FB TW PIN NWS
BioRank 8518

Aristide Maillol

Doğum tarihi : 08.Aralık.1861 Ölüm tarihi : 27.Eylül.1944
Aristide Maillol kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Heykeltraş
Aristide Maillol doğum yeri : Banyuls-sur-Mer, Fransa
Ölüm yeri : Banyuls-sur-Mer, Fransa

Aristide Maillol Biyografisi

Fransız heykeltıraşı Aristide Maillol'un önemli eserlerinin konularının hemen hepsi kadın vücudu şeklinde, "klasik" görüşün en önemli kabul ettiği kalıcı değişmez formlarda eserlerdi.

Aristide Maillol, 8 Aralık 1861 tarihinde Fransa'nın güney-doğusunda Pirene Dağları kuzeylerinde Banyuls-sur-Mer’de doğmuştur. Tam adı Aristide Joseph Bonaventure Maillol’dır. Genç yaşlarda ressamlığa merak sardı. Lise eğitimini Perpignan'da "Francois Arago Lisesi"'nde yaptı. 1881 yılında sanat eğitimi almak için Paris'e gitti. Çeşitli güzel sanat akademilerine müracaat ettikten sonra 1885'te École des Beaux-Arts tarafından kabul edildi.

Aristide Maillol, bu akademide resim öğrenirken hocaları Jean-Leon Gerome ve Alexandre Cabanel idi. O yıllarda arkadaş olduğu Paul Gauguin, onu dekoratif sanatlara ilgilendirmeye başladı. Bu dekoratif sanatlara olan ilgisi onu dokuma duvar halısı hazırlama sanatına yönetti.

1893 yılında doğduğu kasaba olan Banyuls'ta bir dokuma duvar halısı atölyesi açtı. Bu atölye çok geçmeden çok yüksek teknik ve estetik nitelik gösteren eserler üretmesi ile ün yaptı. Bu sırada Aristide Malliol bu çok eski sanatı yeniden yaratmak için derin araştırma yapmaktaydı. Kullanmak istediği eski antik tabii boyaları bulmak için bir yerel eczacıdan sağladığı eski bir yazma kitap ile bir yerel bir şifalı bitki arayıcı biri ile birlikte dağları, yamaçları gezdi.

Bu şifalı bitki arayıcı genç kız (Clothilde Narcisse) ile çok geçmeden evlendi ve ilk çocukları Lucien doğdu. Dokuma duvar halı üretimi başarılı olmakla beraber daha çok uygulamalı ve ticarî bir uğraş olduğu için Aristide Mailliol'un sanat hevesini karşılayamamaktaydı. 1895 yılında küçük pişmiş toprak heykelcikler yapmaya başladı ve heykelciliğe merakı gittikçe arttı ve dokuma duvar halıcılığına odaklanmaktan ayrılmaya başladı. Evlenip çocukları olunca Aristide Mailiol ailesi ile Paris'e geri döndü ve çalışmalarını heykelcilik üzerine odaklandı. Paul Gauguin ve George-Daniel de Monfreid ile "Nabiler" post-empresyonist akımına girdi ve heykeltıraş ve ünlü öğretmen Antoine Bourdelle'in derslerine gitmeye başladı.

Bu etkiler altında klasik formda heykeller hazırlamaya başlayan Aristide Maillol’a 1899 yılında Rumen Prenses Bibescu çalışmalarına malî destek sağlamaya başladı. İlk büyük şahsi sergisini 15-30 Haziran 1902'de Paris'te "Vollard Galerisi"'nde yaptı. Daha sonra eserleri satılmaya başladı.

1902'den itibaren Kont Kessler ve 1909'da Rus koleksiyoncusu İvan Morozov mali destek sağlamaya başladı. 1905 yılında Paris'te "Automn Lounge" sergilediği La Méditerranée (Akdeniz) heykeli büyük ilgi çekti. Kessler'e Le Désir (Arzu) ve Le Cycliste (Bisikletçi) heykellerini, Morozov'a Les Quatre saisons (Dört mevsim) eserlerini 1909'da sattı.

Hayatta iken Aristide Maillol'un en önemli eser sergileri 1913 yılında Hollanda'da Rotterdam'da; 1925 yılında Buffalo (ABD)de, 1933 yılında İsviçre'de Basle'de retrospektif ve 1937 yılında büyük retrospektif sergi Paris'te Maillol Petit Palais'te adı altında açılmıştır.

1939 yılında La Riviere (Nehir) adlı eserini bitirdikten sonra Eylül ayında memleketi Banyuls’a taşındı. 1940 yılında Harmonie adlı eserini burada hazırlamaya başladı ama bunu bitiremedi. 7 Eylül 1944 tarihinde bir fırtınalı günde ressam Raoul Dufy'yi ziyaretten dönmekte iken yolcu olarak bindiği bir otomobil Banyuls'un birkaç km dışında yoldan çıkıp devrildi ve 83 yaşında olan Malliol bu kazada hayatını kaybetti. Mezarı bu kazanın olduğu yerdedir.

Aristide Maillol, 27 Eylül 1944 tarihinde Banyuls-sur-Mer, Fransa’da 83 yaşında trafik kazasında ölmüştür.

Aristide Maillol'un önemli eserlerinin konularının hemen hepsi kadın vücudu şeklinde, "klasik" görüşün en önemli kabul ettiği kalıcı değişmez formlarda eserlerdi.

Kaynak:Biyografi.info

Aristide Maillol için yapılan aramalar

Aristide Maillol, Aristide Maillol biyografi, Aristide Maillol hayatı, Aristide Maillol özgeçmişi, Aristide Maillol hakkında, Aristide Maillol doğum yeri, Aristide Maillol fotoğraf, Aristide Maillol video, Aristide Maillol resim, Aristide Maillol kimdir?, Aristide Maillol kaç yaşında?, Aristide Maillol nereli, Aristide Maillol memleketi