FB TW PIN NWS
BioRank 7274

Zeki Rıza Sporel

Doğum tarihi : 28.Şubat.1898 Ölüm tarihi : 03.Kasım.1969
Zeki Rıza Sporel kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Futbolcu
Zeki Rıza Sporel doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Zeki Rıza Sporel Biyografisi

Forma giydiği 352 lig maçında 470 gol kaydederek kırılması imkansız bir rekora imza atan Türk futbolcu. Türk futbol tarihinin en ünlü isimlerinden birisi olan Sporel, aktif futbol hayatını noktalamasının ardından Su Sporları Federasyonu ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkan olarak görev almış ve de siyasete atılarak Rize Milletvekilliği görevinde bulunmuştur.
Zeki Rıza Sporel, 28 Şubat 1898 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Müzika-i Hümayun Kolağası Ali Rıza Bey'di. Kuşdili Çayırı'nda başladığı futbol hayatına Fenerbahçe'de devam etti. 18 Yaşında Fenerbahçe A Takımı'na alındı. Genç yaşta futbolla ilgilenmeye başlayan Sporel, uzun süre Fenerbahçe Genç Takımı’nda top koşturduktan sonra, 1915-1916 sezonunda Fenerbahçe A Takımı’nın kadrosuna katılarak profesyonel oldu.

19 yıl boyunca aralıksız Fenerbahçe formasını giyen Sporel, bu zaman zarfında topam 352 lig maçına çıktı ve bu maçlarda 473 gol kaydederek kırılması zor bir rekora imza attı. Halen Fenerbahçe tarihinde en fazla gol kaydetmiş olan futbolcu ünvanını elinde bulunduran Sporel, 12 Şubat 1931 tarihinde gerçekleşen Anadolu lig maçında attığı 8 golle bir maçta en fazla gol atan profesyonel Türk futbolcu ünvanını elinde bulundurmakta, Galatasaray ve Beşiktaş’a attığı 4’er gol ile bu derbilerde 70 yıldır geçilemeyen skorlar elinde tutmaktadır.

Milli Takım'da da 15 gol atan Zeki Rıza, 10 maçta da kaptan olarak sahaya çıktı. Türk Milli Takımı’nın yer aldığı ilk uluslararası maç olan 26 Ekim 1923 tarihli RomanyaTürkiye maçında iki gol kaydederek Milli Takım’ın tarihindeki ilk golleri atan Sporel, 19 yılında oynanan San MarinoTürkiye maçında attığı 4 golle bir maçta en fazla gol atan milli futbolcu oldu; bu ünvanı halen geçilemedi. Zeki Sporel, forma giydiği 16 milli maçta, toplam 15 gol kaydetti.

Futbolu 1934'te bıraktı. Soyadı kanunu çıktıktan sonra, soyadı bizzat Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından verilmiştir. Tenis dalında Türkiye'yi temsil etti.

Aktif futbol hayatını noktalamasının ardından Su Sporları Federasyonu ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkanlık görevlerini üstlenen Sporel, 1950 yılında, Demokrat Parti’den Rize Milletvekili seçilerek bir dönem bu görevi de üstlendi. Zeki Rıza Sporel, 3 Kasım 1969 tarihinde, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Kardeşleri ünlü futbolcular Hasan Kamil Sporel ve Arif Sporel’dir.

Kaynak:Biyografi.info

Zeki Rıza Sporel için yapılan aramalar

Zeki Rıza Sporel, Zeki Rıza Sporel biyografi, Zeki Rıza Sporel hayatı, Zeki Rıza Sporel özgeçmişi, Zeki Rıza Sporel hakkında, Zeki Rıza Sporel doğum yeri, Zeki Rıza Sporel fotoğraf, Zeki Rıza Sporel video, Zeki Rıza Sporel resim, Zeki Rıza Sporel kimdir?, Zeki Rıza Sporel kaç yaşında?, Zeki Rıza Sporel nereli, Zeki Rıza Sporel memleketi