FB TW PIN NWS
BioRank 8369

Propertius

Doğum tarihi : -
Propertius kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şair
Propertius doğum yeri : Assisi, Umbria, İtalya

Propertius Biyografisi

Propertius
Doğumu: MÖ 50-45 arası Assisi, Umbria, İtalya
Ölümü: MÖ 16, Roma, İtalya
Şair

Latin ağıt şairi Propertius’un günümüze ulaşan tek eseri dört kitaptan oluşan Ağıtlar (Elegiae) kitabıdır.

Propertius, milattan önce 50-45 yılları arasında İtalya'nın Umbriya bölgesinde Perugia iline bağlı Assisi yakınlarında doğmuştur. Tam adı Sextus Propertius’dır. Propertius'un çocukluğu sırasında babası öldü. MÖ 42 yılında iç savaştan sonra imparator Augustus'un gazilere toprak ve arazi dağıtması sırasında ailesi de bazı arazilerini kaybetti. Babasının ölümünden sonra, Propertius'un annesi onu kamusal bir kariyere doğru yönlendirdi. Siyasetle, hukukla ya da ordu hayatıyla hiçbir ilgisi olmadı.

Propertius, MÖ 30 civarında, ana teması 'Cynthia' karakteri olan ilk aşk ağıtları kitabını yayınladı. Bir yıl sonra da imparator Augustus’u öven şiirlerinin olduğu daha büyük bir ağıt kitabını yayınladı. Üçüncü bir kitabın yayımlanması MÖ 23'ten bir süre sonra oldu. MÖ 16'dan bir süre sonra yayınlanan dördüncü kitap, şairin iddialı gündemini daha fazla ortaya koyuyor ve çeşitli Roma ayinlerinin ve önemli noktalarının kökenini açıklayan çeşitli etiyolojik şiirler içeriyor.

Propertius'un şöhreti, toplamda 92 şiirden oluşan dört ağıt kitabına dayanmaktadır.

Propetius, şair Gallus ve Vergilius’in arkadaşıydı ve onlarla birlikte Maecenas'ı ve Maecenas aracılığıyla imparator Augustus'u hamisi olarak görüyordu. Her ne kadar Propertius kendi zamanında diğer Latin mersiye yazarları kadar ünlü olmasa da, bugün bilim adamları tarafından büyük bir şair olarak kabul edilmektedir.

Propertius, milattan önce 16 yılında İtalya, Roma’da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Propertius için yapılan aramalar

Propertius, Propertius biyografi, Propertius hayatı, Propertius özgeçmişi, Propertius hakkında, Propertius doğum yeri, Propertius fotoğraf, Propertius video, Propertius resim, Propertius kimdir?, Propertius kaç yaşında?, Propertius nereli, Propertius memleketi