FB TW PIN NWS
BioRank 8485

William Adolphe Bouguereau

Doğum tarihi : 30.Kasım.1825 Ölüm tarihi : 19.Ağustos.1905
William Adolphe Bouguereau kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Ressam
William Adolphe Bouguereau doğum yeri : La Rochelle, Fransa
Ölüm yeri : La Rochelle, Fransa

William Adolphe Bouguereau Biyografisi

Fransız bir akademik ressamdır. Gerçekçi tarz resimlerinde mitolojik temaları kullandı, klasik konuların modern yorumunu yaptı ve kadın vücuduna vurgu yaptı. 1879'da yaptığı Venüs'ün Doğuşu adlı tablosu, şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmekte, Fransız akademik sanatının önemli örneklerinden biri ve sanatçısının en ünlü tablosu kabul edilir.

William Adolphe Bouguereau, 30 Kasım 1825 tarihinde La Rochelle, Fransa’da Théodore Bouguereau, Marie Marguérite Bouguereau çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Resim yapmaya erken yaşlarda başladı. Şarap tüccarı olan William Adolphe Bouguereau'nun ailesi, genç William’ın da aile işine girmesini istediler. Bir müşteri babasını, genç Bouguereau‘yu Güzel Sanatlarda okutmaya inandırdı. Bir resim yarışmasında birincilik aldı, Paris’e gitti. François-Edouard Picot’nun stüdyosuna ve ardından da 1846 yılında Paris’in Güzel Sanatlar okuluna (École des Beaux-Arts'a) kabul edildi ve 1850 yılında mezun oldu.

1850 yılında başladığı İtalya'daki dört yıllık eğitiminden sonra Fransa'ya döndü. 1876 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'ne üye oldu. 1879 yılında Prix de Rome ile ödüllendirildi.

Fransa’da XIX yy’da onun natüralist stilde yaptığı mitolojik konulu ve janr resimleri oldukça popüler olmuşlardır. O dönemde William Adolphe Bouguereau büyük dünya ressamları arasında sayıldı. Genel olarak diğer klasik karakterlerin yanı sıra tanrıçalar, periler, madonna figürleriyle birlikte mitolojik temalar ve İncil hikâyeleriyle çalıştı. Sonraki yıllarda Paris kiliselerini süsledi ve Dini Kompozisyonları Raphaelit öncesi bir tarzda boyadı. Yalnızca Fransa'da değil, diğer ülkelerde, özellikle de ABD'de geniş bir etki yaptı.

Dikişçi tablosu - 1879

19. yüzyılın birçok ressamı gibi Bouguereau’da biçem konusunda kendini dikkatle eğitti. William Adolphe Bouguereau, titiz çalışan bir ressamdı, bir resmi çizmeye başlamadan önce resmin sayısız taslağını tamamlardı. Erken resimlerinin çoğu klasik tarih ya da mitolojiden alınan çıplak figürler ve dinsel konular üzerineydi. Özellikle köy çocuklarını konu alan çalışmalarıyla tanınan sanatçı güzel köy çocukları çizdiği için de sık sık bir Romantik olarak görülürdü. Çocuk portrelerindeki sıcaklığı, klasiklere olan bağlılığı ve usta renk kullanımı Bouguereau‘un resimlerinin en dikkat çekici yanlarıdır.

Dante et Virgille en Enfer - 1850

1900 yılında Edgar Degas ve Claude Monet, William Adolphe Bouguereau için 1800’lü yılların büyük Fransız ressamlarındandır derler. Onun resimlerini yüksek fiyatlarına bakmaksızın zengin Amerikalılar almışlardır. XX. yy’da empresyonizm ve modernizme ilgi nedeniyle ona ilgi azalmış olsa bile günümüzde yaptığı eserlere ilgi yeniden artmıştır. Hayatı boyunca 826 resim yapmıştır.

William Adolphe Bouguereau’un Şaşırtıcı derecede büyük oranlarda yaklaşık 610 cm x 331 cm (11 feet yüksekliğinde ve 20 feet genişliğinde) ebatlarında 1884 yılında yaptığı “Bacchus’un Gençliği / The Youth of Bacchus” adlı tablosu en önemli eseri sayılmaktadır.

Bacchus’un Gençliği / The Youth of Bacchus – 1884 (610 cm x 331 cm)

William Adolphe Bouguereau, akademik çalışmalarına uygun olarak yarattığı insan formunun kesin, ancak idealize edilmiş gösterimleriyle ünlenmiştir. En ünlü eserleri genellikle hareket halindeki güzel vücutların ayrıntılı sahneleri, yumuşak renk paleti ve eterik geçmişleri olan tanrıçalar Aurora, Psyche veya Venüs gibi klasik veya mitolojik kadınlardan oluşuyordu.

Venüs'ün Doğuşu -1879 (300 cm × 218 cm)

Fransızca orijinal ismi; La Naissance de Vénus olan Venüs'ün Doğuşu adlı tablosunu 1879 yılında tamamladı ve şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir. William Adolphe Bouguereau, bu tablosunu yaparken Romalı aşk ve güzellik tanrıçası Venüs'ün Kıbrıs adasındaki Baf kentinin denizinde olgun bir kadına dönüşmesini betimlerken Sandro Botticelli'nin aynı isimli eserinden, Raffaello Santi'nin Galatea'nın Zaferi'nden ve Jean Auguste Dominique Ingres'nin Venüs Anadyomène'ninden esinlendi.

William Adolphe Bouguereau, 19 Ağustos 1905 tarihinde La Rochelle, Fransa’da 80 yaşında ölmüştür.

Wave (La Vague ) adlı tablosu – 1896

William Adolphe Bouguereau, 1896 yılında Dalga (The Wave) olarak da bilinen La Vague adlı tablosunu yaptı.

Kaynak:Biyografi.info

William Adolphe Bouguereau için yapılan aramalar

William Adolphe Bouguereau, William Adolphe Bouguereau biyografi, William Adolphe Bouguereau hayatı, William Adolphe Bouguereau özgeçmişi, William Adolphe Bouguereau hakkında, William Adolphe Bouguereau doğum yeri, William Adolphe Bouguereau fotoğraf, William Adolphe Bouguereau video, William Adolphe Bouguereau resim, William Adolphe Bouguereau kimdir?, William Adolphe Bouguereau kaç yaşında?, William Adolphe Bouguereau nereli, William Adolphe Bouguereau memleketi