FB TW PIN NWS
BioRank 8149

Anton Dvorak

Doğum tarihi : 08.Eylül.1841 Ölüm tarihi : 01.Mayıs.1904
Anton Dvorak kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Besteci
Anton Dvorak doğum yeri : Bohemya, Avusturya İmparatorluğu
Ölüm yeri : Prag, Çek Cumhuriyeti

Anton Dvorak Biyografisi

Orkestra yönetmeni ve komposizyon öğretmeni olan Dvorak, ilk Bohamyalı besteci olmuştur.
Babası Frantisek otel işletmecisi, annesi Margith ise güsel sesli bir kadın olan Dvorak ailesine, Anton 1841 yılında katıldı.

İlk müzik derslerini ilkokul öğretmeninden alan Dvorak, güzel şarkılar söylüyor, dans ediyor ve kemanda çalıyordu.

Liseyi bitiren Dvorak, 1857’de Prag’daki org okuluna başladı.Viyola çalarak ve özel dersler vererek iki yıllık eğitimini ailesinden para yardımı almadan bitirdi.

1862 yılında Prag Ulusal Tiyatrosu Orkestrası'na keman ve viyolacı olarak atandı.Görev yaparken tecrübe kazanan, çalgıları ve birbiriyle olan ilişkilerini tamamen öğrenen sanatçı, büyük bir istekle besteler yapmaya başladı.

1863’den sonra tarihsel bir savaş şiirinden esinlenerek “Chor-Himnus” adlı güzel bir kantat besteledi.Bu eserin bir tiyatro sahnesinde 300 kişilik bir koro tarafından söylenmesi, ününü Bohemya sınırları dışına çıkardı.

Bu başarının üzerine devlet Dvorak’a birkaç yıllık burs ayarladı.Bu sırada 22 yaşında olan sanatçı, piyano çalan soprano, Cermak adında şarkıcı bir kız ile evlendi.

1877’de Stabat Mater adlı bir koro parçası İngiltere’de çok beğenildi ve sanatçı İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin “Fahri Doktorluk” payesi verildi.

1879’da keman, viyolonsel ve 1880’de Çigan şarkıları ile 1887’de Schubert gibi Lied’leri yazmaya başladı.

Bunun yanı sıra Moldavya dansları, Slav dansları gibi sevilen eserlerde yazdı.

1891’de Prag Konservatuarında bestecilik öğretmeni olarak çalışmaya başladı.Bundan bir yıl sonra New York Ulusal Konservatuarı'nın daveti üzerine Amerika’ya gitti.

Amerika’da şair H.W.Longfellow’un “Hrawatha” şiirinden esinlenerek “Yeni Dünya’dan” adlı 5.senfonisini besteledi.

Amerika’da kaldığı süre içinde birçok eserler verdi ve ünü gittikçe arttı, fakat Dvorak 1995 yılında yurdunun özlemine dayanamayarak Prag’a döndü.

Prag’da sanatçıya “Sanat Nişanı” ve “Fahri Doktorluk” payesi verilerek onurlandırıldı.

Prag konservatuarına ve Artistik Kuruluşuna müdür oldu.Sanatçı 1904 yılında ilk kez Çek Müzik Festivali'ni düzenledi.Fakat festivalin başladığı akşam Dvorak aniden hastalanarak 1904 yılında Prag’da öldü.

Bazı Yapıtları: Yaylılar Kenteti, Hymnus, Dört Sırp Şarkısı, King and Collier, Dört Vokal Düet, Vanda, Selma Sedlak, Orkestra Süiti,Üç Slav Rapsodi, Slav Dansları, Festival Marşı, Dimitri, Scherzo Capriccioso, St.Ludmilla, Otello Vuertürü, Yeni Dünya’da, Humoresque, Cerl a Kaca, Rusalka, Armida.

Kaynak:Biyografi.info

Anton Dvorak için yapılan aramalar

Anton Dvorak, Anton Dvorak biyografi, Anton Dvorak hayatı, Anton Dvorak özgeçmişi, Anton Dvorak hakkında, Anton Dvorak doğum yeri, Anton Dvorak fotoğraf, Anton Dvorak video, Anton Dvorak resim, Anton Dvorak kimdir?, Anton Dvorak kaç yaşında?, Anton Dvorak nereli, Anton Dvorak memleketi