FB TW PIN NWS
BioRank 9188

Abiy Ahmed Ali

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1976
Abiy Ahmed Ali kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Abiy Ahmed Ali doğum yeri : Beshasha, Etiyopya

Abiy Ahmed Ali Biyografisi

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, 2019 yılı Nobel Barış Ödülünün sahibi oldu.

Abiy Ahmed Ali, 15 Ağustos 1976 tarihinde Etiyopya’da Agarom, Oromia yakınlarında bulunan Beshasha kasabasında doğmuştur. Abiy, dört karısı olan babasının 13. Çocuğudur. Babası Müslüman iken annesi Hıristiyan’dır. Abiy'in Hıristiyan olan annesi Tezeta, babası Ahmed Ali'nin dördüncü karısıydı. Birlikte Abiy'in en küçük olduğu altı çocuğu var. Müslüman bir baba ve Hıristiyan bir anne tarafından yetiştirilen, bölünmelere karşı hoşgörü ve anlayış değerleri erken yaşlarda ona aşılandı.

Addis Ababa University'de Master of Science in Information Technology’de veMicrolink Bilgi Teknolojileri Kolejinde lisansını yaptı. Yüksek lisansını Londra'da Greenwich Üniversitesinde tamamladı. ABD, Ohio'da bulunan Ashland Üniversitesinde MBA (Master of Business Administration - İşletme Yüksek lisansı) eğitimi aldı.

Abiy Ahmed Ali, , ilk olarak Dergue Sosyalist rejimine karşı silahlı mücadeleye katıldı. Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri'nde görev yaparken 1991–2010 yılları arasında Etiyopya Ordusunda yarbay rütbesine kadar yükseldi.

2008-2010 yılları arasında Bilgi Ağı Güvenliği Ajansı başkanlığını yürüten Abiy Ahmed Ali, 2015 ile 2016 yılları arasında hükümette yer alarak Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; Bilgi Ağı Güvenlik Ajansı'nın kurucusu ve hükümet araştırma enstitüsü Bilim ve Teknoloji Bilgi Merkezi Başkanı görevini üstlenmiştir. Ayrıca, Abiy Ahmed Ali 27 Mart 2018 tarihinden itibaren Etiyopya Halk Devrimci Demokratik Cephesi'nin liderliğini yürüttü.

Ülke genelinde yaşanan huzursuzluk ve gösteriler sonucu 11 Mart 2018 tarihinde istifa eden dönemin başbakanı Hailemariam Desalegn'nin ardından 2 Nisan 2018 tarihinde başbakanlık makamına getirilmiştir. Abiy Ahmed Ali, Afrika ülkesi Etiyopya'da 2 Nisan 2018 tarihinden bu yana başbakanlık makamında bulunmaktadır.

Abiy Ahmed Ali, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'nin dördüncü Başbakanıdır.

Abiy Ahmed Ali, Zinash Tayachew ile evlidir. 3 kız çocuğu vardır ve Ağustos 2018'de bir erkek çocuğu evlat edinmiştir.

Etiyopya ve Eritre sınır ihtilafı nedeniyle 1998-2000 yılları arasında savaşmıştı. İki ülke ilişkileri Temmuz 2018'de yeniden tesis edilmişti. Komşu Eritre ile tarihi bir yakınlaşma ve barış anlaşması imzalandı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Etiyopya ile Eritre arasındaki savaşı sonlandırmak için gösterdiği çaba nedeniyle 2019 yılı Nobel Barış Ödülünün sahibi oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Abiy Ahmed Ali için yapılan aramalar

Abiy Ahmed Ali, Abiy Ahmed Ali biyografi, Abiy Ahmed Ali hayatı, Abiy Ahmed Ali özgeçmişi, Abiy Ahmed Ali hakkında, Abiy Ahmed Ali doğum yeri, Abiy Ahmed Ali fotoğraf, Abiy Ahmed Ali video, Abiy Ahmed Ali resim, Abiy Ahmed Ali kimdir?, Abiy Ahmed Ali kaç yaşında?, Abiy Ahmed Ali nereli, Abiy Ahmed Ali memleketi