FB TW PIN NWS
BioRank 3454

Zeynep Özyağcılar

Doğum tarihi : 09.Ekim.1985
Zeynep Özyağcılar kaç yaşında : 39
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Zeynep Özyağcılar doğum yeri : İstanbul

Zeynep Özyağcılar Biyografisi

Zeynep Özyağcılar, 9 Ekim 1985 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası sinema oyuncusu Erdal Özyağcılar, annesi ise sinema oyuncusu Güzin Özyağcılar’dır. Emrah (d.1972) adında bir abisi vardır. 2001 yılında Saint Michel Fransız Lisesinde lise eğitimine başladı. Bu dönemde balenin yanı sıra Manuel Reina’dan Flamenko ve Candaş Baş’tan Modern Dans dersleri aldı. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarını kazandı. Burada ses, diksiyon, dans, Solfej, Eskrim doğaçlama, Sahne, Sanat Tarihi, Mitoloji, Estetik, Dramaturji Tiyatro tarihi ve Dekor kostüm eğitimi aldı. 2008 yılında Mehmet Birkiye’nin yönettiği Fesleğen Çıkmazı ve Suat Özturna’nın yönettiği Moskova Geceleri oyunlarıyla İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuarından mezun oldu.
2002 yılında Murat Ali Mandacı ile birlikte Latin dansları çalışmalarına başladı. Ardından İsmet Müftüoğlu ile Latin Amerikan danslarını çalıştı. Halen jimnastik federasyonuna bağlı bir lisanslı dans sporcusudur.

İstanbul’da Saint-Michel lisesinde okuduğu dönemde kendisinin yazıp yönettiği, oynadığı ve koreografisini yaptığı oyunlarla İspanya, Sicilya ve Mısır’daki Fransızca tiyatro festivallerine katıldı ve oradaki gazetelerde bu oyunlardan övgü ile bahsedildi.

2004 yılında Saint-Michel lisesinden mezun olduktan sonra orada tiyatro eğitmeni olarak çalıştı ve Les temps des Gitans adlı eseri oyunlaştırdı, yönetti ve koreografisini hazırladı.

1991 yılında İstanbul Devlet Opera Balesi’ni en yüksek puan ile kazanan Zeynep Özyağcılar, 12 sene kadar bale sanatçısı olarak görev yaptı.

2006 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyuncu ve dansçı olarak çalışmaya başladı.

Zeynep Özyağcılar, ilk oyunculuk deneyimini 2010 yılında Karadağlar isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. 2016 yılında Bodrum Masalı isimli dizide konuk oyuncu olarak yer almış, 2018 yılında ise Kaybedenler Kulübü Yolda adlı sinema filminde rol almıştır.

Zeynep Özyağcılar 2005 yılında İngiltere, Londra’da bir müzik okulu olan Guildhall Music&Drama School tarafından seçilerek Shakespeare ve Çağdaş Tiyatro üzerine çalışmalar yaptı. Londra’da Wendy Allnut, Wyn jones, Patsy Rodenberg ve Ken Rea gibi tiyatroda dans, hareket ve ses kullanımı üzerine uzmanlaşmış hocaların workshoplarına katıldı, Orada maske kullanımı ve sahne dövüşü derslerini de aldı ve eğitim sonunda William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Martin Crimp’in Attemps On Her Life oyunlarında oynadı.

2007/2008 Tiyatro Liman’da Ece Okay’ın yönettiği Jean ve Beatrice 16. İstanbul Tiyatro Festivalinde Kaya İlhan'ın çalışması olan Sonsuza İskele adlı projede ‘’Anka Kuşu’’ ve ‘’Medea’’yı oynadı.

Zeynep Özyağcılar, 2013 yılında babası Erdal Özyağcılar ve annesi Güzin Özyağcılar ile birlikte “Tiyatro Martı” adlı kendi tiyatrosunu kurdu. 2014 yılında Tiyatro Martı’nın ilk oyunu ve Zeynep Özyağcılar’ın başrol oynadığı William Mastrasimone'un “Uçlar” adlı oyun oldu.

İstanbul Şehir Tiyatroları dışında oynadığı oyunlar :
Kuş Adam ve Prens, Sihirbaz Oz, Külkedisi, Fındıkkıran, Masalcı, Kral ve Ben, Midas’ın Kulakları, Mozart’ı Sever Misiniz? Les Chats De La Rue, Nous Sommes Innocents, Harem

Ödülleri :
2014 - Türkan Kahramankaptan ödülü (Uçlar oyunundaki rolü ile)
2014 - Direklerarası en iyi kadın oyuncu ödülü (Uçlar oyunundaki rolü ile)

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
2007 - Leyla ile mecnun: Fuzuli / İskender Pala - İstanbul Şehir Tiyatroları
2008 - Vişne bahçesi: Anton Çehov - İstanbul Şehir Tiyatroları
2009- 2010 - Bekleme Salonu: Yiğit Sertdemir - İstanbul Şehir Tiyatroları
2011 - Kargaşa : Abdul Mounem Amayri - İstanbul Şehir Tiyatroları
2012 - Kösem Sultan: Turan Oflazoğlu - İstanbul Şehir Tiyatroları
2013 - Fareli Köyün Kavalcısı: Adrian Mitchell - İstanbul Şehir Tiyatroları
2014 - Uçlar: William Mastrasimone - Tiyatro Martı
2016 - Demir: Rona Munro - Tiyatro Martı
2018 - Kral : Eugene İonesco – (Yönetmen Yardımcısı)Tiyatro Martı
2019 - Cimri: Moliere - İstanbul Şehir Tiyatroları

Filmleri ve Dizileri :
2019 - Ferhat ile Sirin (TV Dizisi)
2018 - Kaybedenler Kulübü Yolda (Sinema Filmi)
2017 - Bodrum Masalı (TV Dizisi)
2010-2011 - Karadağlar (Nazlı) (TV Dizisi)
Mürekkep lekesi, (Kısa Film)
Adam, (Kısa Film)
Hayalet, (Kısa Film)
Tango, (Kısa Film)
Terzi, (Kısa Film)
Heykel, (Kısa Film)
Ezber (Kısa Film)


Kaynak:Biyografi.info

Zeynep Özyağcılar için yapılan aramalar

Zeynep Özyağcılar, Zeynep Özyağcılar biyografi, Zeynep Özyağcılar hayatı, Zeynep Özyağcılar özgeçmişi, Zeynep Özyağcılar hakkında, Zeynep Özyağcılar doğum yeri, Zeynep Özyağcılar fotoğraf, Zeynep Özyağcılar video, Zeynep Özyağcılar resim, Zeynep Özyağcılar kimdir?, Zeynep Özyağcılar kaç yaşında?, Zeynep Özyağcılar nereli, Zeynep Özyağcılar memleketi