FB TW PIN NWS
BioRank 6528

Bernard Marie Koltes

Doğum tarihi : 09.Nisan.1948 Ölüm tarihi : 15.Nisan.1989
Bernard Marie Koltes kaç yaşında öldü : 41
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Yazar, Yönetmen
Bernard Marie Koltes doğum yeri : Metz Fransa
Ölüm yeri : Paris Fransa

Bernard Marie Koltes Biyografisi

Bernard Marie Koltes, orta sınıf bir ailede 9 Nisan 1948 tarihinde Fransa’nın Metz şehrinde doğmuştur. Öğrenimini Hubert Gignoux tarafından yönetilen 1968 yılında başladığı Strazburg Ulusal Tiyatrosu’nda tamamladı. Bu yıllarda öğrenimi sırasında kendi yazdığı oyunları da yönetir. Kardeşinin adı François’dir.
Bernard-Marie Koltès, çağdaş bir klasik olarak kabul edilen yapıtlarıyla dünyada oyunları en çok sahnelenen ve oyunları birçok dile çevrilen Fransız tiyatro yazarlarındandır.

Bernard Marie Koltes, sanat yaşamına çok genç başladı ve Avrupa'da ünlü yönetmenler tarafından sahnelenen birçok oyun yazdı.

1970 yılında Pont Saint- Martin Tiyatrosu’nda Maksim Gorki’nin "Enfance" adlı oyundan uyarladığı “Les Amertumes” adlı oyunu sahneye koyar. Ertesi yıl aynı tiyatroda “La Marche” adlı oyunu sahneler. Aynı yıl Fransız kültür Radyosu Nouveau Repertoire Grammatique bölümüne oyunlar verir.

Koltès, oyunları hep trajik, şiddet dolu ve umutsuz bir tiyatro olarak algılanmış olsalar da, Koltès’in, her şeye karşın, kardeş bir insanlık ütopyasıyla umudunu yitirmediği, insanlığa inandığı ve ona umut vermeye çalıştığı oyunlarının satır aralarında gizlidir.

“Roberto Zucco” adlı oyunu, Koltès’nin ölmeden birkaç ay önce yazdığı bir vasiyetname denilebilecek son oyunudur. 1988’de İtalyan bir seri katilin yaşamından esinlenip yazdığı oyunda, Zucco karakteri Koltès’nin diğer karakteriyle birlikte 20. yüzyılda yaşayan ama geçmiş tüm zamanlara ait yazgıları, ıssızlığı ve ölüme doğru yürüyüşleri ile anlattığı efsanevi bir karakterdir.

Koltès, üne kavuştuktan sonra normal yaşantısına devam etmemiş kendisini içkiye, kadına, eroine, uyuşturucuya vermiş. Birçok kadınla ilişkiye girmiş ve son olarak da erkeklerle cinsel ilişkiye girerek sonu belli olmayan bir yöne doğru gitmiştir.

Bernard Marie Koltes, Sıra dışı bir yaşam sürmüş ve 15 Nisan 1989 tarihinde sıra dışı olarak (aidsli olarak) Paris’te 41 yaşında ölmüştür.

Tiyatro Oyunları:
1970 - Acılık ( Les Amertumes )
1970 - La Marche br> 1972 - Miras ( L'Héritage )
1973 - Récits morts
1977 - Sallinger
1977 - Sadece Ormanlar önce Gece ( La Nuit juste avant les Forets )
1979 - Köpekler ve zenci Savaşları ( Combat de nègre et de chiens )
1985 - Quay West ( Quai Ouest )
1985 - Pamuk Alanları Yalnızlık içinde ( Dans la Solitude des Champs de Coton )
1986 - Tabataba
1988 - Çöle dön ( Retour au désert )
1988 - Roberto Zucco

Kaynak:Biyografi.info

Bernard Marie Koltes için yapılan aramalar

Bernard Marie Koltes, Bernard Marie Koltes biyografi, Bernard Marie Koltes hayatı, Bernard Marie Koltes özgeçmişi, Bernard Marie Koltes hakkında, Bernard Marie Koltes doğum yeri, Bernard Marie Koltes fotoğraf, Bernard Marie Koltes video, Bernard Marie Koltes resim, Bernard Marie Koltes kimdir?, Bernard Marie Koltes kaç yaşında?, Bernard Marie Koltes nereli, Bernard Marie Koltes memleketi