FB TW PIN NWS

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

2021-11-07
Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

TBB’nin 4-5 Aralık 2021 tarihinde Ankara’da yapılacak genel kurulunda mevcut başkan Metin Feyzioğlu’nun karşısına çıkacak isim belli oldu. Baro başkanlarının ‘çoklu baro’ yasasına karşı yaptığı eylemde aktif rol alan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada TBB Başkanlığı’na adaylığını duyurdu.

Covid-19 salgını gerekçesiyle bir yıl ertelenen Türkiye Barolar Birliği (TBB) seçimleri, 4-5 Aralık tarihlerinde Ankara'da yapılacak.

Mevcut TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yeniden aday olduğu öğrenilen seçimlerde, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’nın başı çektiği 50’nin üzerinde baro da ortak aday çıkaracak.

Eskişehir’de 7 Kasım 2021 tarihinde yapılan toplantıda barolar, ortak aday konusunda Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ismi üzerinde uzlaştı.

Erinç Sağkan, şunları belirtti:
“Hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının teminatı, şeffaf, adil ve katılımcı bir TBB’yi yeniden var etmek için 4-5 Aralık 2021 tarihinde yapılacak Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nda birlik başkanlığına adaylığımı, tüm kamuoyuna büyük bir heyecan ve saygı ile bildiririm. Savunmanın ağır ve organize bir saldırı altında yargı üçlemesinden soyutlanmaya ve parçalanmaya çalışıldığı bu dönemde, tüm baroların katkı ve katılımı ile savunmayı yeniden vazgeçilmezliğine ve saygınlığına hep birlikte kavuşturacağız.”

Baroların karşı çıktığı ‘çoklu baro’ yasasıyla TBB seçimlerinin kaderini de etkileyecek değişiklik yapıldı. Daha önce barolar, TBB Genel Kurulu’nda, üye sayıları oranında temsil ediliyordu. Çoklu baro yasasıyla TBB’nin 477 olan delege sayısı 348’e düşürüldü. En çok üyeye sahip İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının temsil gücü azaltıldı. İstanbul Barosu’nun delege sayısı 137'den 14’e, Ankara Barosu’nun delege sayısı 53’ten 8’e ve İzmir Barosu’nun delege sayısı 30’dan 5’e düşürüldü. Daha az üyeye sahip Anadolu barolarının ise delege sayısı arttırıldı.

Kulislerde bu değişikliğin Metin Feyzioğlu için yapıldığı konuşuldu. Ayrıca yasayla 5 binin üzerinde avukat olan şehirlerde 2 bin avukatın imzasıyla ikinci baro kurulabileceği düzenlendi. Ankara ve İstanbul’da kurulan ikinci baroların Metin Feyzioğlu’nu desteklemesi bekleniyor.

348 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçimlerde, geçen yıl yasalaşan ‘çoklu baro’ düzenlemesi kapsamında delege sayısı artırılan Anadolu baroları, büyük rol oynayacak.

Söz konusu düzenleme yasalaşmadan önce TBB’nin toplamda 477 delegesi vardı. Bu delegelerden 137'si İstanbul, 53'ü Ankara, 30'u ise İzmir’e aitti. Yeni düzenlemeyle TBB delege sayısı 348’e düşürüldü.

Böylece delege sayıları doğal delege olan baro başkanlarıyla birlikte İstanbul Barosu'nda 14’e, Ankara Barosu'nda 8’e, İzmir Barosu'nda 6’ya, Antalya Barosu'nda ise 5’e düşürüldü. Bu da TBB seçimlerinde Anadolu barolarının etkinliğini artırdı. TBB seçimlerinde üç de doğal delege var.

Metin Feyzioğlu’nun özellikle Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerindeki iktidara yakın barolar tarafından destekleneceği konuşuluyor.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na, "iktidara yakınlığı ve bağımsız yargıdan koptuğu" gerekçesiyle barolar arasında ciddi tepki var. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'nın da aralarında bulunduğu 45 baro, bugün Eskişehir’de toplanarak Metin Feyzioğlu’na karşı ortak aday formülü üzerinde tartıştı. Toplantı sonunda barolar, ortak aday konusunda Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ismi üzerinde uzlaştı. Toplantıya katılmayan bazı baroların da Sağkan’a destek verdiği ifade edildi. Ancak bu konuda son sözü delegeler söyleyecek.