FB TW PIN NWS
BioRank 6648

Boris Vian

Doğum tarihi : 10.Mart.1920 Ölüm tarihi : 23.Temmuz.1959
Boris Vian kaç yaşında öldü : 39
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Boris Vian doğum yeri : Ville-d'Avray, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Boris Vian Biyografisi

Günlerin Köpüğü, Mezarlarınıza Tüküreceğim, Kırmızı Ot gibi yeraltı edebiyatının önemli yapıtlarında imzasını barındıran Fransız yazar. Kitaplarının bir kısmını Vernon Sullivan takma adıyla kaleme almış olan Vian, yazarlığın yanı sıra yönetmenlik, aktörlük, şarkıcılık ve çevirmenlik gibi pek çok farklı alanda eserler vermiştir.
Boris Vian, 10 Mart 1920 tarihinde, Ville-d’Avray, Fransa’da dünyaya geldi. Annesi amatör bir müzisyen olan Yvonne Ramenez, babası ise ailesinden gelen mirasla hayatını sürdüren Paul Vian’dı. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Boris Vian, çocukluğu boyunca yakasını bırakmayan hastalıklar nedeniyle eğitim hayatının bir kısmını evde geçirdi.

12 yaşındayken tifoya yakalanan Vian, aynı yıl hayatı boyunca devam edecek olan bir dizi kalp rahatsızlığının da ilkini geçirdi. Yaşadığı hastalıklar nedeniyle kalbinde kalıcı bir rahatsızlık oluşan Vian’ın bu durumu hayatının sonuna kadar devam etti.

1932-1937 yılları arasında Lycee Hoche lisesine devam eden Vian, 1936 yılında caz müziğiyle ilgilenmeye başladı ve bundan bir yıl sonra Hot Club de France adlı klüpte trompet çalmaya başladı. Liseden mezun olmasının ardından Sartre’ın okuduğu okul olarak ünlenen Lycee Condrcet’e kayıt olan Vian, 1937-1939 yılları arasında burada matematik eğitimi aldı. 1941 yılında Michelle Leglise ile evlenen Vian, bundan bir yıl sonra ise üniversiden maden mühendisi diplomasını aldı.

Boris Vian’ın ilk yayınlanan eseri 1943 tarihli Trouble dans les andains oldu. 1946 yılında yayınlanan Günlerin Köpüğü ve Pekin’de Sonbahar, yazarın büyük bir popülerlik kazanmasına yol açtı. Gene aynı yıl yayınlanan Mezarlarınıza Tüküreceğim, büyük bir sansasyon yarattı. Kısa süre içerisinde 100.000’in üzerinde kopya satan eser, Fransız hükümetinin tepkisini çekerek yasaklandı ve yazara 100.000 Frank’lık bir para cezası verilmesine yol açtı. Mezarlarınıza Tüküreceğim’i Vernon Sullivan takma adı altında yazan Vian, daha sonra aralarında Kırmızı Ot’un da bulunduğu dört kitabını daha aynı takma adla yayınladı.

Romanların yanı sıra öyküler ve tiyatro eserleri de kaleme alan Vian, bir yandan da Fransız caz sahnesinde tanınan bir isim olma yolunda ilerliyordu. Ünlü caz topluluğu Claude Abadie’ye giren Vian, Fransız caz dergilerine yazdığı makaleler ve yaptığı çevirilerle de caz müziğinin bu ülkede gelişmesinde büyük rol oynadı. 1950 yılında düzenlenen bir müzikal etkinlikte tanıştığı İsveç’li dansçı Ursula Kübler ile büyük bir aşk yaşayan yazar, Kübler ile beraber olabilmek için karısından ayrıldı ve 1954 yılında İsveç’li dansçıyla dünya evine girdi.

Son romanı Yürek Söken’i 1953 yılında yayınlayan ünlü yazar, romanın aldığı olumsuz eleştiriler sonrasında roman kaleme almayı bıraktı ve 1956 yılında yayınlanan Pekin’de Sonbahar’ın genişletilmiş bir versiyonu dışında yeni bir eser üretmedi.

1956 yılında atlattığı bir akciğer ödemi sonrasında hayatı tehlikeye girse de, bu hastalığı atlatmayı başardı; fakat stresli yaşam tarzından ödün vermedi. Boris Vian, stres, çocukluğundan beri yaşadığı kalp rahatsızlıkları ve zayıf düşmüş metobolizmasının artık bu yükü kaldıramaması sonucunda, 23 Temmuz 1959 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Vefat ettiği sırada kendi yazdığı Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı kitaptan uyarlanan filmin galasında olan ünlü yazarın son sözlerinin “Bu oyuncular mı Amerikalı? Hadi ordan” olduğu söylenmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Boris Vian kitapları

Tüm Boris Vian kitapları

Boris Vian için yapılan aramalar

Boris Vian, Boris Vian biyografi, Boris Vian hayatı, Boris Vian özgeçmişi, Boris Vian hakkında, Boris Vian doğum yeri, Boris Vian fotoğraf, Boris Vian video, Boris Vian resim, Boris Vian kimdir?, Boris Vian kaç yaşında?, Boris Vian nereli, Boris Vian memleketi