FB TW PIN NWS
BioRank 7679

Brutus

Doğum tarihi : -
Brutus kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Hukuk Adamı
Brutus doğum yeri : Roma, İtalya

Brutus Biyografisi

Brutus
Doğumu : MÖ. 85 Roma, İtalya
Ölümü : MÖ. 23 Ekim 42, Philippi, Yunanistan
Hukukçu

Vincenzo Camuccini’nin 1798 yılında yaptığı Jül Sezar'ın Ölümü adlı tablosu.

Brutus, MÖ. 15 Mart 44 tarihinde Jül Sezar'ın senatoda iken öldürülmesi ile ve Jül Sezar'ın “Sen de mi Brutus?” sözü ile hatırlanır.

Brutus, milattan önce 85 yılında İtalya, Roma’da doğmuştur. Tam adı Marcus Junius Brutus’dur. Amcası Quintus Servilius Caepio tarafından evlat edinildikten sonra ona Quintus Caepio Brutus adı verildi. Annesi Servilia Caepionis Jül Sezar'ın sevgilisi idi. Bazı kaynaklarda Jül Sezar'ın evlatlığı bazı kaynaklarda ise öz oğlu olduğu söylenir.

Milattan önce 53 yılında Kilikya'da (Anadolu'nun Alanya'dan başlayıp, doğuda Kinet Höyük'te son bulan, kuzeyden de Toros dağlarıyla çevrili alanı kapsayan antik bölgedir.) yöneticilik yaptı

Brutus, MÖ 49 yılında senatör Pompey ile Jül Sezar'ın arasında bir savaş başladığında Brutus senato konsülü Pompey'in tarafını tuttu. Jül Sezar savaş sırasında kendi subaylarına Brutus'u kulübeye kapatılma konusunda emir verdi. Savaşı Jül Sezar kazandıktan sonra MÖ 48 yılında Brutus özürlerle dolu bir mektup göndererek af diledi. Buna karşılık Jül Sezar kendisini bağışladığını bildirdi. Brutus'un Jül Sezar'a bağlılığını bildirmesi ile Jül Sezar kendisine MÖ 46 yılında Galya (başta Fransa olmak üzere Batı Avrupa'nın büyük bir bölümü) yöneticiliği verdi.

Brutus, milattan önce 46 yılında Marcus Porcius Cato'nun kızı Porcia ile evlendi.

Milattan önce 45 yılında şehir praetoru (yüksek rütbeli bir hakim) olarak atandı.

Jül Sezar'ın yönetimi sırasında, birçok senatör Jül Sezar'ın güçlenmesinden ve tüm gücü elinde bulundurmasından korkmaya başladı. Bu senatörlerden Brutus, Porcia ve diğerleri MÖ. 15 Mart 44 tarihinde Jül Sezar'a karşı hareket etmeyi kararlaştırdı. Komplocular ilk komployu mart ayının ortasında yapmayı planladılar ama Jül Sezar planlanan günde senatoya gitmedi. Çünkü Jül Sezar'ın eşi onu senatoya gitmemesi yönünde ikna etmişti. Fakat Brutus kararlıydı ve Jül Sezar senatoya gelene kadar bekledi. Jül Sezar sonunda senatoya geldi ve gelir gelmez Jül Sezar'a saldırıldı. Jül Sezar ilk atağı karşıladı; ama diğerlerine karşı koyamadı. Yüzüne ve vücuduna aldığı darbelerle senato içinde öldü.

Suikastten sonra Brutus bir ikilemde kaldı: eğer Jül Sezar tiran ilan edilirse yaptığı hiçbir şey geçerli sayılmayacak, aynı şekilde kendi senatörlüğü de düşecekti. Diğer tarafta ise eğer Jül Sezar tiran ilan edilemezse, kendisi ve arkadaşları katil ilan edilecek, ancak kendilerine genel bir af çıkarıldığı takdirde kurtulabileceklerdi. Brutus, Jül Sezar'ı tiran olarak ilan edemedi ve Roma'yı terk ederek Yunanistan'a gitmek zorunda kaldı.

MÖ 43'te, Octavian (Augustus), Roma senatosunun konsülü olduktan sonra Jül Sezar'a suikast düzenleyenlerin hepsinin Roma'nın düşmanı olduğunu ilan etti.

Brutus toplam 17 lejyonu ile Yunanistan'ın Filippi kenti yakınlarında Roma ordusu ile M.Ö. 42 yılında karşı karşıya geldi.

Brutus’ün askerleri ve Brutus'un kayınbiraderi Gaius Cassius Longinus ile birlikte; Marcus Antonius ve Octavian'a (Augustus) bağlı birliklerle Jül Sezar’ın intikamını almak üzere M.Ö. 42 yılında Yunanistan’ın Filippi kenti yakınlarında yapılan savaşta yenilince, Brutus savaş sonrası elinde kalan 4 lejyonla yakındaki dağlara saklandı. Onu takip eden Marcus Antonius tarafından yakalanacağını fark ettiği zaman intihar ederek kendini öldürdü.

Brutus, milattan önce 23 Ekim 42 tarihinde Philippi, Yunanistan’da 43 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Brutus için yapılan aramalar

Brutus, Brutus biyografi, Brutus hayatı, Brutus özgeçmişi, Brutus hakkında, Brutus doğum yeri, Brutus fotoğraf, Brutus video, Brutus resim, Brutus kimdir?, Brutus kaç yaşında?, Brutus nereli, Brutus memleketi