FB TW PIN NWS
BioRank 8746

August Bebel

Doğum tarihi : 22.Şubat.1840 Ölüm tarihi : 12.Ağustos.1913
August Bebel kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Siyasetçi
August Bebel doğum yeri : Köln, Almanya
Ölüm yeri : Passugg, İsviçre

August Bebel Biyografisi

Alman sosyal demokrat ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin kurucularından olan August Bebel, Almanya'da işçi sınıfı ve kadınların özgürlük mücadelesi denilince en çok dikkat çeken isimlerden biridir.

August Bebel, 22 Şubat 1840 tarihinde Deutz, Köln, Almanya’da yoksul bir aile olan Johann Gottlob Bebel, Wilhelmine Johanna Bebel çiftinin oğlu olarak doğmuştur.

August Bebel, 1860 baharında Leipzig'e yerleşti ve iş hayatına Leipzig'te torna işçiliği yaparak başladı. 1861 yılında bir işçi derneğine girdi. Çalışma koşulları ve dernek yöneticiliği kendisini zamanla sosyalizme, giderek marksist sosyalizme yaklaştırdı. August Bebel, Wilhelm Liebknecht ile birlikte, işçi hareketinin marksist kesimini canlandırdı.

"Alman İşçileri Genel Birliği" başkanı Ferdinant Lasselle'ın 31 Ağustos 1864 tarihinde ölmesi üzerine başkanlığa seçilen Jean Baptista von Schweitzer, İşçi Birliği'ni Prusya-Almanya çerçevesi içinde tutmak istiyordu. Bu tutum August Bebel ile Wilhelm Liebknecht‘in muhalefete geçmesine sebep oldu. Çünkü August Bebel, her şeyden önce enternasyonalci ve Prusya düşmanıydı.

Bebel, uzun çekişme yıllarından sonra 1869 yılında arkadaşı Wilhelm Liebknecht ile birlikte Eisenach'ta, Sosyal Demokrat Parti'yi kurdu. Bu parti, 1864 yılında Londra'da kurulmuş olan Uluslararası Emekçi Birliği'ne dayanmaktaydı.

August Bebel, 1867 yılından ölümüne kadar Alman Meclisi Reichstag'da milletvekili olarak görev yaptı. 1870 Fransız-Alman savaşı patlak verdiği zaman, Alman İşçileri Genel Birliği ile Eisenachlılar birbirlerinden ayrı bir tutum benimsediler. Kuzey Almanya Meclisinde (Reichstag) Ferdinand Lassalle taraftarı olan Jean Baptista von Schweizer, Werner von Fritsch ve Mende savaş ödenekleri lehinde oy kullanırken, Bebel ve Liebknecht çekimser kaldılar. Bu tutumları kendilerine çok pahalıya mal oldu; 1872 yılında vatana ihanetle suçlandılar ve iki yıl hapiste kaldı.

1875 yılında August Bebel ve Wilhelm Liebknecht, kurdukları partiyi Ferdinand Lassalle'ın rakip sosyalist partisiyle birleştirdiler. Yeni kurulan parti, Otto von Bismarck'ın antisosyalist kampanyasına karşın hızla büyüdü. August Bebel, Rosa Luxemburg'un devrimci Marksizmi ve Bernstein'ın sağ kanat revizyonizmini de sıkıca kontrol altına aldı. Böylece, 1912 seçimlerinde oyların büyük bir çoğunluğunu alan Sosyal Demokratlar, Alman Meclisi Reichstag'ın en güçlü partisi durumuna geldiler. 1889'da kurulan II. Enternasyonal'in önderi olan Bebel'in "Alman Köylü Savaşı" (1876), "Kadın ve Sosyalizm" (1879) adlı yapıtları vardır.

1890‘dan başlayarak revizyoncuların artan nüfuzuna karşı mücadeleye girişen Bebel ve onun başında bulunduğu Alman sosyalist hareketi, evrensel bir üne sahiptiler.

August Bebel’in birçok yapıtları yanında, en önemlisi Kadın ve Sosyalizm'dir. Teoride ve Pratikte adlı yapıtı da 1969 yılında Türkçeye çevrilmiştir.

August Bebel, 1864 yılında bir demiryolu işçisinin kızı ile evlendi.

August Bebel, 13 Ağustos 1913 tarihinde Passugg, İsviçre’de 73 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1876 - Alman Köylü Savaşı
1879 - Kadın ve Sosyalizm
1883 - Hz Muhammed Ve Arap Kültürü
1914 - Hayatım ( Aus Meinem Leben)


Kaynak:Biyografi.info

August Bebel kitapları

Tüm August Bebel kitapları

August Bebel için yapılan aramalar

August Bebel, August Bebel biyografi, August Bebel hayatı, August Bebel özgeçmişi, August Bebel hakkında, August Bebel doğum yeri, August Bebel fotoğraf, August Bebel video, August Bebel resim, August Bebel kimdir?, August Bebel kaç yaşında?, August Bebel nereli, August Bebel memleketi