FB TW PIN NWS
BioRank 1201

Ayşe Arman

Doğum tarihi : 09.Aralık.1969
Ayşe Arman kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Gazeteci, Yazar
Ayşe Arman doğum yeri : Adana

Ayşe Arman Biyografisi

9 Aralık 1969 tarihinde Adana’da doğan Ayşe Arman, kendisi dahil 3 kardeştir. Kardeşlerinin adı Nevzat Arman (d.1978), Suna Apa'dır. (d.1966). Alman olan annesi Veronica başarılı bir balerindir, babası Türk Mehmet Kutman Arman'dır. Tarsus Amerikan Lisesi'ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na devam etti ama mezun olmadan 18 yaşında Nokta Dergisi’nde çalışmaya başlayınca eğitimini yarım bıraktı.

25 yıl sonra tekrar okula döndü, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Üniversiteyi bitirmekle kalmadı, hızını alamadı, bir süre Bilgi Üniversitesindeki üniversite öğrencilerine röportajlar dersleri verdi.

Ayşe Arman, Gazetecilik hayatına, Nokta ve Erkekçe dergisini çıkaran Ercan Arıklı'nın sekreteri olarak başladı. Daha sonra Aktüel ve Tempo dergilerinde, Marie Claire ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çalıştıktan sonra 1992 yılında Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 5 Kasım 2019 tarihine kadar Hürriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

1994 yılında 25 yaşında iken “Ayşe’nin Gözlüğü” köşesini yazmaya başladı. Pazar ilavesinde de röportajları yayınlandı. O gündür bugündür Hürriyet’te, her Pazar mülakatları yayınlanıyor. Özellikle de röportajlarıyla sivrildi. Sorulmayanı sordu. Örnek alınan gazeteci oldu. Farklılığını kabul ettirirdi. “Ayşe Arman tarzı” diye bir gazetecilikten söz edilmeye başlandı.

Genellikle kadın-erkek ilişkileri başta olmak üzere uç yazıları ile tanınır. Pazar röpörtajları da ünlüdür. Ses getiren gazetecilik başarılarına imza atmıştır. Ayşe Arman, köşe yazarı kalıbını aşarak birçok ünlü isimle röportaj yapmayı başarabilen, uç noktalara rahatlıkla temas edebilen yazarlardandır. Genellikle cinsellik üzerine yazılar yazan Ayşe Arman, dikkatleri, tepkileri ve övgüleri üzerine çeken birçok uç noktadaki yazılarını kaleme almaktan çekinmeyen bir yazardır.

Gazeteciler Cemiyeti, üniversiteler dahil bir çok kurumdan, bir çok ödül aldı. İlk ödülünü (Bülent Dikmener) 19 yaşında “Çemberlitaş Kız Yurdu’nda fuhuş”adlı Nokta Dergisi’ndeki haberiyle aldı.

1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi "Bülent Dikmener" Ödülü, aldığı ilk ödüldür. Sevdiği adamın peşinden dünyayı dolaşıyor, aynı anda da gazetecilik mesleğini icra ediyor.

4 şubat 2011'de gösterime giren Aşk Tesadüfleri Sever filminde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

“Kimse Okumazsa Ben Okurum”, “Kimse Sormazsa Ben Sorarım”, “Sevgilim ben ve Alya” ve “Gezi’nin Güzel İnsanları” adlı 4 kitabı var.

Ayşe Arman iki kez evlendi. İlk kocasının ismi 21 Mart 2000 tarihinde Buenos Aires'te evlendiği Zafer Yılmaz Acar'dır.

Ayşe Arman, 2005 yılında Haldun Dormen ve Betul Mardin'in oğlu olan Ömer Dormen'le evlendi. Alya Mey Dormen (d.2005) adında bir kızları vardır.

Ayşe Arman eşi ve çocuğu ile birlikte eşinin işi için 2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Dubai'de yaşamaya gittiler. 2010 yılının Temmuz ayında İstanbul'a dönüş yaptılar.

Şu anda da Ayşe Arman, Hindistan-Türkiye arasında mekik dokuyor. Sevdiği adamın peşinden dünyayı dolaşıyor, aynı anda da gazetecilik mesleğini icra ediyor.

1992 yılından 3 Kasım 2019 tarihine kadar 27 yıl çalıştığı Hürriyet Gazetesi'nden istifa etti.

Kitapları:
Kimse Okumazsa Ben Okurum (2002)
Kimse Sormazsa Ben Sorarım (2003)
Sevgilim ben ve Alya (2009)
Gezi’nin Güzel İnsanları (2013)


Kaynak:Biyografi.info

Ayşe Arman kitapları

Tüm Ayşe Arman kitapları

Ayşe Arman için yapılan aramalar

Ayşe Arman, Ayşe Arman biyografi, Ayşe Arman hayatı, Ayşe Arman özgeçmişi, Ayşe Arman hakkında, Ayşe Arman doğum yeri, Ayşe Arman fotoğraf, Ayşe Arman video, Ayşe Arman resim, Ayşe Arman kimdir?, Ayşe Arman kaç yaşında?, Ayşe Arman nereli, Ayşe Arman memleketi