FB TW PIN NWS
BioRank 9256

Bob Smith

Doğum tarihi : 08.Ağustos.1879 Ölüm tarihi : 16.Kasım.1950
Bob Smith kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Doktor
Bob Smith doğum yeri : St. Johnsburry, Vermont, A.B.D.
Ölüm yeri : ABD.

Bob Smith Biyografisi

Bill Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği’ni kurmuş olan Amerika’lı tabip ve cerrah. Dr. Bob adıyla da tanınan Smith, günümüzde onlarca ülkede milyonlarca alkoliğe hizmet veren derneği kurmasının ardından ölümüne kadar ağzına alkol koymamış, Bill Wilson ile beraber yaklaşık 5.000 kişinin alkolü bırakmasına bizzat yardımcı olmuştur.
Robert Holbrook Smith, 8 Ağustos 1879 tarihinde, St. Johnsbury, Vermont, A.B.D.’de dünyaya geldi. Susan ve Holbrook ve Walter Perrin Smith çiftinin oğlu olan Robert Smith, gençlik yıllarını Vermont’ta geçirdi ve de 1898 yılında Dartmouth Koleji’ne kayıt oldu.

1902 yılında Dartmounth Koleji’nden mezun olan Smith, Rush Tıp Okulu’nu kazandı ve eğitimini başarıyla tamamlayarak bu okuldan doktor ünvanı kazandı. Smith, mezuniyetinin ardından cerrah olarak çalışmaya başladı ve de 1915 yılında Anne Ripley Smith ile evlendi.

Robert Smith’in hayatında her şey yolunda gidiyor gibi gözükse de aslında çok büyük bir probleme sahipti; alkolizm. Ne yaparsa yapsın kurtulamadığı alkol sorunuyla ilgili problemini arkadaşı Bill Wilson ile beraber Oxford Group adlı Hristiyan Hareketi’nin toplantısı sırasında konuşurken akıllarına insanları alkolden kurtaracak bir cemiyet kurmak geldi. Bill Wilson’un gözetiminde son birasını içerken (ileri derecede bir alkolikti ve ameliyatlara girmeden önce ellerinin titremesini engellemek için içmek zorundaydı) alkolü sonsuza kadar bırakacağına and içen Smith, 10 Temmuz 1935 tarihinde, Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği (Alcoholics Anonymous ya da A.A.) kurdu.

Karısı Anne Ripley Smith’in de katılımıyla 12 Adım adını verdikleri bir arınma yöntemi hazırlayan iki arkadaş, o günden Robert Smith’in vefat ettiği 1950 yılına kadar 5.000’in üzerine insana alkolü bıraktırarak büyük bir mücadeleyi başarıyla tamamladı.

Robert Smith, 16 Kasım 1950 tarihinde, kolon kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Hayatının son yıllarında, A.A. hareketi çevresinde aldığı isim ile, Bob Smith olarak anılıyordu.

Kaynak:Biyografi.info

Bob Smith için yapılan aramalar

Bob Smith, Bob Smith biyografi, Bob Smith hayatı, Bob Smith özgeçmişi, Bob Smith hakkında, Bob Smith doğum yeri, Bob Smith fotoğraf, Bob Smith video, Bob Smith resim, Bob Smith kimdir?, Bob Smith kaç yaşında?, Bob Smith nereli, Bob Smith memleketi