FB TW PIN NWS
BioRank 7075

Aylin Nazlıaka

Doğum tarihi : 03.Aralık.1968
Aylin Nazlıaka kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Aylin Nazlıaka doğum yeri : Ankara

Aylin Nazlıaka Biyografisi

Aylin Nazlıaka, 3 Aralık 1968 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Babasının adı Mehmet Kenan, annesinin adı Göksel'dir. T.E.D. Ankara Kolejini bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında da Harvard Üniversitesi “Yükselen Liderler” programını başarıyla tamamladı.
Aylin Nazlıaka, iş hayatına Koç Holding’de başladı. 1992 yılında da 24 yaşındayken Türkiye’nin insan kaynakları alanında faaliyet gösteren ilk şirketlerinden birini kurdu. Genç yaşında yönetim ve insan kaynakları alanında iş dünyasına yön veren kişilerden birisi haline geldi. Gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışında birçok ulusal ve uluslararası kongre, seminer ve panele konuşmacı olarak katıldı.

Bilkent Üniversitesinde insan kaynakları dersi verdi. Birçok ulusal ve uluslararası kongreye konuşmacı olarak katıldı.

Peryön , Özel İstihdam Büroları Derneği ve Endeavor gibi sivil toplum örgütlerinde kurucu üye, yönetim kurulu üyesi, danışma kurulu üyesi gibi etkin roller üstlendi. Canlı olarak yayınlanan “İş ve Kariyer Dünyası” adlı haftalık programı hazırlayıp sundu.

2001 yılında “Yılın İş Kadını”, 2002 yılında “ODTÜ Takdir Ödülü”, 2008 yılında “Yılın Genç İş Kadını”, 2012 yılında “Yılın Milletvekili”, “Yaşama Dokunan İnsan Ödülü” ve “Kadın Platformu Ödülü”, 2013′de “Yılın Politikacısı” ve “Yılın Siyasetçisi” ve 2014 yılında bir kez daha “Yılın Siyasetçisi” ödüllerini almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisinin gençlere hediyesi olan “GenceArtı İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi”nin mimarıdır. 2010-2012 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeliği yapmış, 12 Haziran 2011 Seçimleri’nde TBMM 24. dönem Ankara Milletvekili seçilmiştir. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Karma Parlamento Komisyonu üyesidir.

2015 Genel Seçimleri öncesinde ön seçimi kazanarak tekrar milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yeniden Ankara' dan milletvekili seçildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Fransızca bilen Aylin Nazlıaka, İzzet Nazlıaka ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

1 Kasım 2015 tarihinde tekrar yapılan seçimlerde yeniden Ankara milletvekili seçildi.

Aylin Nazlıaka, "Bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasına ilişkin, "tedbirli" olarak kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edildi. Aylin Nazlıaka, CHP Genel Merkezi'nde, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında toplanan YDK'da, sözlü savunmasını yaptı. 4 Mart 2016 tarihinde CHP'den oy çokluğuyla ihracına karar verildi. CHP'den yapılan açıklamada, Nazlıaka'nın iddiaları iftira olarak değerlendirildi.

Aylin Nazlıaka, bağımsız Milletvekili olarak görevine devam etmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Aylin Nazlıaka hakkında haberler

Tüm Aylin Nazlıaka haberleri

Aylin Nazlıaka için yapılan aramalar

Aylin Nazlıaka, Aylin Nazlıaka biyografi, Aylin Nazlıaka hayatı, Aylin Nazlıaka özgeçmişi, Aylin Nazlıaka hakkında, Aylin Nazlıaka doğum yeri, Aylin Nazlıaka fotoğraf, Aylin Nazlıaka video, Aylin Nazlıaka resim, Aylin Nazlıaka kimdir?, Aylin Nazlıaka kaç yaşında?, Aylin Nazlıaka nereli, Aylin Nazlıaka memleketi