FB TW PIN NWS
BioRank 8451

Reha Oğuz Türkkan

Doğum tarihi : 12.Ekim.1920
Reha Oğuz Türkkan kaç yaşında : 104
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Reha Oğuz Türkkan doğum yeri : İstanbul

Reha Oğuz Türkkan Biyografisi

Türk hukukçu, türkolog, senarist, tarihçi ve ordinaryus profesör
Reha Oğuz Türkkan, Halit Ziya Bey ve Saibe Hanım’ın çocuğu olarak, 12 Ekim 1920 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. St Joseph ve Galatasaray liselerinde okuduktan sonra, üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra master eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Türkoloji alanında Sobonne, psikoloji alanında ise Columbia üniversitelerinde ihtisas yaptı.

Lise yıllarında, Gürem adlı Türkçü bir örgüt kuran Türkkan, 1939 yılında Ergenekon adlı dergiyi çıkarttı, fakat dergide yazan bir yazısından dolayı Ergenekon kapatıldı. Daha sonra sırasıyla Kitap Sevenler Derneği ve Bozkurt dergisini çıkarttı. Bozkurt adlı dergi, Hüseyin Nihal Atsız gibi pek çok Türkçü yazar barındırıyordu. Onlarla anlaşamayan Türkkan, daha sonra bu dergiden ayrıldı ve de Gök Börü adlı dergiyi yayınladı.

1944 yılında, Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı fakat beraat etti. Bu davanın ardından Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmak üzere yurt dışına çıktı. 1947-1972 yılları arasında bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra yurda döndü ve de 1975-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Sorularla Programlı Öğrenim” metodunun üç kurucusundan olan Türkkan, ABD’deki katkılarından dolayı “WHO’S WHO” (kim kimdir) ansiklopedisinde yer alan az sayıdaki Türk’ten birisi oldu. ABD’de kaldığı süre içerisinde NASA ile beraber çalıştı, psikoloji ve iş dünyasında uygulamaları ile ilgili çeşitki konferanslar verdi ve de İstanbul Ticaret Odası’nın gazetesinde iki yıl köşe yazarlığı yaptı.

Yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınan Reha Oğuz Türkkan’ın, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmakta.

Ece Zübeyde Hanım ile evli olan Türkkan’ın; Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Reha Oğuz Türkkan için yapılan aramalar

Reha Oğuz Türkkan, Reha Oğuz Türkkan biyografi, Reha Oğuz Türkkan hayatı, Reha Oğuz Türkkan özgeçmişi, Reha Oğuz Türkkan hakkında, Reha Oğuz Türkkan doğum yeri, Reha Oğuz Türkkan fotoğraf, Reha Oğuz Türkkan video, Reha Oğuz Türkkan resim, Reha Oğuz Türkkan kimdir?, Reha Oğuz Türkkan kaç yaşında?, Reha Oğuz Türkkan nereli, Reha Oğuz Türkkan memleketi