FB TW PIN NWS
BioRank 344

Ali Taran

Doğum tarihi : ??.??.1952
Ali Taran kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Reklamcı
Ali Taran doğum yeri : Kepirtepe, Lüleburgaz , Kırklareli

Ali Taran Biyografisi

Ali Taran, 1952 yılında Kırklareli’nin ilçesi Lüleburgaz’da doğmuştur. Bedia Taran ve Selahattin Taran’ın iki oğlundan biridir. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. 1970 yılında reklamcılığa başladı. Pek çok ajansta metin yazarı ve kreatif direktör olarak çalıştı. (Göreme Reklam, Taran Reklam, Erta Reklam, Tivi Reklam, Delta Ajans, Ajans Ada, Cenajans, Link Ajans, Pars McCann, Birleşik Reklamcılar, Merkez Ajans ve Ali Taran Creative Workshop)
Her biri yayınlandığı dönemde etki yapan, hafızalara adeta kazınan ve üzerinde olumlu olumsuz, çokça konuşulan: çakar çakmaz çakan çakmak “Tokai”, Önce hüplet, sonra gümlet “Caprisun”, Ali Desiderolu “Derby”, Fatih Terimli “Tadelle”, Dıh dıh dıh, eyi günler-“Yapı Kredi”, En güzel boya, en güzel kırmızı-“Filli Boya”, Cem Yılmaz’la birlikte imza attığı “Türk Telekom” reklamları, Tamamen duygusal-“Telsim”, Banu Alkan’lı “İxir”, Aganigi Naganigili Fındık, Artık çok oluyoruz-“Mavi Jeans” ve Cem Uzan seçim kampanyası ve Genç Arko traş kolonyası da Ali Taran projesidir.

Taran, 2002 seçimlerinde Cem Uzan’ın başkanlığını yaptığı Genç Parti’nin seçim kampanyasını yürüttü.

Türkiye’deki herkes tıraştan sonra yüzüne kolonya sürer. Bildiğin 80 derecelik kolonya. Sürdükten sonra alev alev yanar yüzü, kıpkırmızı olur. Efendim, alkol cildi yaşlandırıyormuş. Bu lafları geçiniz! Kolonyayı kullanan insana sorarsanız, Mikrobu öldürüyor der. Türkiye’de erkekler tıraş olur mu? Olur! Tıraştan sonra ne sürerler? Kolonya… Hadi, şimdi biz bu kolonyayı başka bir şişenin içine koyalım, ona da tıraş kolonyası diyelim der ve Arko traş kolonyası markasını çıkarır.

Kendisi hakkında bilgi veren bazı söyledikleri;

Anne de baba da öğretmen, resim öğretmeni. Babam Köy Enstitülü. Babam, sanat tarihi ve el işi öğretmeni. Onu tarif edersem, sanat tutkusu, kültür tutkusu ve dürüstlük gibi kavramlardan söz etmem gerekiyor. Orta halli bir memur ailesiydik, ama babam bizi İtalyan Kültür’e, Fransız Kültür’e, sinemalara ve tiyatrolara götürürdü. Akşamları bizi uyutmak için İnce Memed’i okurdu.

- Hakiki ve iyi bir patronum. Bizde çalışanlar iyi kazanır. Ama çok büyük bir disiplin vardır bizim ajansta. Herkes güzel giyinmek ve bakımlı olmak zorundadır. Kadınlar, kışın ojelerine kadar. Salaş görüntü bile bir şıklığın içinde olmalıdır. Ve 6′da herkes işi bırakmak zorundadır. Kuraldır. Ajansta kalmak yok, gideceksin…

- Akademide bir arkadaşım vardı, “Sen çok gırgır şeyler yapıyorsun. Ben bir reklam bürosunda çalışıyorum, sen de denemek ister misin?” dedi. Kamuran’ın abisi Kenan, Kenan Çizer. Yüksel Ünsal’a götürdü beni. Tivi Reklam, sektörün gelmiş geçmiş en iyilerinden. 4000 lira maaşla işe başladım. Babam çok kızdı, çünkü 1. dereceden devlet memuruydu ve 2700 lira alıyordu. “Bu ülkenin dengesizliği işte buradan geliyor!” gibi şeyler söylemeye başladı, annem susturdu onu: “Bırak, oğlana vermişler işte. Sana ne oluyor. Reklamcısınız, neden içki içmiyorsunuz? Neden sizi barlarda görmüyoruz?” diyorlar. Reklamcının prototipi yok bunu kimseye anlatamıyorum. “Pembe peruk takıp, Taksim’de dolaşıyormuşsunuz, halkın nabzını tutmak için…” Valla, Taksim’de pembe perukla dolaşırsanız, halkın nabzını değil başka şeyini tutarsınız. Sinirlendiriyorlar bazen beni…

Senaryosunu Ali Taran’ın yazdığı “No Ofsayt” adındaki sinema filmi 2009 yılında vizyona girdi.

2009 – 2010 yıllarında 1. Sezon ve 2010 – 2011 yıllarında 2. Sezon “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile beraber jürilik yapmıştır.

Acun Ilıcalı ise 2 yıl yetenek yarışmasında jüri görevi verdiği ve “Abi” diye hitap ettiği Ali Taran, Selma Ann Desmond ile evliyken çiftle ailecek görüşüyordu. Ancak Taran, Desmond’dan boşanıp 18 gün sonra da Bodrum’da Ayşe Özyılmazel ile gösterişli bir düğün yapınca Ilıcalı, Taran’la iş ve özel ilişkisini kesti. Boşandığı eşi Selma Ann Desmond 23 Kasım 2011 tarihinde kanserden öldü.

İki çocuk babası olan Ali Taran, 1990 yılında evlendiği 21 yıllık eşi Selma Ann Desmond'dan boşanmasının ardından, 18 gün sonra 1 Temmuz 2011 tarihinde Şarkıcı Neco’nun kızı Ayşe Özyılmazel ile evlendi. 1 yıl kadar süren bu evlilikte de mutluluğu yakalayamayan Ali Taran 27 Nisan 2012'de Ayşe Özyılmazel'den ayrılmıştır.

İlk eşi Selma Ann Desmond'dan Kuzey Taran (d.1990) adında oğlu ve Burçak (d.1973) adında bir kızı vardır.

Ali Taran 40 yılı aşkın ‘reklamcılık’ ömrünün 23 yılını Ali Taran Creative Workshop / ATCW olarak yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Ali Taran 2014 yılında Mazhar Alanson'un eşi Biricik Suden'in tanıştırdığı Doğuş Radyo Projeler Müdürü Beyza Karaoğlan ile birlikte oldu. 18 Mart 2016 tarihinde Beyza Karaoğlan ile evlendi.

Ali Taran, 2016 yılında Acun Ilıcalı'nın kanalı Tv8'de yayınlanan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasının jürisi oldu. Jüri üyesi olarak Yetenek Sizsiniz Türkiye'de Eser Yenenler devam ederken, Murat Boz yerine Ali Taran, Özgü Namal yerine de Seda Bakan jüri koltuğuna oturdu.

Ali Taran, 14 Ekim 2017 tarihinde başlayan "Yetenek Sizsiniz Türkiye" yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile birlikte jüri olarak görev aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2009 - No Ofsayt (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2009 - No Ofsayt (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ali Taran için yapılan aramalar

Ali Taran, Ali Taran biyografi, Ali Taran hayatı, Ali Taran özgeçmişi, Ali Taran hakkında, Ali Taran doğum yeri, Ali Taran fotoğraf, Ali Taran video, Ali Taran resim, Ali Taran kimdir?, Ali Taran kaç yaşında?, Ali Taran nereli, Ali Taran memleketi