öncüsü oldu. Müslüm Gürses’in “Paramparça” albümünün yönetmenliğini yaptı.

Birçok aşk hikâyesinin dramatik melodileri olan Mutlu Ol Yeter, Yalnızım, Bir Kulunu Çok Sevdim, Hasret Rüzgârları, Bir Bilebilsen gibi şarkı sözlerini besteleyerek unutulmazlar arasına girdi.

Evli olan Burhan Bayar'ın iki müzisyen oğlu vardır.

Burhan Bayar, 2016 yılında 22’nci Altın Objektif Ödülleri müzik dalında, yaşam boyu ödülüne layık görüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Burhan Bayar için yapılan aramalar

Burhan Bayar, Burhan Bayar biyografi, Burhan Bayar hayatı, Burhan Bayar özgeçmişi, Burhan Bayar hakkında, Burhan Bayar doğum yeri, Burhan Bayar fotoğraf, Burhan Bayar video, Burhan Bayar resim, Burhan Bayar kimdir?, Burhan Bayar kaç yaşında?, Burhan Bayar nereli, Burhan Bayar memleketi