FB TW PIN NWS
BioRank 343

Ayhan Sicimoğlu

Doğum tarihi : 25.Ağustos.1950
Ayhan Sicimoğlu kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Ayhan Sicimoğlu doğum yeri : Niğde

Ayhan Sicimoğlu Biyografisi

Çeşitli televizyon kanallarında hem yapımcılığını, hem sunuculuğunu üstlendiği gezi-kültür programlarıyla geniş kitleler tarafından tanınmıştır.

Ayhan Sicimoğlu, 25 Ağustos 1950 tarihinde Şükriye Sicimoğlu, inşat mühendisi Şahap Sicimoğlu çiftinin oğlu olarak babasının işi dolayısı ile orada oldukları için Niğde’de doğmuştur. Tam adı Ayhan Sinan Sicimoğlu’dur. Bir ablası ve ABD’de yaşayan bir kız kardeşi var. Çocukluğu İstanbul, Moda’da geçmiştir. Kayseri kökenli bir aileye mensup olan Ayhan Sicimoğlu, Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji'nde eğitim gördü. Lise yıllarında okul orkestralarında çaldı. Sonra, Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi'nde ekonomi eğitimi gördü. Mezun olduktan sonra fotoğraf ve film bölümlerinde okumak için İngiltere'ye gitti.

Ayhan Sicimoğlu, daha sonra moda fotoğrafçılığı yapmak için Roma'ya gitti ve İtalyan müzisyen Toni Esposito ile tanıştı, onların müzik gruplarına katıldı, 76-81 yılları arasında Roma’da dört sene yaşadı. 1981 yılında Türkiye’ye döndükten sonra 1981 yılında Erzincan’da askerlik görevini yaptı.

Daha sonra da New York'a yerleşti ve 6 yıl orada babasının tekstil işinde çalışarak yaşadı. 2006 yılında İstanbul’a yerleşti.

Ayhan Sicimoğlu, üniversite yıllarından tanıştığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Galip Boransu gibi isimlerle 1970'li yıllarda İpucu Beşlisi adlı bir funk grubu kurmuşlar ve bir müddet Seyyal Taner ile çalmışlardır. Heyecanlı, Hop Otur Hop Kalk gibi dönemde ses getiren şarkılarda Ayhan Sicimoğlu'nun düzenlemeleri mevcuttur. Grubun düzenlediği şarkılar arasında yer alan Ele Güne Karşı, daha sonra MFÖ grubunun kült şarkılarından biri haline gelmiştir. Bu İpucu Beşlisi adlı grubun 1970'lerin sonunda dağılmasının sonunda Ayhan Sicimoğlu kariyerine ağırlıklı solo olarak devam etmiştir. İlerleyen yıllarda MFÖ grubunun popüler şarkılarından olan Peki Peki Anladık parçasının, Ayhan Sicimoğlu'na ithaf edildiği yakın arkadaşı Mazhar Alanson tarafından açıklanmıştır.

Bir dönem tekstil işiyle de uğraşan Ayhan Sicimoğlu, son yıllarda çeşitli TV kanallarında Ayhan Sicimoğlu ile Renkler adlı gezi-kültür programını yapmakta ve kurmuş olduğu Latin All Stars grubu ile perküsyon performansları sergilemektedir. Ayrıca Joy FM'de Latin Lover isimli radyo programını düzenlemekte ve Hürriyet Seyahat gazetesinde her pazar yazmaktadır. Gezi programlarında beğendiği durumlar için kullandığı "hastasıyım" sözü izleyicileri tarafından da sıklıkla kullanılmıştır.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce konuşabilmektedir.

Ayhan Sicimoğlu’nun Ayşe Sicimoğlu adında bir kızı vardır. Kızı Ayşe Sicimoğlu da kendisi gibi müzikle uğraşmakta ve opera-şan sanatçılığı yapmaktadır. Ayhan Sicimoğlu, Zeynep Sicimoğlu ile evlidir.

2006 yılında ilk solo albümü “Friends & Family” adı ile çıktı. Bu albümde Fahir Atakoğlu’nun piyanoları ve aranjeleri de dikkat çekiyor.

2011 yılında yaptığı ikinci albümü “En Estambul” ise yabancı müzisyenlerin de yer aldığı ve müzisyenin farklı türlerle olan etkileşimlerinin de hissedilebildiği bir albüm. Armando Miranda ve Rodigor Rodriguez’in çeşitli parçalarda karşımıza çıktığı albümde Burcu Güneş, Sibel Tüzün, Esin İris gibi isimlerin vokal performansları da yer almakta.

Aynı zamanda tam bir deniz tutkunu dalgıç olan Ayhan Sicimoğlu Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı görevi de yaptı.

Sicimoğlu’nun sevdikleri; Osmanlı Tarihi, seyahat etmek, iyi yemek, yelken, müzik.

Sicimoğlu’nun sevmedikleri; Fast food, tekno müzik, futbol, kuralsız trafik, sigara, İstanbul tahribatı.

Kitapları :
2018 - Hastasıyım
2013 - Renkli Masallar
2012 - İstanbul - Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya (birçok yazar ile birlikte)

Albümleri :
2011 - En Estambul
2006 - Friends & Family


Kaynak:Biyografi.info

Ayhan Sicimoğlu videoları

Tüm Ayhan Sicimoğlu videoları

Ayhan Sicimoğlu kitapları

Tüm Ayhan Sicimoğlu kitapları

Ayhan Sicimoğlu için yapılan aramalar

Ayhan Sicimoğlu, Ayhan Sicimoğlu biyografi, Ayhan Sicimoğlu hayatı, Ayhan Sicimoğlu özgeçmişi, Ayhan Sicimoğlu hakkında, Ayhan Sicimoğlu doğum yeri, Ayhan Sicimoğlu fotoğraf, Ayhan Sicimoğlu video, Ayhan Sicimoğlu resim, Ayhan Sicimoğlu kimdir?, Ayhan Sicimoğlu kaç yaşında?, Ayhan Sicimoğlu nereli, Ayhan Sicimoğlu memleketi