FB TW PIN NWS

Friends


Friends (1994)
Friends Afiş
  Dizi Hakkında  Tür : Komedi, Romantik
  Yönetmen : -
  Görüntü Yönetmeni : -
  Yapımcılar : David Crane, Marta Kauffman
  Açılış Müziği : Rembrandts - I'll Be There For You
  Yapım : 1994,.. ABD, 22 dk./Bölüm
  Gösterim Tarihi : 1994 - 2004

 Asla yeterince arkadaş edinemezsin!


Manhattan, New York'ta yaşayan 20'li yaşların sonları ila 30'lu yaşların başlarındaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamları. Yayına başladığı 1994 senesinden itibaren çok büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur.


Oyuncular


Jennifer Aniston (Rachel Greene), Courteney Cox (Monica Geller), Lisa Kudrow (Phoebe Buffay), Matt LeBlanc (Joey Tribbiani), Matthew Perry (Chandler Bing), David Schwimmer (Dr. Ross Geller)


Karakterler


Rachel Green: Monica'nın eski arkadaşı. Zengin bir ailenin şımartılmış kızı olan Rachel, düğün gününde nişanlısının kendisini aldatmış olduğunu öğrenerek düğünden kaçar ve baba evini de terkeder. Eski arkadaşı Monica ve arkadaşları ile karşılaşınca ev arkadaşı arayan Monica'nın evine yerleşir. Önceleri arkadaş grubunun müdavimi oldukları Central Perk adındaki kafede garsonluk yapar, sonradan ise moda sektörüne girerek orada bir kariyer oluşturur. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Ross ile uzun süreli, Joey ile kısa süreli bir ilişkisi olur. Ross'tan Emma adında bir çocuğu olur.


Monica Geller: Ross'un kızkardeşi, Rachel'in eski arkadaşı, Phoebe ile eski ev arkadaşı. Mesleği aşçılıktır. Obsesif, temizlik meraklısı ve iddialı, yenilgiden hoşlanmayan bir kişiliği vardır. Eskiden obeziteden muzdarip iken sonradan zayıflamıştır. Ailesi tarafından genellikle Ross kadar sevilmemektedir. Ufak çaplı lokantalarda başlayan kariyeri sonunda lüks bir lokantanın baş şefliğine kadar gider. İlerki bölümlerde Chandler ile evlenirler.


Phoebe Buffay: Monica'nın eski ev arkadaşı. Masözlük ve müzisyenlikle uğraşır. Ergenlik çağında sokakta evsiz hayatı yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Çocuk ruhludur; değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Hayvansever ve vejeteryendir, ayrıca zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati besler. Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta onan Phoebe'nin bu şarkılarından en sevilmiş olanı "Smelly Cat" (Kokan kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Kardeşinin eşi için taşıyıcı annelik yapmış, üçüz doğurmuştur.


Joey Tribbiani: Chandler'in ev arkadaşı. Mesleği aktörlüktür. Genellikle ufak tefek oyunculuk işleri almasına rağmen en uzun soluklu işi bir pembe dizide oynadığı doktor rolüdür. Yemeğe ve kadınlara düşkündür. Fazla zeki ve entellektüel sayılmaz. Sevecen karakteri ile arkadaşları arasında sevilir. Çapkınlık maceralarında kullandığı "How u doin" repliği ile de tanınır. Rachel ile kısa süren bir ilişkisi olmuştur.


Chandler Bing: Ross'un üniversiteden yurt arkadaşı, Joey'in ev arkadaşı. Maaşlı çalışan bir şirket elemanıdır, çalıştığı işin ne olduğu pek açık değildir, en yakın arkadaşları dahi bilmez. Sık sık yaptığı soğuk esprileri ile bilinir. Küçük yaşta ailesi ayrılmıştır, sebebi babasının eşcinsel olmasıdır. Bu olay Chandler'de bir travma yaratmış, ailesinin boşanma kararını açıkladıkları Şükran Günü'nden bu yüzden nefret etmekte ve eşcinsel zannedilmekten ölesiye korkmaktadır, lakin sık sık da öyle zannedilir. İlerki bölümlerde Monica ile evlenmiştir.


Ross Geller: Monica'nın ağabeyi, Chandler'in üniversiteden yurt arkadaşı. Paleontologdur, önceden bir müzede çalışırken ardından üniversitede öğretim üyesi olmuştur. Arkadaş grubunun entellektüel karakteri olan Ross, bu konudaki aşırı gayreti ve özellikle dinozorlara olan sevgisi ve bu konuda sürekli konuşabilmesi yüzünden bazen arkadaşları ile uyum sorunu yaşar. Aşk hayatı pek iyi gitmez. İlk evlendiği eşi lezbiyenliği seçip kendisinden boşanır ve Ross'un diğer ilişkileri de hep kötü bitmiştir. ailesinin favori çocuğu olması kardeşi Monica'yı üzmektedir. Rachel ile uzun süreli, çok inişli çıkışlı bir ilişkisi olmuştur ve Emma adında bir kızları vardır.


Fotoğraflar © Warnerbros.
Ek'ler
Giriş Müziği: Rembrandts - I will Be There For You