FB TW PIN NWS
BioRank 8283

Ahmet Lokurlu

Doğum tarihi : ??.??.1963
Ahmet Lokurlu kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Ahmet Lokurlu doğum yeri : Kars

Ahmet Lokurlu Biyografisi

Almanya'da bulunan Solitem şirketinin kurucu sahibidir.

Ahmet Lokurlu, 1963 yılında Kars’da doğmuştur. Kars’da doğduktan sonra hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçirdi. 1987 yılında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1993 yılında Almanya Essen Üniversitesi'nde Enerji ve Proses Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Bu arada da Rusya Bilimler Akademisi'nde bir yıl çeşitli araştırmalar yaptı. 1996 yılında Almanya'da Aachen Teknik Üniversitesi'nde endüstri mühendisliği mastırını tamamladı. 1998 yılında Essen Üniversitesi'nde yakıt hücreleri konusunda doktorasını yaptı.

1998 yılından beri Almanya’da Jülich Araştırma Merkezi'nde çalışmaktadır.

Almanya’da geçirdiği üniversite yılları sırasında tasarladığı teknoloji sayesinde güneş enerjisini kullanıldığı soğutma sistemleri icat eden ve daha sonra bu alanda faaliyet gösteren bir firma kuran Akademisyen-İş adamı Ahmet Lokurlu, 13 yıl içinde dünyanın 7 ülkesinde 13 güneş parkı kurdu.

Uzun yıllardan beri Almanya’da yaşayan Ahmet Lokurlu, Almanya’da Üniversitede enerji ve proses, endüstri, makine mühendislikleri alanlarında eğitim aldı.

Ahmet Lokurlu, 1993 yazında Türkiye’de tatil yaparken güneşte fazla kalıp vücudunda yanıkların oluşmasıyla aklına fikirker gelir. Aklına gelen ilk soru “tükenmeyen enerji kaynağı güneşin, enerjisini dönüştürerek soğutmada kullanabilmek mümkün mü?” olur.

Başlangıçta sistem üzerinde hobi olarak çalışan Ahmet Lokurlu, çalışmalarına 1993 yılında başlayarak 1998 yılında çalışan bir sistem icat etti.

1999 yılında Merkezi Almanya’da Aachen şehri yakınlarında Solitem şirketini kurar ve kendi şirketi bünyesinde dünya genelinde bütün insanlığa sunmak için çevreyi koruyan ve insanlığa kazanç getiren bir teknoloji geliştirir. SOLITEM’in diğer ayağı da Türkiye’dedir. Şirket yüksek uzmanlık gerektiren know-how’ını kendi güncel buluşlarıyla kuvvetlendirerek çevre dostu enerji tedarik sistemlerinin geliştirilmesi alanında dünya lideri oldu.

SOLİTEM, yüksek sıcaklıklarda güneş enerji teknolojisinin, bina ve fabrikaların mevcut enerji sistemine entegrasyonunu sağlar. Ayrıca, güneş enerjisiyle iklimlendirme, ko-jenerasyon sistemleri, güneş enerjisiyle proses ısı üretimi ve kullanımı, micro turbinlerin tahrik sistemleri gibi mühendislik çözümleri de SOLİTEM’in müşterilerine sunduğu hizmetlerdir.

Ayrıca SOLITEM kendi geliştirdiği ve patentini aldığı güneş enerjisi kullanan soğurmalı soğutma ünitesi ile çalışan enerji tedarik sistemleri ile dışarının sıcaklığını kontrol ederek çalışan bina iklimlendirme sistemleri kurar. Bu sistemler zararlı emisyonların azaltılmasında sıra dışı bir avantaj sunarken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar.

Almanya ve Türkiye dışında KKTC, Ürdün, Fas, İtalya, Meksika’da da sistem kurdu.

“Çevrecilik Oscarı” olarak tanımlanan Dünya Enerji Ödülü’ne layık görülen Dr. Ahmet Lokurlu, ödülünü dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın elinden aldı.

Dünya kamuoyunda büyük ilgi gören sistem bunun yanı sıra Avrupa Güneş Enerjisi Ödülü, Dünya Küresel Enerji Ödülü, Küresel 100 Eco-Tech Ödülü, Harikalar Dünyası Ödülü gibi birçok ödüle de layık görüldü. Lokurlu ayrıca 2005’te Almanya’nın ‘en yaratıcı kişisi’ unvanına da sahip oldu.

Ahmet Lokurlu, evlidir ve bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Lokurlu için yapılan aramalar

Ahmet Lokurlu, Ahmet Lokurlu biyografi, Ahmet Lokurlu hayatı, Ahmet Lokurlu özgeçmişi, Ahmet Lokurlu hakkında, Ahmet Lokurlu doğum yeri, Ahmet Lokurlu fotoğraf, Ahmet Lokurlu video, Ahmet Lokurlu resim, Ahmet Lokurlu kimdir?, Ahmet Lokurlu kaç yaşında?, Ahmet Lokurlu nereli, Ahmet Lokurlu memleketi